moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa

Dziś przekazałem kluczyki do ośmiu egzemplarzy Krabów, a więc do jednej baterii. To dopiero początek. W połowie tego roku kolejna bateria trafi na wyposażenie 5 Pułku Artylerii, a pod koniec roku następna – mówił minister Mariusz Błaszczak w 5 Lubuskim Pułku Artylerii. Dzisiaj żołnierze tej jednostki uroczyście powitali nowy sprzęt.

Oprócz ośmiu 155 mm samobieżnych haubic na podwoziu gąsienicowym Krab, stanowiących wyposażenie jednej baterii ogniowej, artylerzyści z Sulechowa otrzymali także: 4 wozy dowodzenia na gąsienicach oraz jeden wóz amunicyjny i jeden wóz remontu uzbrojenia i elektroniki na podwoziach kołowych. – Żołnierze 5 Sulechowskiego Pułku Artylerii otrzymali symbolicznie klucze do armatohaubic Krab, a więc produktu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Nowoczesnego sprzętu, który należy do najlepszych w tej dziedzinie na świecie – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Sulechowie.

Nowy sprzęt jest pierwszą partią uzbrojenia, która zapoczątkowała tworzenie w sulechowskim pułku Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina”. Według zapewnień ministra kolejne egzemplarze nowych dział i sprzętu mają być dostarczone artylerzystom w połowie tego roku, a wyposażenie trzeciej baterii ogniowej jesienią.

REKLAMA

Minister przypomniał, że po 11 Mazurskim Pułku Artylerii w Węgorzewie, jednostka sulechowska jest drugą, w której do końca roku utworzony zostanie dywizjon nowoczesnych Krabów. Poinformował, że w Hucie Stalowa Wola zamówione są kolejne trzy dywizjonowe moduły ogniowe. Zgodnie z podpisanym w grudniu 2016 roku kontraktem do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami wyposażonymi w nowoczesne haubice Krab. Prawdopodobnie kolejną jednostką wojskową, do której trafią Kraby będzie 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu, który jest w strukturach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Dzisiejsza uroczystość miała także wymiar historyczny. Minister Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej replikę sztandaru 9 Pułku Artylerii Ciężkiej. To jednostka utworzona w 1922 roku, której żołnierze wsławili się udziałem w walkach podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Współczesny 2 Dywizjon dziedziczy tradycje tej właśnie przedwojennej jednostki. – To symboliczna chwila, połączenie tradycji z nowoczesnością. Przed chwilą żołnierze otrzymali sztandar ufundowany przez społeczność lokalną. Sztandar, który zawsze stanowił, stanowi i stanowić będzie źródło dumy, znak honoru, wierności, tradycji historycznej i znak męstwa – mówił podczas ceremonii minister Mariusz Błaszczak.

Efektywne wsparcie

Sulechowscy artylerzyści są bardzo zadowoleni z nowoczesnego uzbrojenia. – Dzięki tym działom znacznie zwiększyła się siła rażenia pułku, manewrowość, a tym samym efektywność wsparcia w walce pododdziałów dywizji, co jest naszym podstawowym zadaniem na polu walki – skomentował płk Sławomir Kula, dowódca pułku. – Widzę, że moi żołnierze bardzo angażują się, aby jak najlepiej poznać nowe uzbrojenie i jak najszybciej wykorzystywać w pełni jego bojowe możliwości – dodał ppłk Przemysław Strykowski, dowódca 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.

Baterią nowych dział dowodzi kpt. Zbigniew Płaczkiewicz. Na przełomie 2018 i 2019 roku oficer razem ze swoimi podwładnymi przez sześć tygodni uczył się obsługi i wykorzystywania nowego uzbrojenia u producenta w Hucie Stalowa Wola pod okiem zakładowych instruktorów. – W maju czeka nas kolejny, ostatni etap szkolenia na nowym sprzęcie, połączony ze strzelaniem amunicją bojową. Samodzielne strzelanie na poligonie mamy zaplanowane na wrzesień – mówi kpt. Płaczkiewicz. Dodał, że nie znaczy to, że do tego czasu działa i wozy dowodzenia będą nieużywane. Już od kwietnia przewidziane są w baterii zajęcia zgrywające najpierw załogi, później plutony oraz zajęcia całej baterii, a następnie różne zajęcia taktyczne.

5 Lubuski Pułk Artylerii wchodzi w skład 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W składzie tworzonego Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina” docelowo znajdą się 24 samobieżne haubice Krab, 2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowódczych, 6 wozów amunicyjnych oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

Haubica Krab jest obecnie najpotężniejszym działem, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad 50 ton samobieżna haubica jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 kilometrów do 6 pocisków na minutę. Obsługa działa liczy pięć osób. Haubica Krab jest podstawowym środkiem ogniowym dywizjonu artylerii, pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego na szczeblu brygady.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Beagle dla Polaków
 
Zryw kościuszkowski
Dowodzę najlepszymi
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kremlowska gra
Obradowała Rada Gabinetowa
Studia on-line w Szkole Orląt
Koronawirus na wojskowej uczelni
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Nabór na wojskowe studia trwa
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Sukcesy sportowców w mundurach
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Wojskowi medycy w gotowości
We Are All Darfur
Medycy WOT kontra COVID-19
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Trzy cele na ścieżce
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Więcej wojska do walki z pandemią
Testy radarów dla Wisły
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Miliony ofiar hiszpanki
Defense Without Politics
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
„Gwiezdne wojny” Reagana
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
Cichociemny patronem 14 BOT
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Rakiety w celu
Nissany zastąpią Honkery
Certyfikacja na „Tarczowni”
Poprady i Pilica z interrogatorami
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Poprad w kolejnej jednostce
Kwarantanna na WAT
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał Iranu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Saperzy w walce z Covid-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO