moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne szkoły w programie MON

Piętnaście szkół dołącza do programu MON dla klas wojskowych. Uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu. To III edycja projektu przygotowanego przez ministerstwo, w którym bierze już udział ponad 5 tys. nastolatków. – W tym roku będziemy mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas – podkreślają przedstawiciele resortu.

„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” to program Ministerstwa Obrony Narodowej realizowany od września 2017 roku. Jego celem jest ujednolicenie szkolenia wojskowego, kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych oraz przygotowanie uczniów do służby wojskowej. W ogłoszonych przez MON dwóch edycjach programu bierze udział ponad 5 tysięcy uczniów ze 107 szkół.

– Program od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a placówki biorące w nim udział wzorowo go realizują, współpracując np. z jednostkami wojskowymi, które są przydzielone do każdej szkoły jako patronackie – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Dlatego przedstawiciele kierownictwa resortu obrony narodowej postanowili uruchomić kolejną edycję programu. Do MON wpłynęło w sumie kilkadziesiąt zgłoszeń ze szkół w całym kraju. Komisja kwalifikująca szkoły brała pod uwagę m.in. ich osiągnięcia w nauczaniu wojskowym, dotychczasową współpracę z wojskiem, bazę szkoleniową, a także kompetencje i doświadczenie nauczycieli przedmiotów wojskowych.

REKLAMA

Ostatecznie, pod koniec kwietnia, do III edycji zakwalifikowano 15 szkół ponadpodstawowych. Wśród nich jest I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie (organem prowadzącym jest Płocki Uniwersytet Ludowy), w którym od 16 lat są klasy mundurowe. Dyrektor liceum Agnieszka Kaczyńska podkreśla, że choć szkoła ma duże doświadczenie w nauczaniu wojskowym, udział w ministerialnym projekcie jest dla niej bardzo ważny. – Teraz wszystko będzie z góry zaplanowane i dużo lepiej zorganizowane, a jakość szkolenia będzie można zweryfikować. Poza tym nasi uczniowie, którzy zdecydują się na służbę w wojsku, będą mieli łatwiejszy start – mówi dyrektor Kaczyńska.

Dwuletnia nauka według programu MON w szkołach zakwalifikowanych do III edycji projektu rozpocznie się 1 września. Pierwszy etap to 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, organizowanych przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia. Uczniowie poznają m.in. regulaminy i musztrę, czeka ich szkolenie inżynieryjno-saperskie, medyczne oraz bojowe. Podczas drugiego etapu (1.02.2021 – 30.06.2021) 19-latkowie będą mogli przejść kwalifikację wojskową. A w wakacje rozpocznie się trzeci etap (1.07.2021 – 31.08.2021). Absolwenci, którzy w czasie kwalifikacji uzyskali kategorię zdolności do czynnej służby, będą mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą zakończoną przysięgą wojskową.

– Uczniowie trzeciej edycji dopiero rozpoczną naukę w ramach programu, ale w tym roku będziemy też mieli pierwszych absolwentów certyfikowanych klas. Gdy zdadzą maturę, będą mogli liczyć na preferencje w naborze do służby wojskowej, a także dodatkowe punkty w czasie rozmów kwalifikacyjnych na studia w akademiach wojskowych – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura.

MON chce utworzyć w Polsce sieć certyfikowanych klas wojskowych. We wrześniu sieć szkół biorących udział w projekcie obejmie 82 ze wszystkich 86 rejonów administrowanych przez WKU (w pozostałych czerech rejonach nie ma placówek z klasami mundurowymi).

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Morska Bryza w pobliżu Krymu
 
Stawiamy na rozwój
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Obława pełna białych plam
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Gotowi na F-35?
Brytyjska „pamiątka”
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Działalność firm na rzecz obronności
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kolejne drony dla WOT-u
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Rozdarty subkontynent
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowe nakolanniki
Obrady Rady Unii Europejskiej
F-35 wylądowały w Powidzu
Sojusze na fali
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Tak umierał Wołyń
„Dragon’19” od kuchni
Formowanie 19 Brygady
Nowi szturmani w JW Agat
Polska historia w Norwegii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Od konfliktu do zgody
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wkręceni w skoki
Rozpoczynamy nową erę
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Ankona – samodzielna polska operacja
Desant na czeskich spadochronach
The Chariots of Jihad
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
NATO silniejsze z rezerwistami
Będzie modernizacja T-72
„Pułaski” wrócił do kraju
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Desant z transportowca-giganta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Kolejna szabla AFN zdobyta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO