moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mazowieccy terytorialsi sprawdzają się na Wędrzynie

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie od 6 do 19 kwietnia. Dziś doskonalili umiejętności na torze szkolenia wstępnego.

Terytorialsi wspólnie uczestniczą w szkoleniu zintegrowanym z żołnierzami OT z 61 Batalionu Lekkiej Piechoty z Grójca oraz z 65 Batalionu Lekkiej Piechoty z Pomiechówka. Dowódcą zgrupowania jest pułkownik Janusz Ostrowski, dowódca 61 blp, a jego zastępcą major Grzegorz Wilczewski, zastępca dowódcy 65 blp.

Jest to dla nich już kolejne szkolenie w warunkach poligonowych. Żołnierze w OSPWL w Wędrzynie spędzą nieprzerwanie dwa tygodnie. Każdy dzień wypełniony jest intensywnymi zajęciami trwającymi po 12 godzin. Zwieńczeniem będzie certyfikacja żołnierzy przed rozpoczynającym się w maju szkoleniem specjalistycznym.

REKLAMA

Podczas dzisiejszego szkolenia na torze szkolenia wstępnego terytorialsi pokazali i udowodnili, że nawet najtrudniejsze przeszkody można pokonać współdziałając ze sobą. – Żołnierze przekonali się, że niektórych celów nie da się osiągnąć w pojedynkę, a do pokonania przeszkód nie wystarczy jedynie sprawność fizyczna i silny charakter. Potrzebny jest drugi żołnierz, który wyciągnie pomocną dłoń, gdy ten pierwszy będzie jej potrzebował. Wysokie mury, długie podziemne tunele, równoważnie czy liny nie stanowiły zagrożenia dla naszych Terytorialsów. Przy każdej możliwej okazji towarzyszył im duch współpracy, który przekładał się na konkretne rezultaty – powiedział dowódca zgrupowania ppłk Ostrowski.

Zarówno żołnierze z 61 blp, jak i 65 blp pokazują, że wspólnym i intensywnym treningiem można osiągnąć sukces. Zastępca zgrupowania mjr Wilczewski podkreśla: - Ciężka i mozolna praca, doskonalenie umiejętności i duch współdziałania w bratniej atmosferze mogą pokonać najcięższe przeciwności. Wpierw jednak należy pokonać samego siebie. Nie jest to możliwe bez pomocy ze strony drugiego żołnierza. Dzięki współdziałaniu następuje uzupełnienie zdolności i umiejętności, czego efektem jest zwycięstwo.

Szkolenia zintegrowane są podsumowaniem cyklu szkoleń w ramach etapu szkolenia indywidualnego. Każdy żołnierz OT przechodzi jedno takie szkolenie w roku, po cyklu szkolenia indywidualnego. Szkolenie zintegrowane to zamknięcie etapu wyszkolenia indywidualnego i weryfikacja umiejętności terytorialsów przed kolejnym cyklem, jakim jest szkolenie specjalistyczne.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Defilada 3 maja: formacje mundurowe
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Kampania wyborcza poza armią
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Misja rotmistrza Pileckiego
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Irackie zapiski gen. Bieńka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Szef NATO w Warszawie
Ducha nie wolno tracić
Rozgrywka Stalina
Remont „Piasta” na finiszu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Alarm dla Jastrzębi
Miliony na badania amunicji
Tryumf w cieniu Jałty
Szczęśliwa trzynastka
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Leopardy w pułapce
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Leopards in a Trap
Wodowanie „Artemisa”
Żołnierski dar serca
Podpułkownik „Sokole Oko”
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Zgrupowanie przed defiladą
Sukcesy biegających żołnierzy
Czołgi błota się nie boją
Kurier podziemnego państwa
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Region Without a Key
Tarcza przeciwko agresji
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Cel – bezpieczna Europa
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Bliski Wschód. Region bez klucza
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Bohater Yoga
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Sophia” z nową zmianą
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Wojna w świętym mieście, epilog
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO