moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młodzież w szeregach „Terytorialsów”

Dwadzieścia dwie szkoły w Wielkopolsce, a spośród nich czterech nauczycieli i pięćdziesięciu jeden uczniów wzięło udział w historycznym zimowym szkoleniu 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zwieńczonym uroczystą przysięgą na Placu Wolności w Poznaniu 26 stycznia 2019 r. Ochotnicy biorący udział w zimowym szkoleniu wykorzystali czas ferii, żeby stać się żołnierzami Wojska Polskiego. Ich dokonania podsumował w minioną środę sam Wicekurator Oświaty – Zbigniew Talaga.

13 marca 2019 r. z inicjatywy Kuratorium Oświaty w Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie odbyło się podsumowanie projektu „Ferii z WOT-em”, w ramach którego Wicekurator Oświaty – Zbigniew Talaga wręczył listy gratulacyjne wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy ukończyli zimowe szkolenie w strukturach Wielkopolskiej Brygady OT. Wyróżniono także Dyrektorów szkół, oraz opiekunów klas mundurowych intensywnie wspierających swoich podopiecznych w podjętym wyzwaniu wojskowym, m.in. panią Marię Bychawską – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, panią Ewelinę Zawielak – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej oraz ppłk. rez. Jacka Delekiego z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu, opiekuna klas mundurowych. Spośród wymienionych placówek oświatowych w projekt ferii z WOT-em zaangażowało się minimum sześcioro uczniów. Jednak nie tylko liczby, ale także jakość szła „w szeregu” z ochotnikami. Sam Dowódca 12 WBOT, płk Rafał Miernik podkreślał ogromne zaangażowanie, zapał motywację oraz kondycję młodych żołnierzy. Jestem dumny, że w szeregach brygady znajduje się tak wielu młodych ludzi, dla których ważna jest służba dla kraju, ale także nasza historia i tradycja, które wspólnie powinniśmy pielęgnować na co dzień – podsumował.

A co mówią sami uczniowie-żołnierze? Zgodnie podkreślają, że wojsko nauczyło ich doceniać czas, lepiej się organizować i panować nad punktualnością. Przyznają, że zbadali możliwości swojej kondycji, wydolność organizmu i przekonali się czym jest odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale i za kolegę z drużyny. Wielu z nich planuje swoją przyszłość zawodową z mundurem. Służba w strukturach obrony terytorialnej jest w ich ocenie sprawdzianem dotychczas zdobytych umiejętności, często też przygodą, ale przede wszystkim przestrzenią do odpowiedzi na pytanie: czy mundur jest ich powołaniem?

REKLAMA

Przemówienia zaproszonych gości zostały zwieńczone pokazem musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z „Hipolita” w Śremie. Głośno oklaskiwane wystąpienie podkreśliło entuzjazm i zaangażowanie uczniów, którzy z mundurem dobrze czują się nie tylko w ferie…

***
W skali kraju, w okresie ferii szeregi Terytorialsów powiększyły się o ponad 700 żołnierzy, 40% z nich to studenci i uczniowie deklarujący, że do podjęcia decyzji o wstąpieniu do WOT skłoniło ich nałożenie się terminów szkoleń podstawowych z zimową przerwą międzysemestralną.

Zainteresowanie służbą w WOT wśród młodych ludzi, w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta. W ubiegłym roku ich zainteresowanie szkoleniem w okresie przerw międzysemestralnych (pierwszy i trzeci kwartał roku) było dwukrotnie większe niż w trakcie roku szkolnego i akademickiego.

W związku z powyższym Wojska Obrony Terytorialnej wyszły z propozycją możliwości odbycia przez te osoby 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie międzysemestralnej przerwy zimowej. Projekt pod nazwą „Ferie z WOT” uruchomiło siedem brygad OT, a w jego ramach struktury WOT powiększyły się o ponad 700 żołnierzy.

W pierwszym kwartale 2018 r. studenci i uczniowie stanowili 21% wszystkich powołanych do służby, zaś w analogicznym okresie 2019 r. odsetek ten wzrósł do 40 %. Świadczy to o ciągłym rozwoju Formacji i nieustającym zainteresowaniu służbą.

***
Jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość żołnierzy? Szkolenie podstawowe, które mają już za sobą to zaledwie preludium i przepustka do dalszego szkolenia Terytorialsów. Tym samym, żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy i szkoły. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

Źródło: Anna Szymaniak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
 
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Symulatory strzelań Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żyj zdrowiej
Szturmani na Lipie
Obradowała Rada Gabinetowa
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iran uderza w USA
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ważka bliżej
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Double Eagle po nowemu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
They Train Together, They Fight Together
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
USA nie zacznie wojny z Iranem
For the Right Cause
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Chciałem walczyć z Niemcami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Nowy wiceminister w MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał Iranu
Nauka zimowego pływania
Umowa na Harpie podpisana!
Darłowo czeka na śmigłowce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Defense Without Politics
Czerwoni w odwrocie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Własne interesy Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Podziemna potęga
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
O Patriotach na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO