moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec ISIS?

Warto zastanowić się, jak faktyczna i ostateczna porażka ISIS będzie wyglądała. Walki na pograniczu syryjsko-irackim o wioskę Baghuz są sygnałem nie tyle końca ISIS, ile początku owego rozdziału w historii tej organizacji. Niewątpliwym sukcesem jest pozbawianie ISIS kontroli nad jej wcześniejszymi zdobyczami terytorialnymi, dzięki temu możemy między innymi przestać zastanawiać się nad quasi-państwowym charakterem tworu powołanego do życia przez Daesh.

Jednak, jak i inne tego typu organizacje, z dużym prawdopodobieństwem zmieni po prostu „środek ciężkości” prowadzonych przez siebie działań. Trwające już od dłuższego czasu przemieszczanie terrorystów z ISIS do państw Europy i Afryki pozwala przypuszczać, że spodziewać się możemy konsekwentnego stosowania w tych regionach deklarowanej od jakiegoś czasu strategii – „zabijaj tam, gdzie żyjesz”. Wpisze się ona w koncepcję sieciowego funkcjonowania organizacji nie tylko w postaci wykorzystania autonomicznych, samodzielnie działających komórek, ale także postaci pojedynczych członków organizacji, realizujących zadania na własną rękę. Nie można także zapominać o radykalizacji w sieci, która pozwala na efektywne rekrutowanie osób, które, nawet bez faktycznego kontaktu z organizacją, stać się mogą skutecznymi narzędziami promowania jej celów, „samotnymi wilkami”, których obawia się obecnie Europa.

ISIS, co warto podkreślić, mocno zaangażowało się w działania w sieci. Rozpoznanie, szkolenie, propaganda, komunikacja i dezinformacja w Internecie to obszary działania ISIS, na które nie można nie zwrócić uwagi, mówiąc o przyszłości organizacji. Od profesjonalnie przygotowanych materiałów propagandowych, przez elastyczne podejście do komunikacji (z włączeniem wykorzystywania takich rozwiązań, jak domniemywana przez władze komunikacja przez platformę komunikacyjną konsoli PS4) – to sygnały, że ISIS jest całkiem dobrze przygotowane do przejścia z teatru wojennego czołgów i bomb na teatr cyberprzestrzeni, ataków improwizowanych przez pojedyncze osoby wspieranych przez europejskie zaplecze logistyczne wszędzie tam, gdzie komórkom ISIS udało się zakorzenić wbrew wysiłkom europejskich służb. Zwłaszcza ataki „samotnych wilków”, szczególnie tych należących do grupy zagranicznych bojowników, którzy kiedyś wyjechali walczyć w granicach kalifatu w Syrii i Iraku, a teraz będę przemocą propagować go w Europie, to duże zagrożenie. Będziemy mieli przecież do czynienia ze sprawdzonymi i doświadczonymi bojowo ludźmi, którzy są motywowani religijnie, a zatem gotowi na śmierć w imię realizowanych przez siebie celów.

REKLAMA

Przyjmowana przez rozproszone sieci terrorystyczne formuła działania oparta na autonomiczności i wykorzystywaniu osiągnięć podmiotów powiązanych nie organizacyjnie, a jedynie ideologicznie („przyznawanie się” przez organizację do ataków przeprowadzonych przez osoby wyznające tę samą ideologię, lecz nie mające z nią bezpośrednich związków), pozwala na uzyskiwanie zdolności operacyjnych i przedłużanie funkcjonowania organizacji poza granicę terytorialnego trwania tego quasi-państwa.

To tym bardziej prawdopodobne, że Abu Bakr al-Baghdadi nie został jak dotąd ujęty i może sterować działaniami organizacji. Trudno w takiej sytuacji precyzyjnie wyrokować o przebiegu zdarzeń w najbliższej nawet przyszłości. Można jednak, zapewne bez większego wahania, założyć, iż przynajmniej na opuszczonych przez terrorystów z ISIS obszarach syryjsko-irackiego pogranicza w pewnym momencie z wojennego chaosu wyłoni się jakiś nowy porządek. Nawet, jeśli nie będzie na tym zależało liderom miejscowych klanów, którzy niezbędni są do skutecznego zarządzania tymi terenami, to mobilizacja przyjdzie – jak często w tym obszarze – z zewnętrz. Ani USA, ani Rosja nie pozwolą sobie na to, aby układ sił w tym sprzyjającym konfliktom obszarze pozostawał zbyt długo niejasny.

dr Krzysztof Liedel , Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas

autor zdjęć: ZUMAPRESS.com/FORUM

dodaj komentarz

komentarze


„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
 
Ostre strzelanie artylerzystów
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kontenery dla Wisły
Szwedzki baypass przed „Orką”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defense Without Politics
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Volhynian Lion Hearts
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Razem się szkolą, razem walczą
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klucz do dobrych relacji
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gorące obrady NATO w Londynie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowe maszyny w LAW
Leopardy na Podkarpaciu
The Army Enters the Frame
Los Polski naszym losem
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Włosko-polski sojusz kosmiczny
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wrocław czeka na Amerykanów
Unwanted Treaty
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Nowe laboratorium WAT
Gotowi na misję
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Terytorialsi za oceanem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Trudna droga
Z archiwum „Szarego”
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kto zostawia ślady w sieci
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Paczki dla kresowiaków
Wybory do gremiów przedstawicielskich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO