moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci cywilni rozpoczęli szkolenie wojskowe

Zajęcia z budowy i rodzajów broni, zasad samoobrony, zagrożeń w cyberprzestrzeni, a także pokaz sprzętu wojskowego oraz strzelanie na multimedialnej strzelnicy – to wszystko 16 marca Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała dla studentów cywilnych rozpoczynających swoją przygodę z wojskiem, w ramach drugiej edycji programu Legia Akademicka.

W Auli Wydziału Logistyki dziekan płk dr hab. Szymon Mitkow powitał 88 studentów zaczynających ochotnicze szkolenie wojskowe, przekonując, że dokonali słusznego wyboru. – Wierzę, że Legia Akademicka będzie dla Was niesamowitą przygodą, którą zapamiętacie do końca życia. Przekonacie się, że widowiskowe defilady z udziałem wojska, które oglądamy w telewizji kryją za sobą ogrom pracy wielu ludzi. Wszystko co robimy, robimy dla dobra naszej Ojczyzny – mówił płk Mitkow podczas inauguracji Legii Akademickiej w WAT. Do programu przystąpili nie tylko studenci Akademii, ale również innych uczelni – Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Wyższej Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Studenci cywilni jak dawniej wstępują do wojska

REKLAMA

W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przywróciło ideę ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów cywilnych. „Program Legii Akademickiej ma bardzo bogatą historię, która nabrała tempa w czasie I Wojny Światowej, kiedy zrzeszeni w oddziały studenci zaczęli tworzyć formację Legii Akademickiej, zwiększając tym samym liczebność armii. 3 grudnia 1918 r. pododdziały Legii złożyły przysięgę, a już 13 grudnia te pododdziały składając ślubowanie stały się prawowitą częścią, wtedy odrodzonego Wojska Polskiego” – mówił płk dr hab. Szymon Mitkow oraz przypomniał, że w szeregi Legii Akademickiej wstąpiło wiele znanych i cenionych osób. „Nie można nie wspomnieć tu o jednym z najważniejszych Polaków, jakim był Jan Paweł II. W latach 1938 – 1939 r. wówczas jako Karol Wojtyła również uczestniczył w programie Legii Akademickiej” – dodał dziekan Wydziału Logistyki.

Celem programu jest odbudowa potencjału rezerw Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych szeregowych i podoficerów rezerwy, a w przyszłości również w korpusie oficerów rezerwy. W pilotażowej edycji szkolenie ukończyło 2719 uczestników, w tym 94 w Wojskowej Akademii Technicznej.

Najpierw teoria, potem praktyka

Szkolenie zostało podzielone na część teoretyczną – realizowaną w uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną, która odbywa się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w okresie wakacyjnym. „Program ma przybliżyć studentom cywilnym podstawowe elementy służby wojskowej. Zainteresowanie wojskiem jest bardzo duże wśród młodych ludzi, ale zanim znajdą się na poligonie muszą posiąść podstawową wiedzę w ramach takich przedmiotów jak: taktyka, podstawy uzbrojenia, elementy zabezpieczenia logistycznego, udzielanie pierwszej pomocy na polu walki, a także szkolenie SERE, czyli zasady przetrwania w izolacji, unikania, oporu w niewoli oraz ucieczki” – wyjaśnia płk Robert Pawlicki, koordynator programu w Wojskowej Akademii Technicznej.

Przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych w WAT, uczestnicy programu wzięli udział w pokazie sprzętu wojskowego w Parku Techniki Wojskowej. Podczas szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zostali zapoznani z zagrożeniami, które występują wszędzie tam, gdzie korzystamy z urządzeń elektronicznych oraz z zasadami ochrony. Z kolei podczas szkolenia z „Bronioznawstwa i metod szkolenia strzeleckiego” młodzi ochotnicy poznali budowę broni, zasady posługiwania się nią oraz sposoby konserwacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z samoobrony oraz strzeleckie na wirtualnej strzelnicy. Na zakończenie tej części programu na wszystkich czekał żołnierski poczęstunek.

Studenci, którzy wyrazili chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego przed wakacyjnym szkoleniem podstawowym muszą zaliczyć część teoretyczną. Ten pierwszy etap programu Legia Akademicka będzie przeprowadzony w Wydziale Logistyki WAT w trybie weekendowym. Łącznie, w trakcie 30 godzin zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą zasad zachowania się na polu walki. Po zaliczeniu części teoretycznej oraz złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzymają kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Ćwiczenia, czyli część praktyczna programu, przeprowadzone zostaną w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w dwóch turnusach. Podczas szkolenia praktycznego studenci otrzymają żołd w wysokości około 100 zł dziennie. W pierwszych tygodniach każdego z turnusów przejdą moduł podstawowy zakończony przysięgą wojskową (I turnus 20.07.2019 r., II turnus 07.09.2019 r.). Aspirujący wyżej, będą mogli kontynuować szkolenie podoficerskie.

W ramach koncepcji budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni w tym roku do szkolenia specjalistycznego zostanie wprowadzony komponent cyberbezpieczeństwo. Będzie to pięciodniowe szkolenie skierowane do osób ze specjalności informatycznych, matematycznych lub powiązanych i zostanie przeprowadzone w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Tekst: Ewa Jankiewicz

red. PZ

autor zdjęć: Beata Rupiewicz

dodaj komentarz

komentarze


NATO pozostaje w Iraku, Polska także
 
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Białe noce podhalańczyków
Obradowała Rada Gabinetowa
Pracowity tydzień flotylli
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Army of Medics
„Spartan” znów na Mazurach
Podchorążowie za sterami Bielików
Prawdziwi wojownicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Na zakupy do sklepu AMW
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Partyzanci rozgromili ubeków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Widzieć i nie być widzianym
Specjalsi świętują
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
NATO walczy z koronawirusem
Gotowi na „Defendera”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Wojsko przeciw wirusowi
Poszukiwania Magneto
Nowy wiceminister w MON
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Polskie porty bardziej otwarte
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amerykanie odmładzają F-16
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Patrioty z polskimi przyczepami
Sukcesy sportowców w mundurach
Co z tegorocznym MSPO?
Na misjach święta inne niż zwykle
Pilot F-16 oślepiony laserem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MBDA w walce o „Narew”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Przeciwlotnicza Sona
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ćwiczenia z torpedą
Online z mistrzami sportu
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rubiny w walce z epidemią
F-16 kończą misję w Estonii
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO