moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicza rywalizacja saperów

W ramach obchodów Miesiąca Wojsk Inżynieryjnych odbyły się centralne zawody użyteczno-bojowe drużyn inżynieryjnych z oddziałów i pododdziałów inżynieryjnych i saperów jednostek wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zawody zostały zorganizowane i przeprowadzone przez 2 Pułk Inżynieryjny we współpracy z oddziałem szkolenia Zarządu Inżynierii Wojskowej. Gospodarzem trzydniowej rywalizacji był 3 batalion inżynieryjny w Nisku. Żołnierze rywalizowali w oparciu o obiekty poligonowe OSPWL Dęba i obiekty szkoleniowe garnizonu Nisko.

Uroczystym apelem zorganizowanym na OSPWL Dęba zawody otworzył zastępca dowódcy pułku ppłk Sławomir Szwemin oraz sędzia główny zawodów kmdr por. Jarosław Pisera z ZIW IRW DG RSZ. Celem zmagań 16 pododdziałów wojsk inżynieryjnych było sprawdzenie wyszkolenia bojowego.

REKLAMA

Rywalizacja drużyn obejmowała wiele zadań, które wymagały pełnego zaangażowania, zgrania oraz specjalistycznej wiedzy w obszarze inżynierii wojskowej. Pod czujnym okiem sędziego technicznego zawodów ppłk. Adama Kobusińskiego z zarządu inżynierii wojskowej, saperzy zmagali się z takimi dyscyplinami jak: zakładanie grupy min przeciwpancernych, strzelanie z karabinka szturmowego, rzut granatem na odległość i celność, pokonywanie pętli taktycznej, budowa szczeliny odkrytej, usuwanie min z wykorzystaniem kotwiczki minerskiej składanej, marszobieg na 5000 m czy pokonywanie przeszkody wodnej z wykorzystaniem łodzi saperskiej.

W ramach obchodów 20-tej rocznicy wstąpienia Polski do NATO, w zawodach po raz pierwszy wzięli udział saperzy z Brygadowego Batalionu Inżynieryjnego USA (1 BEB) oraz 15 Pułku Inżynieryjnego Sił Zbrojnych Republiki Czech. W trakcie współzawodnictwa nasi sojusznicy wielokrotnie wyrażali bardzo pozytywne opinie dotyczące zarówno organizacji i zabezpieczenia zawodów, jak również możliwości wykonywania zadań inżynieryjnych w środowisku międzynarodowym. Jednym słowem, interoperacyjność saperów NATO nie jest już tylko często powtarzanym sloganem, a istotnym faktem, który będzie kontynuowany podczas kolejnych edycji zawodów.

Warto przytoczyć chociażby słowa dowódcy 1 BEB, ppłk. Erica Gilge, który stwierdził, że zawody użyteczno-bojowe będą jednym z kluczowych przedsięwzięć w takcie pobytu jego żołnierzy na terenie naszego kraju (cyt. ang. „many of our Soldiers stated they believe this will be their favorite event of our rotation to Europe. I guarantee that the next brigade to come to Poland will be thrilled to compete if they are given the same opportunity.”). W opinii amerykańskich i czeskich saperów, wysoki poziom trudności zadanych konkurencji oraz ich różnorodność z jednej strony zasługuje na uznanie, a z drugiej determinuje potrzebę wielomiesięcznego treningu i przygotowań.

Gospodarz zawodów ppłk Radosław Podolski, dowódca 3 batalionu inżynieryjnego, zadbał o sprawny przebieg zawodów oraz zabezpieczenie logistyczne.

Puchar przechodni Szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej za zajęcie I miejsca w zawodach użyteczno-bojowych zdobyła drużyna reprezentująca 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny. Na kolejnych miejscach uplasowali się: II miejsce: 1 Pułk Saperów, III miejsce: 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wyróżnienia wręczył płk Bogdan Papierski, szef oddziału szkolenia zarządu inżynierii wojskowej inspektoratu rodzajów wojsk DG RSZ.

Tekst: ppłk Remigiusz Michoń

red. PZ

autor zdjęć: chor. Mariusz Basiński

dodaj komentarz

komentarze


Morskie początki „Anakondy”
 
Army of Medics
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
F-16 kończą misję w Estonii
„Ratownik” od nowa
Specjalsi świętują
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Anakonda” rusza na poligony
Ćwiczenia z torpedą
Mercedes nie tylko do holowania
Nowy wiceminister w MON
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Święto żołnierzy służących na misjach
Na wakacje z WOT
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie porty bardziej otwarte
Terytorialsi nie stracą dodatku
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Głos (z) płonącej Warszawy
Białe noce podhalańczyków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Harpun” do walki
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO walczy z koronawirusem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Obradowała Rada Gabinetowa
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
MON nie wycofuje się z MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Prawdziwi wojownicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Spartan” znów na Mazurach
Pracowity tydzień flotylli
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Widzieć i nie być widzianym
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Agent w generalskich szlifach
Koniec kijowskiego snu
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO