moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 wracają do Polski

Cztery miesiące, 22 alarmy Alfa Scramble i setki godzin spędzonych w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii – Polski Kontyngent Wojskowy Orlik zakończył VIII zmianę w Baltic Air Policing. Ich miejsce zajęli Węgrzy. Oficjalna uroczystość przekazania obowiązków odbyła się 2 maja.

Polscy piloci z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach dyżur w Baltic Air Policing na Litwie objęli 1 stycznia 2019 roku. Od tego czasu wielokrotnie podrywali pary dyżurne myśliwców F-16, reagując w ten sposób na sytuacje, gdy rosyjskie samoloty niebezpiecznie zbliżały się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. – Przez cztery miesiące wykonaliśmy aż 22 misje na sygnał „Alfa Scramble” – podsumowuje misję VIII zmiany PKW Orlik jej dowódca, ppłk pil. Adam „Monk” Kalinowski.

Polska była krajem wiodącym misji, a działania polskich pilotów wspierali Niemcy, którzy stacjonowali w Estonii oraz Portugalczycy przebazowani do malborskiej bazy w Polsce. – To, że byliśmy krajem wiodącym oznaczało, że byliśmy odpowiedzialni za każdą misję w powietrzu. Za każdym razem, gdy ogłaszany był alarm „Alfa Scramble” byliśmy podrywani jako pierwsi – wyjaśnia ppłk Kalinowski.
Polski kontyngent na Litwie tworzyli nie tylko piloci, ale też technicy zajmujący się F-16, oficerowie operacyjni oraz nawigatorzy. Niezbędni byli również specjaliści od uzbrojenia myśliwców. – Każdy lot, nawet treningowy, wykonywaliśmy uzbrojonymi F-16 – mówi ppłk Adam Kalinowski. Polskie Jastrzębie były uzbrojone w pociski rakietowe AIM-120C AMRAAM i AIM-9X Sidewinder oraz sześciolufowe działko 20 mm. Samoloty miały również zasobnik celowniczy Sniper XR, który pozwalał pilotom wykonywać operacje zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

REKLAMA

1 maja VIII zmiana PKW Orlik zakończyła misję na Litwie, a ich miejsce zajęli piloci z Węgier, którzy w bazie lotniczej w Szawlach będą stacjonować z czterema myśliwcami JAS-39 Gripen. To nie pierwszy raz, kiedy włączają się w sojuszniczą misję. Wcześniej węgierscy piloci stacjonowali na Litwie w 2015 roku, wówczas tak jak dzisiaj Węgry pełniły rolę państwa wiodącego Baltic Air Policing. Tym razem wesprą ich Hiszpanie z pięcioma myśliwcami F-18, którzy już po raz szósty włączają się w ochronę bałtyckiego nieba, oraz Brytyjczycy z Eurofighterami, którzy w misji BAP biorą udział już po raz czwarty. Objęta przez Węgrów zmiana w Baltic Air Policing będzie jubileuszowa, już po raz 50. członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego wspierają państwa bałtyckie w obronie ich przestrzeni powietrznej. Polskie siły powietrzne od 2006 roku ośmiokrotnie tworzyły swój kontyngent lotniczy na Litwie: sześć razy z myśliwcami MiG-29 i dwa razy z F-16.

– Pokazaliśmy się z jak najlepszej strony – mówi ppłk Adam Kalinowski. – Wykonaliśmy wiele misji bojowych w powietrzu, codziennie wykonywaliśmy również misje treningowe. Piloci spędzili w powietrzu niemal 600 godzin – wylicza dowódca. Polacy trenowali również z litewskimi pilotami Albatrosów (samoloty zostały wycofane z litewskich sił powietrznych w czasie trwania VIII zmiany PKW Orlik) a także z JTAC-ami z Litwy.

– Nasza obecność na Litwie to nie tylko misje, które wykonywaliśmy w powietrzu – mówi ppłk Adam Kalinowski. Korzystając z okazji żołnierze służący w PKW Orlik odwiedzali wychowanków Domu Dziecka w Solecznikach i obdarowywali ich prezentami. – Chcieliśmy również pomóc polskim dzieciom, które potrzebują wsparcia – dodaje oficer.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – które nie posiadają własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Polacy dołączyli do misji dwa lata później. Jako pierwsi polecieli na Litwę piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany Polskiego Kontyngentu Orlik nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły już F-16 z Krzesin, ale w styczniu znów nad Bałtyk miały wrócić MiG-i. Jednak ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca, kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą ponownie załogi F-16 z Krzesin.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Wiosenna burza z polskim udziałem
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Śmigłowiec na „Ślązaku”
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Kampania wyborcza poza armią
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Medale dla uczestników walk w Karbali
Być krok przed Bielikiem
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Modernizacja bombowców
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Wywiad AK w służbie aliantów
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Uchylone wrota piekieł
Jelcze dla Wisły
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Jihadist Mill
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
F-16 wracają do Polski
Modernizacja floty powietrznej
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Wsparcie MON dla weteranów
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Fabryka dżihadystów
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Zmiany w przepisach mundurowych
Obrady Rady Unii Europejskiej
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Decyzja najwyższej wagi
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Noc Muzeów już w weekend!
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Zmiana warty na Mazurach
Region Without a Key
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Baltic Protector”
Kolejne szkoły w programie MON
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
I poszli! Jak zawsze się bić!
Szef NATO w Warszawie
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Kierunek: Afganistan
Targi Air Fair 2019
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Tu się zadań nie wybiera

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO