moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci cywilni rozpoczęli szkolenie wojskowe

Zajęcia z budowy i rodzajów broni, zasad samoobrony, zagrożeń w cyberprzestrzeni, a także pokaz sprzętu wojskowego oraz strzelanie na multimedialnej strzelnicy – to wszystko 16 marca Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała dla studentów cywilnych rozpoczynających swoją przygodę z wojskiem, w ramach drugiej edycji programu Legia Akademicka.

W Auli Wydziału Logistyki dziekan płk dr hab. Szymon Mitkow powitał 88 studentów zaczynających ochotnicze szkolenie wojskowe, przekonując, że dokonali słusznego wyboru. – Wierzę, że Legia Akademicka będzie dla Was niesamowitą przygodą, którą zapamiętacie do końca życia. Przekonacie się, że widowiskowe defilady z udziałem wojska, które oglądamy w telewizji kryją za sobą ogrom pracy wielu ludzi. Wszystko co robimy, robimy dla dobra naszej Ojczyzny – mówił płk Mitkow podczas inauguracji Legii Akademickiej w WAT. Do programu przystąpili nie tylko studenci Akademii, ale również innych uczelni – Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Wyższej Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Studenci cywilni jak dawniej wstępują do wojska

REKLAMA

W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przywróciło ideę ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów cywilnych. „Program Legii Akademickiej ma bardzo bogatą historię, która nabrała tempa w czasie I Wojny Światowej, kiedy zrzeszeni w oddziały studenci zaczęli tworzyć formację Legii Akademickiej, zwiększając tym samym liczebność armii. 3 grudnia 1918 r. pododdziały Legii złożyły przysięgę, a już 13 grudnia te pododdziały składając ślubowanie stały się prawowitą częścią, wtedy odrodzonego Wojska Polskiego” – mówił płk dr hab. Szymon Mitkow oraz przypomniał, że w szeregi Legii Akademickiej wstąpiło wiele znanych i cenionych osób. „Nie można nie wspomnieć tu o jednym z najważniejszych Polaków, jakim był Jan Paweł II. W latach 1938 – 1939 r. wówczas jako Karol Wojtyła również uczestniczył w programie Legii Akademickiej” – dodał dziekan Wydziału Logistyki.

Celem programu jest odbudowa potencjału rezerw Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych szeregowych i podoficerów rezerwy, a w przyszłości również w korpusie oficerów rezerwy. W pilotażowej edycji szkolenie ukończyło 2719 uczestników, w tym 94 w Wojskowej Akademii Technicznej.

Najpierw teoria, potem praktyka

Szkolenie zostało podzielone na część teoretyczną – realizowaną w uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną, która odbywa się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w okresie wakacyjnym. „Program ma przybliżyć studentom cywilnym podstawowe elementy służby wojskowej. Zainteresowanie wojskiem jest bardzo duże wśród młodych ludzi, ale zanim znajdą się na poligonie muszą posiąść podstawową wiedzę w ramach takich przedmiotów jak: taktyka, podstawy uzbrojenia, elementy zabezpieczenia logistycznego, udzielanie pierwszej pomocy na polu walki, a także szkolenie SERE, czyli zasady przetrwania w izolacji, unikania, oporu w niewoli oraz ucieczki” – wyjaśnia płk Robert Pawlicki, koordynator programu w Wojskowej Akademii Technicznej.

Przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych w WAT, uczestnicy programu wzięli udział w pokazie sprzętu wojskowego w Parku Techniki Wojskowej. Podczas szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zostali zapoznani z zagrożeniami, które występują wszędzie tam, gdzie korzystamy z urządzeń elektronicznych oraz z zasadami ochrony. Z kolei podczas szkolenia z „Bronioznawstwa i metod szkolenia strzeleckiego” młodzi ochotnicy poznali budowę broni, zasady posługiwania się nią oraz sposoby konserwacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z samoobrony oraz strzeleckie na wirtualnej strzelnicy. Na zakończenie tej części programu na wszystkich czekał żołnierski poczęstunek.

Studenci, którzy wyrazili chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego przed wakacyjnym szkoleniem podstawowym muszą zaliczyć część teoretyczną. Ten pierwszy etap programu Legia Akademicka będzie przeprowadzony w Wydziale Logistyki WAT w trybie weekendowym. Łącznie, w trakcie 30 godzin zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą zasad zachowania się na polu walki. Po zaliczeniu części teoretycznej oraz złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzymają kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Ćwiczenia, czyli część praktyczna programu, przeprowadzone zostaną w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w dwóch turnusach. Podczas szkolenia praktycznego studenci otrzymają żołd w wysokości około 100 zł dziennie. W pierwszych tygodniach każdego z turnusów przejdą moduł podstawowy zakończony przysięgą wojskową (I turnus 20.07.2019 r., II turnus 07.09.2019 r.). Aspirujący wyżej, będą mogli kontynuować szkolenie podoficerskie.

W ramach koncepcji budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni w tym roku do szkolenia specjalistycznego zostanie wprowadzony komponent cyberbezpieczeństwo. Będzie to pięciodniowe szkolenie skierowane do osób ze specjalności informatycznych, matematycznych lub powiązanych i zostanie przeprowadzone w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Tekst: Ewa Jankiewicz

red. PZ

autor zdjęć: Beata Rupiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Irańskie szachy
 
Polscy weterani i książę Harry
Modernizacja Sokołów
Terytorialsi na wysokościach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Z maratonu programowania do wojska
Wojsko wraca do Łomży
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Samochód do desantowania
Thin Blue Line
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowy wiceminister w MON
Dead to the World
Groźny jak Tallboy
GROM Challenge
Jedna misja, jeden zespół
Selekcja w pigułce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozpoczynamy nową erę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Walka i dyplomacja
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Oko na Europę
Sprawdzają Brutusa
Głos (z) płonącej Warszawy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polska nie pozostanie osamotniona
„Górale” zdobywają miasto
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polscy nurkowie na Islandii
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Agresja sowieckiego kolosa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pamięć o tragedii
Iranian Chess Game
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Modernizacja starów 266
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Cienka niebieska linia
Umowa na Feniksy
Brawurowa ucieczka „Orła”
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
W Indiach mieli swój drugi dom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Chorwacki test polskich kadetów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO