moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie

Po dziesięciu latach przerwy Wojsko Polskie znów będzie brało udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon). Główną siłą naszego kontyngentu będzie 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Do Libanu wyjedzie ponad 200 żołnierzy i transportery opancerzone RosomakIch zadaniem będzie monitorowanie sytuacji na pograniczu libańsko-izraelskim.

Polskie wojsko pełniło misję pokojową ONZ w Libanie od 1992 przez 17 lat (kontyngent liczył wówczas ok. 500 żołnierzy). W 2009 roku, ze względu na duże zaangażowanie w operacje NATO w Afganistanie i Iraku, rząd zdecydował jednak o wycofaniu żołnierzy z misji pod egidą ONZ, w tym także ze wzgórz Golan i Libanu.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda poinformował na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, że nasz kraj znów zaangażuje się w misję w Libanie. – Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji (Action for Peacekeeping – red.). Z nadzieją, że jej przyjęcie przyniesie pożądane skutki – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

REKLAMA

Rozkaz sformowania kontyngentu dostała 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Do Libanu wyjedzie kompania zmotoryzowana – ponad 200 żołnierzy plus transportery opancerzone Rosomak. Polacy wyruszą jesienią, by w listopadzie osiągnąć już gotowość operacyjną. – Naszą bazą będzie Patrol Base West. Zajmiemy także wysunięty posterunek w sektorze pod dowództwem wojsk irlandzkich – mówi gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Dowódca kontyngentu odbył już rekonesans w miejscach, w których będą stacjonowali nasi żołnierze – dodaje generał.

Do zadań polskiego kontyngentu będzie należało monitorowanie strefy położonej bezpośrednio przy granicy Izraela, na spornym terenie, gdzie wybuchają konflikty między ludnością libańską i izraelską. – Mamy pilnować, aby nie dochodziło do eskalacji napięć – wyjaśnia gen. Jabłoński. Żołnierze będą patrolowali miasteczka i wioski, sygnalizując obecność wojsk ONZ. Będą chronić ludność cywilną oraz zapobiegać przemycaniu broni czy materiałów wybuchowych.

Rejon, w który trafią Polacy, nie należy do najłatwiejszych. Baza Patrol Base West położona jest w pagórkowatym terenie niedaleko miasta Bint Jubayl i wysuniętego posterunku przy samej granicy z Izraelem. Pograniczne izraelsko-libańskie jest niespokojne od lat, sytuację dodatkowo zaogniają działania grup bojowników ISIS. – Choć misja w Libanie nie będzie miała charakteru działań stabilizacyjnych, tak jak to było w Iraku czy Afganistanie, gdzie bezpośrednia konfrontacja zbrojna zdarzała się kilka razy w tygodniu, to na pewno będzie bardzo wymagająca i odpowiedzialna – przyznaje generał Jabłoński. 

Jednak większość polskiego kontyngentu stanowią doświadczeni żołnierze, którzy brali udział na misjach w Iraku i Afganistanie. Na miejscu w Libanie będą współdziałali z wojskowymi z Irlandii i Węgier. Służba żołnierzy 12 Brygady pod egidą ONZ potrwa pół roku.

Obecnie w misji ONZ w Libanie biorą udział żołnierze 42 krajów, m.in. Włoch, Ghany, Holandii, Malezji, Niemiec, Hiszpanii, Korei Południowej, Francji, Finlandii, Nepalu czy Indonezji (to największy kontyngent liczący ponad 1300 żołnierzy). W sumie cały kontyngent ONZ liczy 10 303 żołnierzy. Operacją UNIFIL dowodzi obecnie włoski generał Stefano Del Col. Trwa ona nieprzerwanie od 1978 roku.

Marcin Górka

autor zdjęć: arch. UNDOF, Pasqual Gorriz / UN

dodaj komentarz

komentarze


Na WAT o cyberbezpieczeństwie
 
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ochotnicy na ratunek
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na misjach święta inne niż zwykle
Szkolenie wodne podhalańczyków
Polskie porty bardziej otwarte
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Weterani znów staną na macie
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Zbiegowie z innego świata
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Online z mistrzami sportu
Kraby w Bolesławcu
Brawurowe zagony motorowe
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Emisariusz heroiczny
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Krwawy Wołyń
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Prezydent Duda jedzie do USA
Odznaka dla ratowników pola walki
Mały Katyń pod Augustowem
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ułańska szarża
Rakiety z Mesko w F-35
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Wojsko przeciw wirusowi
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
PGZ będzie obecna na MSPO
Żołnierze w sztafecie pomocy
Oficer jak biała karta...
Więcej celowników z PCO dla wojska
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kolejne Groty dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO