moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne szkoły w programie MON

Piętnaście szkół dołącza do programu MON dla klas wojskowych. Uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. To III edycja projektu przygotowanego przez ministerstwo, w którym bierze już udział ponad 5 tys. nastolatków. – W tym roku będziemy mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas – podkreślają przedstawiciele resortu.

„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” to program Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany od września 2017 roku. Jego celem jest ujednolicenie szkolenia wojskowego, kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych oraz przygotowanie uczniów do służby wojskowej. W ogłoszonych przez MON dwóch edycjach programu bierze udział ponad 5 tysięcy uczniów ze 107 szkół.

– Program od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a placówki biorące w nim udział wzorowo go realizują, współpracując np. z jednostkami wojskowymi, które są przydzielone do każdej szkoły jako patronackie – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Dlatego przedstawiciele kierownictwa resortu obrony narodowej postanowili uruchomić kolejną edycję programu. Do MON wpłynęło w sumie kilkadziesiąt zgłoszeń ze szkół w całym kraju. Komisja kwalifikująca szkoły brała pod uwagę m.in. ich osiągnięcia w nauczaniu wojskowym, dotychczasową współpracę z wojskiem, bazę szkoleniową, a także kompetencje i doświadczenie nauczycieli przedmiotów wojskowych.

REKLAMA

Ostatecznie, pod koniec kwietnia, do III edycji zakwalifikowano 15 szkół ponadpodstawowych. Wśród nich jest I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie (organem prowadzącym jest Płocki Uniwersytet Ludowy), w którym od 16 lat są klasy mundurowe. Dyrektor liceum Agnieszka Kaczyńska podkreśla, że choć szkoła ma duże doświadczenie w nauczaniu wojskowym, udział w ministerialnym projekcie jest dla niej bardzo ważny. – Teraz wszystko będzie z góry zaplanowane i dużo lepiej zorganizowane, a jakość szkolenia będzie można zweryfikować. Poza tym nasi uczniowie, którzy zdecydują się na służbę w wojsku, będą mieli łatwiejszy start – mówi dyrektor Kaczyńska.

Dwuletnia nauka według programu MON w szkołach zakwalifikowanych do III edycji projektu rozpocznie się 1 września. Pierwszy etap to 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, organizowanych przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia. Uczniowie poznają m.in. regulaminy i musztrę, czeka ich szkolenie inżynieryjno-saperskie, medyczne oraz bojowe. Podczas drugiego etapu (1.02.2021 – 30.06.2021) 19-latkowie będą mogli przejść kwalifikację wojskową. A w wakacje rozpocznie się trzeci etap (1.07.2021 – 31.08.2021). Absolwenci, którzy w czasie kwalifikacji uzyskali kategorię zdolności do czynnej służby, będą mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą zakończoną przysięgą wojskową.

– Uczniowie trzeciej edycji dopiero rozpoczną naukę w ramach programu, ale w tym roku będziemy też mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas. Gdy zdadzą maturę, będą mogli liczyć na preferencje w naborze do służby wojskowej, a także dodatkowe punkty w czasie rozmów kwalifikacyjnych na studia w akademiach wojskowych – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura.

MON chce utworzyć w Polsce sieć certyfikowanych klas wojskowych. We wrześniu sieć szkół biorących udział w projekcie obejmie 82 ze wszystkich 86 rejonów administrowanych przez WKU (w pozostałych czerech rejonach nie ma placówek z klasami mundurowymi).

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Granatniki dla GROM-u poszukiwane
 
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Amerykanie odmładzają F-16
Patrioty z polskimi przyczepami
Przeciwlotnicza Sona
Białe noce podhalańczyków
Podchorążowie za sterami Bielików
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pracowity tydzień flotylli
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Agent w generalskich szlifach
NATO walczy z koronawirusem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Army of Medics
Ćwiczenia z torpedą
Nowa strategia z podpisem prezydenta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
F-16 kończą misję w Estonii
Akcja krwiodawstwa proobronnych
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sukcesy sportowców w mundurach
Partyzanci rozgromili ubeków
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wojsko przeciw wirusowi
Specjalsi świętują
Gotowi na „Defendera”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rubiny w walce z epidemią
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
„Spartan” znów na Mazurach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
MBDA w walce o „Narew”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Widzieć i nie być widzianym
Online z mistrzami sportu
Poszukiwania Magneto
Terytorialsi nie stracą dodatku
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Co z tegorocznym MSPO?
Na zakupy do sklepu AMW
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO