moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec ISIS?

Warto zastanowić się, jak faktyczna i ostateczna porażka ISIS będzie wyglądała. Walki na pograniczu syryjsko-irackim o wioskę Baghuz są sygnałem nie tyle końca ISIS, ile początku owego rozdziału w historii tej organizacji. Niewątpliwym sukcesem jest pozbawianie ISIS kontroli nad jej wcześniejszymi zdobyczami terytorialnymi, dzięki temu możemy między innymi przestać zastanawiać się nad quasi-państwowym charakterem tworu powołanego do życia przez Daesh.

Jednak, jak i inne tego typu organizacje, z dużym prawdopodobieństwem zmieni po prostu „środek ciężkości” prowadzonych przez siebie działań. Trwające już od dłuższego czasu przemieszczanie terrorystów z ISIS do państw Europy i Afryki pozwala przypuszczać, że spodziewać się możemy konsekwentnego stosowania w tych regionach deklarowanej od jakiegoś czasu strategii – „zabijaj tam, gdzie żyjesz”. Wpisze się ona w koncepcję sieciowego funkcjonowania organizacji nie tylko w postaci wykorzystania autonomicznych, samodzielnie działających komórek, ale także postaci pojedynczych członków organizacji, realizujących zadania na własną rękę. Nie można także zapominać o radykalizacji w sieci, która pozwala na efektywne rekrutowanie osób, które, nawet bez faktycznego kontaktu z organizacją, stać się mogą skutecznymi narzędziami promowania jej celów, „samotnymi wilkami”, których obawia się obecnie Europa.

ISIS, co warto podkreślić, mocno zaangażowało się w działania w sieci. Rozpoznanie, szkolenie, propaganda, komunikacja i dezinformacja w Internecie to obszary działania ISIS, na które nie można nie zwrócić uwagi, mówiąc o przyszłości organizacji. Od profesjonalnie przygotowanych materiałów propagandowych, przez elastyczne podejście do komunikacji (z włączeniem wykorzystywania takich rozwiązań, jak domniemywana przez władze komunikacja przez platformę komunikacyjną konsoli PS4) – to sygnały, że ISIS jest całkiem dobrze przygotowane do przejścia z teatru wojennego czołgów i bomb na teatr cyberprzestrzeni, ataków improwizowanych przez pojedyncze osoby wspieranych przez europejskie zaplecze logistyczne wszędzie tam, gdzie komórkom ISIS udało się zakorzenić wbrew wysiłkom europejskich służb. Zwłaszcza ataki „samotnych wilków”, szczególnie tych należących do grupy zagranicznych bojowników, którzy kiedyś wyjechali walczyć w granicach kalifatu w Syrii i Iraku, a teraz będę przemocą propagować go w Europie, to duże zagrożenie. Będziemy mieli przecież do czynienia ze sprawdzonymi i doświadczonymi bojowo ludźmi, którzy są motywowani religijnie, a zatem gotowi na śmierć w imię realizowanych przez siebie celów.

REKLAMA

Przyjmowana przez rozproszone sieci terrorystyczne formuła działania oparta na autonomiczności i wykorzystywaniu osiągnięć podmiotów powiązanych nie organizacyjnie, a jedynie ideologicznie („przyznawanie się” przez organizację do ataków przeprowadzonych przez osoby wyznające tę samą ideologię, lecz nie mające z nią bezpośrednich związków), pozwala na uzyskiwanie zdolności operacyjnych i przedłużanie funkcjonowania organizacji poza granicę terytorialnego trwania tego quasi-państwa.

To tym bardziej prawdopodobne, że Abu Bakr al-Baghdadi nie został jak dotąd ujęty i może sterować działaniami organizacji. Trudno w takiej sytuacji precyzyjnie wyrokować o przebiegu zdarzeń w najbliższej nawet przyszłości. Można jednak, zapewne bez większego wahania, założyć, iż przynajmniej na opuszczonych przez terrorystów z ISIS obszarach syryjsko-irackiego pogranicza w pewnym momencie z wojennego chaosu wyłoni się jakiś nowy porządek. Nawet, jeśli nie będzie na tym zależało liderom miejscowych klanów, którzy niezbędni są do skutecznego zarządzania tymi terenami, to mobilizacja przyjdzie – jak często w tym obszarze – z zewnętrz. Ani USA, ani Rosja nie pozwolą sobie na to, aby układ sił w tym sprzyjającym konfliktom obszarze pozostawał zbyt długo niejasny.

dr Krzysztof Liedel , Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas

autor zdjęć: ZUMAPRESS.com/FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Skok na głęboką wodę
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie porty bardziej otwarte
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na misjach święta inne niż zwykle
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polsko-amerykańska współpraca
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Galicyjskie przesilenie
Lato z czerwonym terrorem
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chwała powstańcom
Kierunek: misja
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
Wojskowy Hot450Challenge
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Więcej celowników z PCO dla wojska
Cud Piłsudskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Laserowa artyleria US Army
Hekatomba na Woli
Druga kadencja prezydenta Dudy
Not Contaminated With Routine
Strzelnice dla terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO