moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Błękitni” medycy w działaniu

Jednym z głównych zamierzeń wysuniętej obecności szkoleniowej 12 Brygady Zmechanizowanej na wschodzie Polski było szkolenie, jednakże wojskowi medycy mieli nie jedną sytuację realnego działania i pomocy poszkodowanym. 

Wojskowi ratownicy medyczni z reguły są mało widoczni jednak zawsze obecni podczas prowadzonych działań taktycznych. Dzięki specjalistycznej wiedzy i bogatemu doświadczeniu udzielają fachowej pomocy kontuzjowanym i rannym żołnierzom, zawsze reagują na sytuacje, kiedy inni potrzebują pomocy i dzielą się swoją wiedzą w czasie organizowanych szkoleń i pokazów.

Tak było również podczas wysuniętej obecności szkoleniowej 12 Brygady Zmechanizowanej na wschodzie Polski – ratownicy zabezpieczali medycznie cały proces szkolenia, a w trakcie licznych pokazów uzbrojenia i sprzętu wojskowego organizowanych na Lubelszczyźnie i Podlasiu mieli okazję edukować lokalną społeczność jak należy zachować się w nagłych sytuacjach i w jaki sposób udzielić potrzebującemu pierwszej pomocy przedmedycznej. „Bardzo wiele osób było zainteresowanych specyfiką naszego działania, sprzętem i wyposażeniem. Korzystaliśmy więc z możliwości i uczyliśmy chętnych jak należy zachować się w różnych przypadkach i w jaki sposób udzielić potrzebującemu pomocy. Uświadamialiśmy młodzież nie tylko o roli wojskowych ratowników medycznych, ale także o roli i zadaniach wojska jako całości” – zaznaczył ratownik medyczny plutonowy Paweł Knurowski.

REKLAMA

Wozy ewakuacji medycznej, które są nowoczesnym sprzętem będącym na wyposażeniu Błękitnej Brygady bardzo często wywoływały ogromne zaciekawienie wśród lokalnych społeczności. Kapral Patrycja Komorowicz opowiadała o ich zaletach wspominając, że „towarzyszyły żołnierzom w czasie misji w Afganistanie i są także używane w kraju do zabezpieczenia szkolenia na poligonach oraz w czasie ćwiczeń”.

Ratownicy poza zabezpieczeniem medycznym żołnierzy udowadniają także swój profesjonalizm w innych sytuacjach. Tak też się stało, kiedy żołnierze jednego z pododdziałów 12 Brygady wracali z Mińska Mazowieckiego i udzielili pomocy nieprzytomnemu, leżącemu na ziemi mężczyźnie. „Dla nas życie ludzkie jest najważniejsze, więc był to zwyczajny odruch – zatrzymaliśmy natychmiast pluton i udzieliliśmy pierwszej pomocy” – wspomina plutonowy Anna Welc. Podobnie było w okolicy miejscowości Sokoły na Lubelszczyźnie, gdy żołnierze byli świadkami wypadku samochodowego. Kierowca starszy szeregowy Jerzy Konefał zatrzymał WEM-a, wyskoczył z niego i odciął zapłon w zagrożonym wybuchem pojeździe. Wezwał pogotowie ratunkowe i policję, a następnie zabezpieczył miejsce zdarzenia. Plutonowi Paweł Knurowski i Anna Welc przystąpili do udzielania pierwszej pomocy kierowcy pojazdu. „Upewniliśmy się, że znajdującą się w aucie kobietę można przenieść i zabraliśmy ją do naszego wozu, gdzie założyliśmy jej kołnierz ortopedyczny. Wszyscy świadkowie byli w wielkim w szoku, my natomiast w spokoju wykonywaliśmy nasze obowiązki” – powiedział st. szer. Jerzy Konefał.

Jak twierdzą sami medycy – każde szkolenie poligonowe jest inne – czasami mają stosunkowo mało, a czasami bardzo dużo sytuacji, w których udzielają pomocy medycznej. Pełniący obowiązki Dowódcy Grupy Ewakuacji Medycznej plutonowy Maciej Misiak jest zdania, że „większość ratowników medycznych miała już nie raz okazję udzielać pomocy medycznej podczas szkoleń i poza służbą, dlatego wszyscy wiedzą jak ważne jest, by cały czas podnosić własne kwalifikacje”.

Wielkie uznanie dla umiejętności ratowników medycznych podkreśla Dowódca Błękitnej Brygady pułkownik dypl. Sławomir Dudczak. „Podczas 40 dni wysuniętej obecności szkoleniowej na wschodzie Polski medycy nie tylko ćwiczyli udzielanie pomocy medycznej w działaniach taktycznych, ale przede wszystkim kilkukrotnie mogli realnie pomóc osobom potrzebującym, a także rannym w wypadkach samochodowych. W najlepszy sposób udowodnili swoje zaangażowanie, potwierdzili umiejętności i gotowość do niesienia pomocy. Jestem dumny z Ich postawy”.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: por. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON nie wycofuje się z MSPO
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
F-16 kończą misję w Estonii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na wakacje z WOT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Koniec kijowskiego snu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pracowity tydzień flotylli
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Widzieć i nie być widzianym
Online z mistrzami sportu
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowy wiceminister w MON
Army of Medics
Sukcesy sportowców w mundurach
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Specjalsi świętują
„Harpun” do walki
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mercedes nie tylko do holowania
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
„Spartan” znów na Mazurach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Ćwiczenia z torpedą
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
NATO walczy z koronawirusem
Obradowała Rada Gabinetowa
Agent w generalskich szlifach
„Anakonda” rusza na poligony
Terytorialsi nie stracą dodatku
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prawdziwi wojownicy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Święto żołnierzy służących na misjach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Morskie początki „Anakondy”
Białe noce podhalańczyków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO