moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów

Wyższe świadczenia i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej – to jedne z priorytetów MON wobec weteranów poszkodowanych na misjach. Opracowaniem zmian prawnych w tym zakresie zajmie się dr Wojciech Drobny, którego Mariusz Błaszczak, minister obrony, powoła na pełnomocnika ds. współpracy z weteranami. Ma on także przeanalizować możliwość zawarcia ugód z najbardziej poszkodowanymi, którzy wystąpili na drogę sądową o odszkodowanie z MON.

Decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podjął kilka dni temu. – Zabezpieczenie finansowe dla najciężej rannych żołnierzy to kolejna sprawa, którą zaniedbali nasi poprzednicy. Dlatego powołam pełnomocnika, który przygotuje przepisy poprawiające ich sytuację finansową – napisał Mariusz Błaszczak.

Na to stanowisko minister powołany zostanie dr Wojciech Drobny, dyr. Departamentu Spraw Socjalnych MON. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie szczegółów nowej ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jako priorytetowe mają zostać potraktowane m.in. przyznanie im wyższych świadczeń i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Przygotowane przepisy mają przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych na misjach.

REKLAMA

Pełnomocnik ma także przeanalizować możliwości ugodowego zakończenia spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko resortowi obrony. Większość z nich została wszczęta przed 2015 rokiem, więc sądy, choć nie kwestionują poważnego stanu zdrowia weteranów, to w sprawach powołują się na argument przedawnienia. – Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, Skarb Państwa reprezentowany jest przez Prokuratorię Generalną, a nie Ministerstwo Obrony Narodowej. Niekorzystne dla weteranów rozstrzygnięcia wynikają przede wszystkim z braku zainteresowania ugodowym rozwiązaniem spraw przez kierownictwo MON w czasach rządów PO-PSL – czytamy w komunikacie MON.

W praktyce oddalenie powództwa w podobnych sprawach nie wyklucza jednak możliwości zawarcia przez MON i weteranów ugód, które mogłyby uregulować kwestię podnoszonych przez nich roszczeń. Stąd decyzja ministra o przyjrzeniu się takim sprawom i ewentualnej możliwości zawarcia odpowiednich porozumień z poszkodowanymi żołnierzami.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa obowiązuje od 30 marca 2012 roku. Dzięki jej zapisom weterani misji zyskali uprawnienia m.in. socjalne, pracownicze, honorowe, a także te dotyczące opieki zdrowotnej i psychologicznej. Ustawa przyznała im też m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Obecnie status weterana ma około 20 tys. osób, a blisko 800 ma status weterana poszkodowanego. Ten ostatni może otrzymać osoba, która brała udział – na podstawie skierowania – w działaniach poza granicami państwa i doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań i obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
High Confidence Operations
Rozpoczynamy nową erę
Zielonka dla Patriotów
„Pułaski” wrócił do kraju
Czarny odchodzi do cywila
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Amerykańska przyszłość WZL
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Spełniliśmy swój obowiązek
Kolejne NUR-y do modernizacji
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Rivalry on Closed Sea
Blitzkrieg na stepach Mongolii
A Torn Subcontinent
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Sprawdzają Brutusa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Wave of Alliances
Jedna misja, jeden zespół
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
Wielofunkcyjny scyzoryk
Warszawa walczy, wracamy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wojna wywiadów
Śląskie obchody wojskowego święta
Przysięga śląskich terytorialsów
Cienka niebieska linia
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Wozy amunicyjne do Raków
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Irańskie szachy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO