moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta żołnierskich serc ruszyła ze Spały do Żagania

Na trasę o długości ok. 450 km wyruszyła dzisiaj ze Spały IX Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka. Ośmioro żołnierzy przez osiem dni będzie biec do Żagania, aby oddać cześć dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Sygnał do startu sztafety dał syn generała Mariusz.

Przed wyruszeniem na trasę pierwszego etapu do Zelowa uczestnicy sztafety wzięli udział w uroczystości na cmentarzu w Spale, gdzie znajduje się grób gen. Tadeusza Buka. Płk Adam Marczak, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, podkreślił, że 20 lat temu gen. Buk, jeszcze jako major, brał udział w ceremonii podpisania dokumentów akcesyjnych Polski do NATO i symbolicznie wprowadził nasz kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na zakończenie uroczystości na grobie generała złożono wieńce. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego kwiaty złożyli przedstawiciele wojewody łódzkiego, a w imieniu 34 Brygady Kawalerii Pancernej jej dowódca płk Franciszek Zieja. Cześć generałowi Bukowi oddali również m.in.: gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, i gen. bryg. Wojciech Grabowski, inspektor wojsk lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Biegacze ze „sztafety żołnierskich serc” wyruszyli na trasę z symboliczną pałeczką. Otrzymał ją od Elżbiety Buk, młodszej córki generała, por. w st. spocz. Antoni Smolarek, przyjaciel rodziny generała. Porucznik wraz z uczestnikami sztafety oraz towarzyszącymi im: Wandą Panfil, mistrzynią świata w maratonie z 1991 r., żołnierzami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i uczniami z tomaszowskich szkół pokonali ok. 10 km odcinek ze Spały do Tomaszowa Mazowieckiego. Natomiast w dalszą trasę do Zelowa wybrało się już ośmioro biegaczy ze sztafety, którzy do mety w Żaganiu będą mieli dwie dłuższe przerwy – w najbliższy weekend i na czas świąt.

Trzon sztafety tworzą żołnierze jej organizatora – 34 Brygady Kawalerii Pancernej: st. chor. sztab. Radosław Salach, st. szer. Radosław Bialic i st. szer. Dariusz Magierecki. Ponadto na trasę ze Spały do Żagania ruszyli: ppor. Mateusz Szczur z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej, st. chor. sztab. Mirosław Stachowski z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, mł. chor. Edyta Wrzeszcz z 11 Batalionu Dowodzenia 11 LDKPanc, sierż. Paweł Paleczny z 11 Batalionu Remontowego 11 LDKPanc i st. szer. Piotr Boksza z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Warte odnotowania jest, że st. chor. sztab. Mirosław Stachowski wziął udział we wszystkich dotychczasowych edycjach imprezy.

Jutro IX Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka wyruszy z Zelowa do Szadka. Kolejne miasta i miejscowości, w których zakończą się etapy sztafety, to: Błaszki, Sowina Błotna, Gostyń, Leszno, Sława, Lubięcin i Nowa Sól. Z Nowej Soli biegacze pobiegną do Żagania, miejsca stacjonowania 34 Brygady Kawalerii Pancernej, którą generał Buk dowodził w latach 2002–2005. To właśnie wówczas otrzymał swoją pierwszą gwiazdkę generalską. Sztafeta zakończy się 26 kwietnia pod pomnikiem gen. Buka, gdzie rozpoczną się uroczyste obchody święta 34 BKPanc.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: por. Magdalena Czekatowska

dodaj komentarz

komentarze


W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Gotowi na F-35?
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obława pełna białych plam
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rivalry on Closed Sea
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
The Chariots of Jihad
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stawiamy na rozwój
Wkręceni w skoki
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Będzie modernizacja T-72
Kierunek: Afganistan
Nowi szturmani w JW Agat
Od konfliktu do zgody
Desant na czeskich spadochronach
Rozdarty subkontynent
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Działalność firm na rzecz obronności
Kolejne drony dla WOT-u
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polska historia w Norwegii
Tak umierał Wołyń
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Ankona – samodzielna polska operacja
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Desant z transportowca-giganta
Formowanie 19 Brygady
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Dragon’19” od kuchni
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Sojusze na fali
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nowe nakolanniki
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
F-35 wylądowały w Powidzu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
NATO silniejsze z rezerwistami
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
Kolejna szabla AFN zdobyta
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Brytyjska „pamiątka”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO