moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek: Afganistan

W czerwcu misję w Afganistanie rozpocznie 350 żołnierzy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W Chełmie, gdzie stacjonuje 1 Batalion Zmechanizowany i Dywizjon Artylerii Samobieżnej 1 Brygady, odbyło się dziś uroczyste pożegnanie wyjeżdżających na misję. Oprócz pancerniaków w Afganistanie będą służyć artylerzyści, logistycy i specjalsi.

Polscy żołnierze służą w Afganistanie w ramach operacji „Resolute Support”, która ma charakter doradczo-szkoleniowy. W tym miesiącu na misję wyjedzie X zmiana polskiego kontyngentu, a w czerwcu żołnierze rozpoczną służbę. – Naszym głównym zadaniem jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa. Będziemy także doradzać przedstawicielom instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej Afganistanu oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych – mówi płk Robert Matysek, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii i dowódca X zmiany PKW Afganistan. Pułkownik dodaje, że w polscy żołnierze będą odpowiedzialni także za bezpieczeństwo doradców na misji. Ich funkcję w Afganistanie będą pełnić oficerowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia i Żandarmerii Wojskowej. – O to, aby mogli spokojnie wykonywać swoje zadania zadbają cztery plutony ochrony – dodaje. Dowódcą jednego z nich jest ppor. Paweł Kłyś. – Mamy za sobą wyczerpujący okres przygotowań. Niedawno odbyła się certyfikacja, podczas której musieliśmy udowodnić, że jesteśmy gotowi do zadań, jakie na nas czekają – mówi oficer. Podczas ćwiczenia o kryptonimie „Kabul” dużo uwagi poświęcono działaniom związanym z zagrożeniami terrorystycznymi, z którymi żołnierze mogą się zetknąć w trakcie służby na misji. Sprawdzono także procedury związane z transportem i ochroną doradców. – Szczególną uwagę przykładaliśmy do sprawdzenia terenu. Chodziło o to, czy w okolicy nie znajdują się na przykład improwizowane ładunki wybuchowe i czy załoga może bezpiecznie opuścić pojazd – mówi.

Podczas certyfikacji żołnierze organizowali posterunki, patrole, kontrolowali przejeżdżające w okolicy pojazdy, czy nie przewożą niebezpiecznych materiałów. Musieli też udowodnić, że wiedzą, co robić w przypadku ataku bronią chemiczną, ostrzału moździerzowego, a także jak zareagować podczas kolizji drogowej czy kradzieży sprzętu wojskowego. W scenariuszu ćwiczeń było również zabezpieczenie przyjazdu VIP-a do bazy i obezwładnienie napastnika.

REKLAMA

Swoją gotowość do działania poza granicami kraju musieli udowodnić także medycy. Do Afganistanu wyjedzie dwóch lekarzy, pielęgniarka i ratownik medyczny z 4 Wojskowego Szpitala z Polikliniką z Wrocławia. To oni przez najbliższe pół roku będą dbać o zdrowie żołnierzy. – Podczas ćwiczeń „Kabul” musieliśmy przede wszystkim wykazać się znajomością procedur dotyczących Medevac, czyli transportowania rannych śmigłowcem do szpitali – mówi szer. Paula Maksymiuk, ratownik medyczny. – Ale nie zabrakło też zadań związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym. Najwięcej dotyczyło tamowania krwotoków – dodaje.

Szer. Maksymiuk na misję wyjedzie po raz pierwszy. Jednak, jak podkreśla dowódca kontyngentu, większość żołnierzy ma już misyjne doświadczenie, m.in. z Afganistanu, Iraku, Kosowa czy Bośni i Hercegowiny.

W czasie ćwiczeń procedury operacyjne sprawdzało także dowództwo i sztab kontyngentu. – Jednym z naszych zadań było zabezpieczenie wizyty dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, który przyleciał do Afganistanu. Musieliśmy go bezpiecznie przetransportować do bazy, a także przedstawić mu sytuację, która panuje na misji – mówi płk Matysek. – Ćwiczyliśmy też wiele procedur związanych z ewakuacją rannych do kraju, przesyłaniem meldunków zarówno do Polski, jak i naszych koalicjantów – podkreśla.


Film: Tomasz Borsuk

Z przygotowania żołnierzy do wyjazdu zadowolony jest gen. bryg. Jan Wojno, dowódca 1 Brygady Pancernej. – Jestem z was bardzo dumny i życzę wam powodzenia na misji – zwrócił się do zebranych. – Stawiam wam jednak jedno zadanie: wszyscy macie cało i bezpiecznie wrócić do swoich domów!

X zmianę PKW Afganistan tworzy 350 żołnierzy z 1 Brygady Pancernej, 11 Pułku Artylerii, 10 Brygady Logistycznej oraz wojsk specjalnych. Żołnierze w Afganistanie zastąpią wojskowych z 20 Brygady Zmechanizowanej, którzy pod Hindukuszem stacjonowali przez ostatnie pół roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Radosław Osiński

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Wiosenna burza z polskim udziałem
Modernizacja bombowców
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Tu się zadań nie wybiera
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Kolejne szkoły w programie MON
Być krok przed Bielikiem
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Zapomniani żołnierze Niepodległej
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Zmiany w przepisach mundurowych
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Medale dla uczestników walk w Karbali
Fabryka dżihadystów
Jihadist Mill
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Szef NATO w Warszawie
I poszli! Jak zawsze się bić!
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Kierunek: Afganistan
Targi Air Fair 2019
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
F-16 wracają do Polski
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Zmiana warty na Mazurach
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Jelcze dla Wisły
Decyzja najwyższej wagi
Uchylone wrota piekieł
Modernizacja floty powietrznej
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Baltic Protector”
Wsparcie MON dla weteranów
Noc Muzeów już w weekend!
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wywiad AK w służbie aliantów
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Region Without a Key
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Kampania wyborcza poza armią
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO