moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne wcielenie terytorialsów z południowego Mazowsza za nami!

W sobotę, 16 marca 2019r. w Radomiu odbyło się kolejne wcielenie ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie rozpoczęło ponad 120 kandydatów w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego, w tym blisko 20 kobiet.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 18 050 żołnierzy, w tym 15 000 tys. ochotników oraz 3 050 tys. żołnierzy zawodowych. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już blisko 900 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 200 żołnierzy zawodowych. Terytorialsi działają w obszarze Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego województwa mazowieckiego, gdzie głównym zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia. Żołnierze Obrony Terytorialnej od 16-31 marca szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, gdzie poznają praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której  Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

REKLAMA

Szkolenie zakończy się 31 marca br. Wtedy to terytorialsi o godz. 12.00 złożą przysięgę wojskową na placu Corazziego w Radomiu i tym samym rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych prowadzonych w systemie weekendowym.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną. 

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Symulatory strzelań Rosomaków
 
Defense Without Politics
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Centrum dla Viperów w Łodzi?
For the Right Cause
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Umowa na Harpie podpisana!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nauka zimowego pływania
Iran uderza w USA
Double Eagle po nowemu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nowy wiceminister w MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szturmani na Lipie
Podziemna potęga
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Żyj zdrowiej
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Rywalizacja strzelców wyborowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Chciałem walczyć z Niemcami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Czerwoni w odwrocie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ważka bliżej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
We Are All Darfur
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO