moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprytny LIS

Począwszy od poniedziałku, 1 kwietnia, przez kolejne 4 dni, kompania manewrowa V zmiany PKW Rumunia w ramach ćwiczenia LIS-19 poddana została ocenie stopnia wyszkolenia.

Od maja 2017 roku Wielkopolska Brygada Zmechanizowana realizuje zadania tFP (ang. Tailored Forward Presence) dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO polegające na wzmocnieniu południowej flanki NATO. Podczas półrocznego dyżuru Polski Kontyngent Wojskowy realizuje szereg wielonarodowych szkoleń na terenie Rumunii. Wraz z początkiem lipca rozpocznie się rotacja kolejnej, V już zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

Poniedziałek upłynął zmotoryzowanym na formalnym sprawdzeniu kompani piechoty, która już za niespełna trzy miesiące będzie tworzyć trzon PKW Rumunia. Pododdział, z którego w znakomitej większości pochodzą żołnierze to zaprawiony w szkoleniu i realizacji tego typu zadań 7 batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich.

REKLAMA

Po uzyskaniu przepustki do ćwiczenia, czyli spełnieniu wszelki formalnych warunków, kompania wyruszała na obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie, gdzie realizowała szereg zadań taktycznych. W trakcie ćwiczenia LIS-19 strzelcy konni w pełni wykorzystali walory i różnorodność wędrzyńskiego poligonu, wykonując zadania w terenie lesistym, zurbanizowanym oraz na dużych otwartych przestrzeniach. - Trenowaliśmy zadania związane z zajęciem rejonu ześrodkowania, gdzie doskonaliliśmy elementy zabezpieczenia bojowego, na ustalone sygnały realizowaliśmy zadania jako odwód przeciwdesantowy, zwalczaliśmy drobne grupy dywersyjne przeciwnika w trudnym rejonie zurbanizowanym. Doskonaliliśmy również elementy taktyczno-ogniowe - komentuje ćwiczenia doświadczony dowódca plutonu.

Od środy LIS (-19) przemieścił się w okolice pasa taktycznego, gdzie główny nacisk położono na realizacje zadań ogniowych w ramach najważniejszego sprawdzianu kompani tj. kierowania ogniem w obronie w dzień oraz w warunkach ograniczonej widoczności.

Zmotoryzowani także i to zadania wykonali z bardzo dobrym rezultatem, mimo że pododdział tworzy wielu młodych żołnierzy. Fundamentem sukcesu są doświadczeni podoficerowie i zaprawieni w boju żołnierze korpusu szeregowy, którzy pomagają mniej doświadczonym kolegom. Tworzenie kontyngentu wojskowego to bardzo wymagający proces nie tylko operacyjny, ale i kadrowy. - Kierowanie ogniem to najważniejszy element sprawdzenia żołnierskiego rzemiosła. Spójnie łączy ono umiejętności taktyczne oraz ogniowe. To właśnie w trakcie tych zadań dowódcy muszą wykazać się umiejętnościami wykorzystania wszystkich środków ogniowych będących w ich dyspozycji. Liczy się oczywiście celność i skuteczność prowadzonego ognia, ale i sprawne dowodzenie – ocenia dowódca V zmiany PKW.

Ćwiczenie LIS-19 certyfikujące kompanię manewrową V zmiany PKW Rumunia, zakończyło się późnym wieczorem w czwartek 4 kwietnia i jest ostatnim sprawdzianem przed certyfikacją narodową prowadzoną już przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Gotowi na F-35?
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obława pełna białych plam
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rivalry on Closed Sea
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
The Chariots of Jihad
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stawiamy na rozwój
Wkręceni w skoki
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Będzie modernizacja T-72
Kierunek: Afganistan
Nowi szturmani w JW Agat
Od konfliktu do zgody
Desant na czeskich spadochronach
Rozdarty subkontynent
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Działalność firm na rzecz obronności
Kolejne drony dla WOT-u
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polska historia w Norwegii
Tak umierał Wołyń
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Ankona – samodzielna polska operacja
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Desant z transportowca-giganta
Formowanie 19 Brygady
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Dragon’19” od kuchni
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Sojusze na fali
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nowe nakolanniki
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
F-35 wylądowały w Powidzu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
NATO silniejsze z rezerwistami
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
Kolejna szabla AFN zdobyta
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Brytyjska „pamiątka”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO