moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów

Wyższe świadczenia i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej – to jedne z priorytetów MON wobec weteranów poszkodowanych na misjach. Opracowaniem zmian prawnych w tym zakresie zajmie się dr Wojciech Drobny, którego Mariusz Błaszczak, minister obrony, powoła na pełnomocnika ds. współpracy z weteranami. Ma on także przeanalizować możliwość zawarcia ugód z najbardziej poszkodowanymi, którzy wystąpili na drogę sądową o odszkodowanie z MON.

Decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podjął kilka dni temu. – Zabezpieczenie finansowe dla najciężej rannych żołnierzy to kolejna sprawa, którą zaniedbali nasi poprzednicy. Dlatego powołam pełnomocnika, który przygotuje przepisy poprawiające ich sytuację finansową – napisał Mariusz Błaszczak.

Na to stanowisko minister powołany zostanie dr Wojciech Drobny, dyr. Departamentu Spraw Socjalnych MON. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie szczegółów nowej ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jako priorytetowe mają zostać potraktowane m.in. przyznanie im wyższych świadczeń i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Przygotowane przepisy mają przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych na misjach.

REKLAMA

Pełnomocnik ma także przeanalizować możliwości ugodowego zakończenia spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko resortowi obrony. Większość z nich została wszczęta przed 2015 rokiem, więc sądy, choć nie kwestionują poważnego stanu zdrowia weteranów, to w sprawach powołują się na argument przedawnienia. – Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, Skarb Państwa reprezentowany jest przez Prokuratorię Generalną, a nie Ministerstwo Obrony Narodowej. Niekorzystne dla weteranów rozstrzygnięcia wynikają przede wszystkim z braku zainteresowania ugodowym rozwiązaniem spraw przez kierownictwo MON w czasach rządów PO-PSL – czytamy w komunikacie MON.

W praktyce oddalenie powództwa w podobnych sprawach nie wyklucza jednak możliwości zawarcia przez MON i weteranów ugód, które mogłyby uregulować kwestię podnoszonych przez nich roszczeń. Stąd decyzja ministra o przyjrzeniu się takim sprawom i ewentualnej możliwości zawarcia odpowiednich porozumień z poszkodowanymi żołnierzami.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa obowiązuje od 30 marca 2012 roku. Dzięki jej zapisom weterani misji zyskali uprawnienia m.in. socjalne, pracownicze, honorowe, a także te dotyczące opieki zdrowotnej i psychologicznej. Ustawa przyznała im też m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Obecnie status weterana ma około 20 tys. osób, a blisko 800 ma status weterana poszkodowanego. Ten ostatni może otrzymać osoba, która brała udział – na podstawie skierowania – w działaniach poza granicami państwa i doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań i obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


Szef NATO w Warszawie
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierski dar serca
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Remont „Piasta” na finiszu
Alarm dla Jastrzębi
Tarcza przeciwko agresji
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kurier podziemnego państwa
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Miliony na badania amunicji
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Zgrupowanie przed defiladą
Podpułkownik „Sokole Oko”
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Czołgi błota się nie boją
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Cel – bezpieczna Europa
Kampania wyborcza poza armią
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Region Without a Key
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Ducha nie wolno tracić
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Bohater Yoga
Tryumf w cieniu Jałty
Zwiadowcy wkroczyli do miast
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Misja rotmistrza Pileckiego
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Szczęśliwa trzynastka
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Panie bez taryfy ulgowej
Wodowanie „Artemisa”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Leopardy w pułapce
Rozgrywka Stalina
Leopards in a Trap
Sukcesy biegających żołnierzy
„Sophia” z nową zmianą

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO