moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiosenna burza z polskim udziałem

Dziewięć tysięcy żołnierzy z trzynastu państw bierze udział w manewrach „Spring Storm 2019”. Odbywają się one w północno-wschodniej Estonii. Polskę reprezentują m.in. samoloty Su-22, okręt transportowo-minowy oraz sprzęt i żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej, dla której jest to pierwsze ćwiczenie poza granicami kraju.

Do tych ćwiczeń Estonia przygotowywała się od miesięcy. Tamtejsza armia starała się zadbać o każdy szczegół, stąd między innymi komunikaty adresowane do mieszkańców. Właściciele domów położonych w rejonie, gdzie planowane były operacje lotnicze zostali ostrzeżeni przed hałasem i poproszeni o trzymanie zwierząt w zamknięciu. Z kolei cytowany przez portal news.eer.ee, dowódca estońskiej armii gen. Martin Herem zapowiadał: „Prawdopodobnie ciężki sprzęt przemieszczając się, będzie uszkadzał boczne drogi. Tak było w poprzednich latach, choć oczywiście staramy się tego unikać. Jeśli ktokolwiek dostrzegł szkody, powinien nas poinformować. Jeżeli zobaczymy je sami, skontaktujemy się z właścicielami.” Dodawał też, że armia jest gotowa zrekompensować wszelkie straty.

Manewry „Spring Storm” są organizowane od 2003 roku. Tegoroczna edycja jest jednak największą w historii. Do północno-wschodniej Estonii dotarło dziewięć tysięcy żołnierzy z trzynastu krajów. Większość z nich reprezentuje państwa NATO: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Kanadę, Francję czy Niemcy. Są również kraje spoza Sojuszu, jak Ukraina czy Gruzja. Silną reprezentację do Estonii wysłała Polska. – W ćwiczeniu biorą udział pododdziały wydzielone z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 3 Flotylli Okrętów, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 9 Pułku Rozpoznawczego oraz 5 Pułku Inżynieryjnego – wylicza ppłk Marek Pawlak, rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W tegorocznej edycji manewrów pojawią się między innymi odrzutowce Su-22, ale też okręt transportowo-minowy ORP „Gniezno”, który we wskazane miejsce przerzucił sześć pojazdów Morskiej Jednostki Rakietowej wraz z obsługą. Dla MJR to przedsięwzięcie przełomowe. – Po raz pierwszy żołnierze tej jednostki biorą udział w międzynarodowych ćwiczeniach poza granicami Polski – zaznacza kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów.

REKLAMA

W 2016 roku jednostka prowadziła strzelania w Norwegii, jednak przedsięwzięcie nie było elementem większych manewrów. Tam żołnierze odpalili dwa pociski NSM. Pierwszy dosięgnął celu na wodzie, oddalonego o 150 kilometrów. Scenariusz drugiej próby zakładał, że na morzu znajdują się dwa okręty. Odpalony z lądu pocisk musiał w końcowej fazie lotu dokonać wyboru jednego z celów. W Estonii MJR nie będzie prowadziła realnych strzelań. Tamtejsze poligony są na to zbyt małe. Można jednak zakładać, że żołnierze jednostki w planach mają symulowane ataki na siły przeciwnika, które zbliżą się do estońskiego wybrzeża. Z kolei ORP „Gniezno” zgodnie z założeniem powinien współpracować na morzu z estońską jednostką wsparcia EML „Wambola”. Ale to tylko drobny wycinek zadań, które podczas ćwiczenia wykonują Polacy. – Naszym celem jest nabycie i doskonalenie umiejętności związanych z prowadzeniem działań powietrznych i rozpoznawczych, zapewnieniem osłony przeciwlotniczej, zgrywanie wydzielonych elementów marynarki wojennej w załadunku i wyładunku sprzętu wojskowego, a także zdobycie nowych doświadczeń we współpracy z sojusznikami – wylicza ppłk Pawlak.


Strzelania w Norwegii w 2016 roku.

Ćwiczenie potrwa do przyszłego piątku, jednak pierwsze oceny zostały już polskim żołnierzom wystawione. Ich działaniom w Estonii przyglądali się: gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego, oraz gen. dyw. pil. Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego. W komunikacie Sztabu Generalnego czytamy: „Zadania realizowane w ramach ćwiczenia potwierdziły zdolność Wojska Polskiego do przemieszczenia na dużą odległość oraz gotowość wsparcia działań w układzie sojuszniczym”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mil.ee, MON Norwegii

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1557392580
Wiem, że się powtarzam ale czy eSStończycy moją te torpedy , mapy i zamki do działa z ORP "Orzeł" . Mogliby je w końcu oddać ... .
88-49-66-EA

Śmigłowiec na „Ślązaku”
Wsparcie MON dla weteranów
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Szef NATO w Warszawie
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Region Without a Key
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wiosenna burza z polskim udziałem
Kampania wyborcza poza armią
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kierunek: Afganistan
Modernizacja bombowców
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Jelcze dla Wisły
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Noc Muzeów już w weekend!
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
I poszli! Jak zawsze się bić!
Jihadist Mill
Modernizacja floty powietrznej
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Targi Air Fair 2019
Kolejne szkoły w programie MON
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Wywiad AK w służbie aliantów
Fabryka dżihadystów
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
F-16 wracają do Polski
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Uchylone wrota piekieł
Być krok przed Bielikiem
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Zmiany w przepisach mundurowych
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Tu się zadań nie wybiera
„Baltic Protector”
Zmiana warty na Mazurach
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Decyzja najwyższej wagi
Medale dla uczestników walk w Karbali

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO