moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne wcielenie terytorialsów z południowego Mazowsza za nami!

W sobotę, 16 marca 2019r. w Radomiu odbyło się kolejne wcielenie ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie rozpoczęło ponad 120 kandydatów w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego, w tym blisko 20 kobiet.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 18 050 żołnierzy, w tym 15 000 tys. ochotników oraz 3 050 tys. żołnierzy zawodowych. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już blisko 900 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 200 żołnierzy zawodowych. Terytorialsi działają w obszarze Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego województwa mazowieckiego, gdzie głównym zadaniem jest pomoc ludności w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia. Żołnierze Obrony Terytorialnej od 16-31 marca szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, gdzie poznają praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której  Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

REKLAMA

Szkolenie zakończy się 31 marca br. Wtedy to terytorialsi o godz. 12.00 złożą przysięgę wojskową na placu Corazziego w Radomiu i tym samym rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych prowadzonych w systemie weekendowym.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną. 

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Cienka niebieska linia
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi na wysokościach
Nowy wiceminister w MON
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Górale” zdobywają miasto
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polskie firmy na targach w Londynie
Chorwacki test polskich kadetów
Nowa misja i nowy sprzęt
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Umowa na Feniksy
Głos (z) płonącej Warszawy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Z maratonu programowania do wojska
Walka i dyplomacja
Stalin czekał i kalkulował
Defendery 2019 – część 4
Polska nie pozostanie osamotniona
Cztery lata LITPOLUKBRIG
GROM Challenge
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Selekcja w pigułce
Wojsko wraca do Łomży
Polscy weterani i książę Harry
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Oko na Europę
Sprawdzają Brutusa
Dead to the World
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Klasy wojskowe po nowemu
Modernizacja starów 266
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Modernizacja Sokołów
Jedna misja, jeden zespół
Samochód do desantowania
Rozpoczynamy nową erę
Śląskie sceny z życia
Agresja sowieckiego kolosa
Iranian Chess Game
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Irańskie szachy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO