moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Srebrny jubileusz Buzdyganów

Siedmiu laureatów Buzdyganów, wśród nich generał dywizji Krzysztof Motacki, kapitan Tomasz Dembiński i sierż. Krzysztof Śliwiński, otrzymało dziś swoje nagrody. Na uroczystej gali w Warszawie nagrodziliśmy osoby nietuzinkowe, które wiele znaczą dla Wojska Polskiego. 25. edycja nagród miesięcznika „Polska Zbrojna” przeszła do historii. Spotykamy się ponownie za rok!

Dziś wieczorem w warszawskim klubie Palladium po raz 25. redakcja miesięcznika „Polska Zbrojna” i portalu polska-zbrojna.pl wręczyła Buzdygany wyjątkowym osobom. Do grona ponad 200 laureatów tej prestiżowej nagrody dołączyło kolejne siedem osób. Kapituła nagrody doceniła ich nietuzinkowość, odwagę w zmienianiu polskiej armii oraz to, że... im chce się bardziej.

W imieniu ministra Mariusza Błaszczaka list skierowany do laureatów Buzdyganów przeczytała Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Minister podkreślał w nim wieloletnią tradycję wojskowych nagród oraz ich znaczenie: „Buzdygany to jedna z najważniejszych nagród przyznawanych w środowisku związanym z siłami zbrojnymi. Na straży prestiżu wojskowych Oskarów stoi co roku kapituła składająca się z laureatów poprzedniej edycji. To gwarancja, że do nagrody nominowane są osoby wyjątkowe i szanowane w Wojsku Polskim”, napisał minister Błaszczak. „Rozwój polskich sił zbrojnych i bezpieczeństwo Polaków są dla mnie priorytetem. Dlatego cieszę się, że w realizacji tych zadań wspierają mnie tak wyjątkowi żołnierze. Gratuluję laureatom tegorocznych Buzdyganów”, napisał szef resortu obrony.

Gości na uroczystej gali przywitał Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Przypomniał, że Buzdygan to nagroda, którą przyznają jej zeszłoroczni laureaci. – Nagrodzeni to ludzie wybrani przez własne środowisko. To ludzie wskazani jako tego środowiska reprezentacja. To właśnie oni dziś przypominają nam, że w tradycji Wojska Polskiego zawsze obecny był etos. Pragnę podkreślić to szczególnie teraz, kiedy te honorowe wyróżnienia przyznawać będziemy za miniony rok – 2018. Rok, w którym świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Maciej Podczaski.

Tegorocznymi laureatami zostali: kapitan Tomasz Dembiński, żołnierz 15 Brygady Zmechanizowanej, który w swojej jednostce szkoli żołnierzy ze strzelania dynamicznego, czarnej taktyki i walki nożem. Ubiegłoroczni laureaci nagrodzili go za stworzenie innowacyjnego programu taktycznego szkolenia walki w bliskim kontakcie.

Kolejnym laureatem został generał dywizji Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Doceniono ogromny wysiłek, który włożył w sformowanie natowskiej jednostki. Podpułkownika Jarosława Neffe, kierownika Ośrodka Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego Lotniczej Akademii Wojskowej, nagrodzono za doskonalenie systemu szkolenia Joint Terminal Attack Controller (JTAC). 

Laureatką Buzdygana została również kapitan Anita Podlasin, ratowniczka medyczna z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, w środowisku wojskowych medyków niezwykle ceniona za prekursorskie podejście do metodyki szkolenia z zakresu ratownictwa pola walki oraz działania prowadzące do utworzenia Centrum Szkolenia Medycznego NATO.

Sierżant Krzysztof Śliwiński z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, podoficer roku, otrzymał Buzdygana, ponieważ jest żołnierzem, który w swojej lokalnej społeczności pokazuje, że mundur to nie tylko uniform – jest strażakiem, prezesem lokalnego Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz członkiem Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego Ziemi Górowskiej „Dreyse”.


Film: Paweł Sobkowicz/ portal polska-zbrojna.pl

Kapituła przyznała nagrodę również majorowi Aleksandrowi Tarnawskiemu, ostatniemu żyjącemu cichociemnemu, za to, że przekazuje kolejnym pokoleniom, na czym polega ciche bohaterstwo. W jego imieniu nagrodę odebrał płk Mariusz Pawluk, dowódca Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje cichociemnych. – Bardzo się cieszę, że jeden z cichociemnych został doceniony przez „Polskę Zbrojną”. Z prawdziwą przyjemnością odebrałem Buzdygana w imieniu majora Tarnawskiego. Nagrodę, za zgodą laureata, umieścimy w honorowym miejscu sali tradycji jednostki – mówił płk Mariusz Pawluk.

Nagrodę internautów – czytelników portalu polska-zbrojna.pl otrzymał pułkownik Szczepan Głuszczak, szef wydziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz twórca „Projektu Wojownik”. Internauci docenili, że dzięki swojej pracy Głuszczak sprawił, że weterani misji ruszyli na maty, by trenować sporty walki. A to ułatwia im uporanie się z przeszłością. Pułkownik Szczepan Głuszczak ogłosił na gali, że przekaże swoją nagrodę na aukcję charytatywną, jej dochód zasili konto jednego ze stowarzyszeń działających na rzecz weteranów. – W jednym z wywiadów Arnold Schwarzenegger zapytany, jaki jest przepis na sukces, odpowiedział bardzo konkretnie. Trzeba mieć wizję, ufać sobie, łamać zasady, nie prawo a zasady, nie bać się porażki, nie słuchać tych, co mówią, że się nie da, pracować ciężej niż pozostali. Ostatnia reguła, którą zdecydowanie pokreślił, jest taka, by dać coś od siebie. „Projekt Wojownik” nastawiony jest na dawanie. Dlatego zdecydowałem, że dzisiejszą nagrodę wystawię na aukcję, a pieniądze uzyskane w ten sposób przekażę na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Poległych „Pamięć i Przyszłość” – zapowiedział laureat Buzdygana Internautów.

Laureaci przyznawali, że Buzdygan to dla nich olbrzymi zaszczyt, ale i przyjemne docenienie ich pracy. – Ta nagroda będzie mi się już zawsze kojarzyć z zadaniem mojego życia, jakim było sformowanie, wyszkolenie i certyfikowanie wielonarodowej dywizji – powiedział jeden z laureatów Buzdyganów generał dywizji Krzysztof Motacki.

Dla redakcji „Polski Zbrojnej” i polski-zbrojnej.pl coroczna gala Buzdyganów to okazja, by pokazać tych niezwykłych ludzi światu. – Przez 25 lat Buzdygan został przyznany ponad 200 laureatom – marynarzom, pilotom, żołnierzom wojsk specjalnych, weteranom misji zagranicznych i dyplomatom. Generałom, porucznikom, szeregowym. A także cywilom: naukowcom, dziennikarzom, gwiazdom sportu światowego. Łączy ich pasja, wizja i pracowitość. I coś, z czym się człowiek podobno rodzi – charyzma – mówiła Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelna „Polski Zbrojnej”.

Po raz pierwszy w historii wręczyliśmy również Nagrodę Dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego za promowanie etosu Wojska Polskiego i upowszechnianie historii polskiego oręża. Otrzymał ją zespół projektu medialnego Wawa Bohaterom: Edyta Mikołajczyk, Monika Michalak, Dobromiła Skalska i Sławomir Stelmach. Tych czworo dziennikarzy przygotowało cykl telewizyjnych reportaży emitowanych w TVP 3 o powstańcach warszawskich, żołnierzach Armii Krajowej, weteranach II wojny światowej. Ale, jak sami mówią, ich najważniejszą misją jest łączenie pokoleń Polaków na rzecz pomocy weteranom II wojny światowej. TVP 3 ustanowiło również wyróżnienie Wawa Bohaterom, które jest przyznawane osobom i organizacjom pomagającym kombatantom. W minionym roku otrzymała je m.in. Jednostka Wojskowa Komandosów. Twórcy projektu Wawa Bohaterom odebrali swoje nagrody na scenie podczas gali. – Jest to symboliczna szabla, biała broń skuteczna w torowaniu sobie drogi. Niech będzie natchnieniem do dalszej, owocnej pracy – powiedział Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego podczas wręczania nagrody.

Nagrodę specjalną przyznała również Polska Grupa Zbrojeniowa, która jest mecenasem Gali Buzdyganów. Otrzymał ją płk rez. Jakub Bytner, który w PGZ jest menadżerem ds. programów samolotowych. Przed odejściem do rezerwy kadrowej z wojska, był oficerem służącym m.in. w natowskim Combined Air Operations Center (CAOC) oraz w Centrum Operacji Powietrznych. Nagrodzono również płk. rez. Tomasza Gugałę, dyrektora programów systemów bezzałogowych statków powietrznych w PGZ. W czasie, gdy służył w armii, był m.in. pierwszym Polakiem, który został szefem ośrodka dowodzenia w NATO (szef J4 Division w NATO CIS Group) w Niemczech. Był również twórcą i dowódcą 32 Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie. Wyróżniono również menadżera Biura Elektroniki, Informatyki i Cybertechnologii w Departamencie Innowacji i Rozwoju Technologicznego PGZ – płk. rez. Jacka Żołnierkiewicza. Jako oficer Wojska Polskiego pracował na rzecz włączenia Polski do NATO. Po wejściu Polski do Sojuszu dowodził grupą specjalistów, którzy zapewniali operacyjną i techniczną obsługę amerykańskiego systemu ASOC dostosowującego kontrolę przestrzeni powietrznej i systemu obrony przeciwlotniczej do wymagań NATO. W Polsce wprowadzał systemy wsparcia dowodzenia Link16 (system transmisji danych), służył również w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Galę rozdania nagród uświetnili występami artyści z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą kpt. Łukasza Kukulskiego, klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu oraz 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Artyści spędzili w Warszawie kilka dni i postaraliśmy się, aby były one dla nich niezapomniane. W towarzystwie przewodnika zwiedzili stolicę i odwiedzili Pałac Prezydencki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Agenci wywiadu na bobslejach
 
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Hartowanie spadochroniarzy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Amerykanie odmładzają F-16
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Jest Warszawa
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Pustynna burza wokół Husajna
We Never Stop
Ferie z gwiazdami sportu
Malutka na poligonie
Na straży niebieskiej linii
Żydzi od Andersa
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Nurkowie w głębinach
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Telefon dla seniora
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Dama odeszła do historii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kutno w sieci LogHubs
Żołnierze testują nauczycieli
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Daglezje na większe przeprawy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Trudny egzamin przed misją
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Wojsko – plan na życie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Pandemię pokonamy szczepieniami
Co musi umieć kierowca czołgu
Symulator Orlika w Dęblinie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kuźnie oficerskich kadr
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na rozgrzewkę – zapasy
Laserowa artyleria US Army
Dołącz do zawodowców
Kwalifikacja odbędzie się …
Trudny rok na misjach
Komandosi znad Garigliano
155 mm dla US Army
Kierunek: Litwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Armia Fight Night znów w akcji
WBH upublicznia swoje archiwa
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO