moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta żołnierskich serc ruszyła ze Spały do Żagania

Na trasę o długości ok. 450 km wyruszyła dzisiaj ze Spały IX Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka. Ośmioro żołnierzy przez osiem dni będzie biec do Żagania, aby oddać cześć dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Sygnał do startu sztafety dał syn generała Mariusz.

Przed wyruszeniem na trasę pierwszego etapu do Zelowa uczestnicy sztafety wzięli udział w uroczystości na cmentarzu w Spale, gdzie znajduje się grób gen. Tadeusza Buka. Płk Adam Marczak, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, podkreślił, że 20 lat temu gen. Buk, jeszcze jako major, brał udział w ceremonii podpisania dokumentów akcesyjnych Polski do NATO i symbolicznie wprowadził nasz kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na zakończenie uroczystości na grobie generała złożono wieńce. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego kwiaty złożyli przedstawiciele wojewody łódzkiego, a w imieniu 34 Brygady Kawalerii Pancernej jej dowódca płk Franciszek Zieja. Cześć generałowi Bukowi oddali również m.in.: gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, i gen. bryg. Wojciech Grabowski, inspektor wojsk lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Biegacze ze „sztafety żołnierskich serc” wyruszyli na trasę z symboliczną pałeczką. Otrzymał ją od Elżbiety Buk, młodszej córki generała, por. w st. spocz. Antoni Smolarek, przyjaciel rodziny generała. Porucznik wraz z uczestnikami sztafety oraz towarzyszącymi im: Wandą Panfil, mistrzynią świata w maratonie z 1991 r., żołnierzami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i uczniami z tomaszowskich szkół pokonali ok. 10 km odcinek ze Spały do Tomaszowa Mazowieckiego. Natomiast w dalszą trasę do Zelowa wybrało się już ośmioro biegaczy ze sztafety, którzy do mety w Żaganiu będą mieli dwie dłuższe przerwy – w najbliższy weekend i na czas świąt.

Trzon sztafety tworzą żołnierze jej organizatora – 34 Brygady Kawalerii Pancernej: st. chor. sztab. Radosław Salach, st. szer. Radosław Bialic i st. szer. Dariusz Magierecki. Ponadto na trasę ze Spały do Żagania ruszyli: ppor. Mateusz Szczur z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej, st. chor. sztab. Mirosław Stachowski z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, mł. chor. Edyta Wrzeszcz z 11 Batalionu Dowodzenia 11 LDKPanc, sierż. Paweł Paleczny z 11 Batalionu Remontowego 11 LDKPanc i st. szer. Piotr Boksza z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Warte odnotowania jest, że st. chor. sztab. Mirosław Stachowski wziął udział we wszystkich dotychczasowych edycjach imprezy.

Jutro IX Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka wyruszy z Zelowa do Szadka. Kolejne miasta i miejscowości, w których zakończą się etapy sztafety, to: Błaszki, Sowina Błotna, Gostyń, Leszno, Sława, Lubięcin i Nowa Sól. Z Nowej Soli biegacze pobiegną do Żagania, miejsca stacjonowania 34 Brygady Kawalerii Pancernej, którą generał Buk dowodził w latach 2002–2005. To właśnie wówczas otrzymał swoją pierwszą gwiazdkę generalską. Sztafeta zakończy się 26 kwietnia pod pomnikiem gen. Buka, gdzie rozpoczną się uroczyste obchody święta 34 BKPanc.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: por. Magdalena Czekatowska

dodaj komentarz

komentarze


MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Irackie zapiski gen. Bieńka
Misja rotmistrza Pileckiego
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Rozgrywka Stalina
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Alarm dla Jastrzębi
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Miliony na badania amunicji
Sukcesy biegających żołnierzy
Panie bez taryfy ulgowej
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Szef NATO w Warszawie
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Czołgi błota się nie boją
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Wodowanie „Artemisa”
Kampania wyborcza poza armią
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Zwiadowcy wkroczyli do miast
„Sophia” z nową zmianą
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bliski Wschód. Region bez klucza
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Tryumf w cieniu Jałty
Ducha nie wolno tracić
Zgrupowanie przed defiladą
Bohater Yoga
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Region Without a Key
Kurier podziemnego państwa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Remont „Piasta” na finiszu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Cel – bezpieczna Europa
Podpułkownik „Sokole Oko”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Żołnierski dar serca
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Tarcza przeciwko agresji
Leopardy w pułapce
Szczęśliwa trzynastka
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Leopards in a Trap
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Wojna w świętym mieście, epilog
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO