moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po szkoleniu poligony będą jak nowe

Te ćwiczenia pozwalają sprawdzić się sojusznikom we współpracy, a jednocześnie przynoszą wymierną korzyść. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury polskich poligonów to bowiem główny cel „Resolute Castle 2019”, które rozpoczęły się dziś w Żaganiu. Wezmą w nich udział żołnierze wojsk inżynieryjnych – przede wszystkim z USA i Polski. Przedsięwzięcie potrwa pół roku.

Obozowisko Karliki pod Żaganiem. To między innymi tutaj stacjonują amerykańskie wojska, które od kilku lat rotacyjnie przyjeżdżają do Polski w ramach misji „Atlantic Resolve”. Na jednym z placów w równych rzędach stoją pojazdy inżynieryjne w ciemnożółtym kamuflażu: koparki, spychacze, różnego rodzaju ciężarówki i transportery. W namiocie obok za moment rozpocznie się ceremonia inaugurująca kolejną edycję ćwiczenia „Resolute Castle”. A właściwie jego żagańską odsłonę, ponieważ kilka dni wcześniej podobna uroczystość odbyła się w Drawsku Pomorskim.

– W przedsięwzięcie zaangażowanych zostanie około 350 żołnierzy wojsk inżynieryjnych, przede wszystkim z Polski i Stanów Zjednoczonych, ale także innych państw – mówi mjr Marek Sobieszek, szef wydziału poligonowego Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Żaganiu. Dlatego na dzisiejszej uroczystości pojawili się także przedstawiciele armii duńskiej. Celem ćwiczenia jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury polskich poligonów. – W Polsce od pewnego czasu stacjonują nasze wojska. Mamy też sojuszników, z którymi regularnie ćwiczymy. Zatem odpowiednie przygotowanie poligonów to dla nas sprawa kluczowa – podkreśla gen. bryg. Matthew Baker z 416 Oddziału Inżynieryjnego Rezerwy Armii Stanów Zjednoczonych. Przez najbliższe sześć miesięcy sojuszniczy żołnierze będą między innymi remontować i modernizować wytyczone na poligonach drogi, ale też wzmacniać budynki. – Skorzystamy z traktorów, dźwigów, ciężarówek. Będziemy używali betonu i cementu. Słowem: zamierzamy prowadzić prace budowlane z prawdziwego zdarzenia. Nasi inżynierowie przygotowują już odpowiednie projekty techniczne – dodaje.

REKLAMA

Ćwiczenie „Resolute Castle” organizowane są w Polsce już po raz drugi. – Ubiegłoroczne zakończyły się sukcesem. Osiągnęliśmy wszystkie zamierzone cele – zapewnia gen. Baker. Specjaliści od inżynierii na poligonie drawskim zbudowali wówczas m.in. punkt tankowania i uzbrajania śmigłowców, ruchomy cel dla szkolących się tam żołnierzy, rozstawili nowe agregaty prądotwórcze oraz rozpoczęli budowę obozowiska dla 1200 osób.

– Dzięki ćwiczeniu zacieśniliśmy współpracę z naszymi polskimi partnerami oraz polskimi władzami. Układa się ona coraz lepiej – zapewnia gen. Baker. Major Sobieszak dodaje, że takie przedsięwzięcia podnoszą stan techniczny poligonów na wyższy poziom. – Jednocześnie pozwalają sprawdzić się naszym wojskom inżynieryjnym w realnym działaniu – podkreśla oficer.

Ćwiczenia „Resolute Castle” organizowane są także w Rumunii. Tam Amerykanie wespół z miejscowymi żołnierzami rozbudowują drogi na poligonach i stawiają wieże strażnicze pomagające chronić wojskowe tereny. Pod koniec ubiegłego roku portal „Stars and Stripes” (dziennik internetowy sił zbrojnych USA) podał, że armia Stanów Zjednoczonych zamierza w poprawę infrastruktury poligonowej w Polsce i Rumunii zainwestować 24 miliony dolarów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rivalry on Closed Sea
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Obława pełna białych plam
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Kolejne drony dla WOT-u
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Brytyjska „pamiątka”
Rozdarty subkontynent
Kierunek: Afganistan
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Ankona – samodzielna polska operacja
Gotowi na F-35?
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Tak umierał Wołyń
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Desant z transportowca-giganta
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rozpoczynamy nową erę
Działalność firm na rzecz obronności
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polska historia w Norwegii
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Stawiamy na rozwój
NATO silniejsze z rezerwistami
Wkręceni w skoki
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Od konfliktu do zgody
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant na czeskich spadochronach
„Dragon’19” od kuchni
Będzie modernizacja T-72
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowe nakolanniki
Formowanie 19 Brygady
The Chariots of Jihad
F-35 wylądowały w Powidzu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sojusze na fali
Nowi szturmani w JW Agat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO