moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy

Niezwykły system tłumienia ognia. Uniwersalne urządzenie gaśnicze stosowane do wszystkich grup pożarów, nietoksyczne, nieniszczące urządzeń i niewymagające serwisu, które żołnierz może mieć teraz zawsze pod ręką.
Stacjonarne systemy gaśnicze stosowane są tylko w niektórych pojazdach bojowych i nie zawsze chronią przebywających tam żołnierzy przed ogniem. W przypadku konieczności zabezpieczenia drogi ewakuacji wyposażenie żołnierza nie przewidywało do dzisiaj ochrony przed ogniem. Marynarze na łodziach podwodnych zdążyli się przekonać, że systemy przeciwpożarowe uruchomione przez niewielkie zarzewie pożaru niszczą elektronikę i systemy klimatyzacyjne. W takich sytuacjach użycie inhibitora aerozolu gaśniczego FSS 50 okazuje się bezkonkurencyjne, ponieważ nie powoduje szkód. Urządzenie doskonale sprawdza się w warunkach bojowych, ale też z powodzeniem znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym.

FENIXFS to ręczny, przenośny inhibitor aerozolowy o wyjątkowej zdolności gaśniczej. Urządzenie jest małym, kompaktowym i lekkim cylindrem, którego górna część składa się z metalowej rury zawierającej niezwykle skuteczny ładunek gaśniczy. Dolna część urządzenia wykonana jest z tworzywa sztucznego i służy jako bezpieczny uchwyt podtrzymujący. W przeciwieństwie do gaśnic nie znajduje się pod ciśnieniem, tak więc nie zagraża wybuchem, ale też nie stworzy zagrożenia podczas gaszenia pożarów typu F. Wytwarzany aerozol gaśniczy nie pozostawia osadu, nie niszczy elektroniki i nie jest również toksyczny dla środowiska. Niezwykle prosta budowa urządzenia sprawia, że nie wymaga okresowych przeglądów. Jego waga (275-550 gramów) pozwala na zaczepienie urządzenia na kamizelce, plecaku lub pasku. Urządzenie posiada długą listę homologacji (UNI-Rina-TÜV-BAM i wiele innych).

W przypadku pojawienia się ognia ważne jest by wiedzieć, jak i czym zadziałać, ale i ta wiedza na nic się nie przyda, jeśli nie mamy odpowiedniego narzędzia pod ręką. Zastosowanie strumienia wyrzucanego aerozolu proszku potasowego polega na odparowaniu proszku w środowisku, a następnie kondensacji substancji gaśniczej. Produkt działa przez przerwanie łańcucha rodników ognia - autokatalizator ognia, gaszenie odbywa się na zasadzie inhibicji heterofazowej. Urządzenie wykonane jest ze stabilnych, stałych minerałów, nie znajduje się pod ciśnieniem. Wytworzony strumień aerozolowy jest solą obojętną, bezpieczną dla człowieka oraz środowiska.

Mechanizm gaszenia pożarów przez saturację związaną z powolną biodegradacją w środowisku sprzyja zapobieganiu powstawania kolejnych pożarów.

Proces gaśniczy obejmuje dwie różne reakcje, fizyczną oraz chemiczną. Reakcja fizyczna związana jest z tendencją potasu do szybkiego utleniania się w powietrzu. W kontakcie z powietrzem sole alkaliczne pochłaniają duże ilości tlenu, pozbawiając tym samym ogień tlenu koniecznego do utrzymania procesu spalania. Reakcja chemiczna powstaje poprzez stabilne powiązanie cząstek potasu z rodnikami ognia.

W wyniku tych dwóch reakcji następuje szybki proces utleniania, który natychmiast przekształca strumień z postaci stałej w gazową, uwalniając jony potasu. Potas ma silne właściwości hamujące reakcję dzięki słabej energii jonizacyjnej i jest w stanie przechwycić oraz skutecznie zakłócić działanie innych wolnych cząstek stałych inicjowanych w procesie powstawania reakcji łańcuchowej pożaru.

W Polsce system FSS dystrybuowany jest przez FENIX FS sp. z o.o. Biuro Bezpieczeństwa Pożarowego sp. k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 126/25. Na terytorium Polski sprzedawane są trzy rodzaje urządzenia: FSS50, FSS50N oraz FSS100, gdzie liczba określa czas działania w sekundach, a oznacznik „N” symbolizuje urządzenia o przedłużanej rękojeści.  Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fenixfs.pl.

FENIX FS

dodaj komentarz

komentarze


Fabryka dżihadystów
F-16 wracają do Polski
I poszli! Jak zawsze się bić!
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Decyzja najwyższej wagi
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Medale dla uczestników walk w Karbali
Uchylone wrota piekieł
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Modernizacja bombowców
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Wywiad AK w służbie aliantów
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Jihadist Mill
Kierunek: Afganistan
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Modernizacja floty powietrznej
Zapomniani żołnierze Niepodległej
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Kolejne szkoły w programie MON
Wsparcie MON dla weteranów
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Targi Air Fair 2019
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Noc Muzeów już w weekend!
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wiosenna burza z polskim udziałem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Tu się zadań nie wybiera
Kampania wyborcza poza armią
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Szef NATO w Warszawie
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Zmiany w przepisach mundurowych
Być krok przed Bielikiem
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Jelcze dla Wisły
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Zmiana warty na Mazurach
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Baltic Protector”
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Region Without a Key
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO