moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek: Afganistan

W czerwcu misję w Afganistanie rozpocznie 350 żołnierzy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W Chełmie, gdzie stacjonuje 1 Batalion Zmechanizowany i Dywizjon Artylerii Samobieżnej 1 Brygady, odbyło się dziś uroczyste pożegnanie wyjeżdżających na misję. Oprócz pancerniaków w Afganistanie będą służyć artylerzyści, logistycy i specjalsi.

Polscy żołnierze służą w Afganistanie w ramach operacji „Resolute Support”, która ma charakter doradczo-szkoleniowy. W tym miesiącu na misję wyjedzie X zmiana polskiego kontyngentu, a w czerwcu żołnierze rozpoczną służbę. – Naszym głównym zadaniem jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa. Będziemy także doradzać przedstawicielom instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej Afganistanu oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – mówi płk Robert Matysek, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii i dowódca X zmiany PKW Afganistan. Pułkownik dodaje, że w polscy żołnierze będą odpowiedzialni także za bezpieczeństwo doradców na misji. Ich funkcję w Afganistanie będą pełnić oficerowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia i Żandarmerii Wojskowej. – O to, aby mogli spokojnie wykonywać swoje zadania zadbają cztery plutony ochrony – dodaje. Dowódcą jednego z nich jest ppor. Paweł Kłyś. – Mamy za sobą wyczerpujący okres przygotowań. Niedawno odbyła się certyfikacja, podczas której musieliśmy udowodnić, że jesteśmy gotowi do zadań, jakie na nas czekają – mówi oficer. Podczas ćwiczenia o kryptonimie „Kabul” dużo uwagi poświęcono działaniom związanym z zagrożeniami terrorystycznymi, z którymi żołnierze mogą się zetknąć w trakcie służby na misji. Sprawdzono także procedury związane z transportem i ochroną doradców. – Szczególną uwagę przykładaliśmy do sprawdzenia terenu. Chodziło o to, czy w okolicy nie znajdują się na przykład improwizowane ładunki wybuchowe i czy załoga może bezpiecznie opuścić pojazd – mówi.

Podczas certyfikacji żołnierze organizowali posterunki, patrole, kontrolowali przejeżdżające w okolicy pojazdy, czy nie przewożą niebezpiecznych materiałów. Musieli też udowodnić, że wiedzą, co robić w przypadku ataku bronią chemiczną, ostrzału moździerzowego, a także jak zareagować podczas kolizji drogowej czy kradzieży sprzętu wojskowego. W scenariuszu ćwiczeń było również zabezpieczenie przyjazdu VIP-a do bazy i obezwładnienie napastnika.

REKLAMA

Swoją gotowość do działania poza granicami kraju musieli udowodnić także medycy. Do Afganistanu wyjedzie dwóch lekarzy, pielęgniarka i ratownik medyczny z 4 Wojskowego Szpitala z Polikliniką z Wrocławia. To oni przez najbliższe pół roku będą dbać o zdrowie żołnierzy. – Podczas ćwiczeń „Kabul” musieliśmy przede wszystkim wykazać się znajomością procedur dotyczących Medevac, czyli transportowania rannych śmigłowcem do szpitali – mówi szer. Paula Maksymiuk, ratownik medyczny. – Ale nie zabrakło też zadań związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym. Najwięcej dotyczyło tamowania krwotoków – dodaje.

Szer. Maksymiuk na misję wyjedzie po raz pierwszy. Jednak, jak podkreśla dowódca kontyngentu, większość żołnierzy ma już misyjne doświadczenie, m.in. z Afganistanu, Iraku, Kosowa czy Bośni i Hercegowiny.

W czasie ćwiczeń procedury operacyjne sprawdzało także dowództwo i sztab kontyngentu. – Jednym z naszych zadań było zabezpieczenie wizyty dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, który przyleciał do Afganistanu. Musieliśmy go bezpiecznie przetransportować do bazy, a także przedstawić mu sytuację, która panuje na misji – mówi płk Matysek. – Ćwiczyliśmy też wiele procedur związanych z ewakuacją rannych do kraju, przesyłaniem meldunków zarówno do Polski, jak i naszych koalicjantów – podkreśla.


Film: Tomasz Borsuk

Z przygotowania żołnierzy do wyjazdu zadowolony jest gen. bryg. Jan Wojno, dowódca 1 Brygady Pancernej. – Jestem z was bardzo dumny i życzę wam powodzenia na misji – zwrócił się do zebranych. – Stawiam wam jednak jedno zadanie: wszyscy macie cało i bezpiecznie wrócić do swoich domów!

X zmianę PKW Afganistan tworzy 350 żołnierzy z 1 Brygady Pancernej, 11 Pułku Artylerii, 10 Brygady Logistycznej oraz wojsk specjalnych. Żołnierze w Afganistanie zastąpią wojskowych z 20 Brygady Zmechanizowanej, którzy pod Hindukuszem stacjonowali przez ostatnie pół roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Radosław Osiński

dodaj komentarz

komentarze


Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Szef NATO w Warszawie
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Modernizacja floty powietrznej
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Kampania wyborcza poza armią
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Tu się zadań nie wybiera
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zmiana warty na Mazurach
Wywiad AK w służbie aliantów
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Noc Muzeów już w weekend!
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Być krok przed Bielikiem
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
F-16 wracają do Polski
I poszli! Jak zawsze się bić!
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Medale dla uczestników walk w Karbali
Wiosenna burza z polskim udziałem
Jelcze dla Wisły
Kolejne szkoły w programie MON
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Wsparcie MON dla weteranów
Jihadist Mill
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Zmiany w przepisach mundurowych
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Fabryka dżihadystów
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Decyzja najwyższej wagi
Targi Air Fair 2019
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Uchylone wrota piekieł
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Kierunek: Afganistan
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Modernizacja bombowców
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Obrady Rady Unii Europejskiej
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Region Without a Key
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
„Baltic Protector”
Nie bądź głupi, nie daj się zabić

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO