moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mazowieccy terytorialsi sprawdzają się na Wędrzynie

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie od 6 do 19 kwietnia. Dziś doskonalili umiejętności na torze szkolenia wstępnego.

Terytorialsi wspólnie uczestniczą w szkoleniu zintegrowanym z żołnierzami OT z 61 Batalionu Lekkiej Piechoty z Grójca oraz z 65 Batalionu Lekkiej Piechoty z Pomiechówka. Dowódcą zgrupowania jest pułkownik Janusz Ostrowski, dowódca 61 blp, a jego zastępcą major Grzegorz Wilczewski, zastępca dowódcy 65 blp.

Jest to dla nich już kolejne szkolenie w warunkach poligonowych. Żołnierze w OSPWL w Wędrzynie spędzą nieprzerwanie dwa tygodnie. Każdy dzień wypełniony jest intensywnymi zajęciami trwającymi po 12 godzin. Zwieńczeniem będzie certyfikacja żołnierzy przed rozpoczynającym się w maju szkoleniem specjalistycznym.

REKLAMA

Podczas dzisiejszego szkolenia na torze szkolenia wstępnego terytorialsi pokazali i udowodnili, że nawet najtrudniejsze przeszkody można pokonać współdziałając ze sobą. – Żołnierze przekonali się, że niektórych celów nie da się osiągnąć w pojedynkę, a do pokonania przeszkód nie wystarczy jedynie sprawność fizyczna i silny charakter. Potrzebny jest drugi żołnierz, który wyciągnie pomocną dłoń, gdy ten pierwszy będzie jej potrzebował. Wysokie mury, długie podziemne tunele, równoważnie czy liny nie stanowiły zagrożenia dla naszych Terytorialsów. Przy każdej możliwej okazji towarzyszył im duch współpracy, który przekładał się na konkretne rezultaty – powiedział dowódca zgrupowania ppłk Ostrowski.

Zarówno żołnierze z 61 blp, jak i 65 blp pokazują, że wspólnym i intensywnym treningiem można osiągnąć sukces. Zastępca zgrupowania mjr Wilczewski podkreśla: - Ciężka i mozolna praca, doskonalenie umiejętności i duch współdziałania w bratniej atmosferze mogą pokonać najcięższe przeciwności. Wpierw jednak należy pokonać samego siebie. Nie jest to możliwe bez pomocy ze strony drugiego żołnierza. Dzięki współdziałaniu następuje uzupełnienie zdolności i umiejętności, czego efektem jest zwycięstwo.

Szkolenia zintegrowane są podsumowaniem cyklu szkoleń w ramach etapu szkolenia indywidualnego. Każdy żołnierz OT przechodzi jedno takie szkolenie w roku, po cyklu szkolenia indywidualnego. Szkolenie zintegrowane to zamknięcie etapu wyszkolenia indywidualnego i weryfikacja umiejętności terytorialsów przed kolejnym cyklem, jakim jest szkolenie specjalistyczne.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Pułaski” wrócił do kraju
Ankona – samodzielna polska operacja
The Chariots of Jihad
„Dragon’19” od kuchni
Polska historia w Norwegii
Wkręceni w skoki
Rozdarty subkontynent
Kolejna szabla AFN zdobyta
Obrady Rady Unii Europejskiej
Działalność firm na rzecz obronności
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Stawiamy na rozwój
Rivalry on Closed Sea
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obława pełna białych plam
Brytyjska „pamiątka”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
F-35 wylądowały w Powidzu
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
NATO silniejsze z rezerwistami
Rozpoczynamy nową erę
Od konfliktu do zgody
Będzie modernizacja T-72
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Desant z transportowca-giganta
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kierunek: Afganistan
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kolejne drony dla WOT-u
Nowi szturmani w JW Agat
Desant na czeskich spadochronach
Formowanie 19 Brygady
Gotowi na F-35?
Tak umierał Wołyń
Sojusze na fali
Dni Huty Pieniackiej były policzone
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Nowe nakolanniki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO