moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
118. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego - patrona 6 MBOT

Dziś mija 118. rocznica urodzin patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rotmistrza Witolda Pileckiego. Delegacja z 6 MBOT złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem żołnierza niezłomnego.

13 maja 1901 urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.

1 marca 2018 roku podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wydał decyzję o przyznaniu patrona 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Propozycje patronów zgłaszane były rok temu do Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej przez poszczególne brygady. Najpierw w jednostkach głosowano nad kandydaturami, a później wytypowane nazwiska żołnierzy antykomunistycznego podziemia trafiły do Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zaakceptowane przez DWOT wnioski oddane zostały pod obrady komisji heraldycznej Ministerstwa Obrony Narodowej i do konsultacji w Instytucie Pamięci Narodowej.

REKLAMA

– Wybierając Witolda Pileckiego na patrona naszej brygady, dostrzegliśmy w nim doskonały wzór dla żołnierzy WOT-u. Pilecki wiedział, jak spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Mając rodzinę, świadomie wybrał żołnierską służbę. A wypełniając słowa żołnierskiej przysięgi, „nie szczędził krwi własnej ani życia” – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 6 MBOT. – Niewiele osób zna działania Pileckiego i jego zaangażowanie w walkę o niepodległość w latach 1918–1921, a już zupełnie nieznana jest jego działalność na rzecz budowy obronności i integracji środowisk weteranów walk o niepodległość i rezerwistów w latach 30. – opisuje dowódca. Przypomina także, że Pilecki po zakończeniu walk w 1939 roku jako ochotnik włączył się do pracy w konspiracji. Jako ochotnik również pozwolił złapać się podczas niemieckiej łapanki na ulicach Warszawy i trafił do obozu Auschwitz. – Jako więzień podjął się misji stworzenia tajnej organizacji konspiracyjnej, jednocześnie zbierając informacje dotyczące funkcjonowania obozu. Po brawurowej ucieczce sporządził raport, który dotarł do emigracyjnych władz polskich. Mało osób wie także, że Pilecki ochotniczo przystąpił do walki w powstaniu warszawskim, dowodząc obroną Domu Turysty na pl. Starynkiewicza – wylicza zasługi patrona płk Kaliciak.

Żołnierze Wyklęci należeli do najdzielniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej. Skazani na niepamięć i złą sławę, pozostali wzorem postawy obywatelskiej. Dziś, tradycje, dorobek i wartości Żołnierzy Wyklętych, z dumą przejmują żołnierze najmłodszej formacji polskich sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Podobnie jak ich wielcy poprzednicy, WOT stawiają na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności, czerpiąc z potencjału drzemiącego w sercach Polaków. Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady OT są dumni z tego, że mogą czerpać z doświadczeń Żołnierzy Niezłomnych.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. To rotmistrz Wojska Polskiego, awansowany pośmiertnie na stopień pułkownika, uczestnik wojny polsko - bolszewickiej 1920 r., wojny obronnej 1939 r., żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego (TAP, ZWZ, AK), ochotnik do niemieckiego obozu Auschwitz, uczestnik Powstania Warszawskiego w Zgrupowaniu Chrobry II Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierz II Korpusu Polskiego we Włoszech, żołnierz podziemia niepodległościowego. Został skazany na śmierć i zamordowany przez komunistów w 1948 r. Przez wolną Polskę uhonorowany został Orderem Orła Białego, Orderem Żelaznej Gwiazdy Wytrwałości, Krzyżem Oświęcimskim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

***
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Tu się zadań nie wybiera
Kierunek: Afganistan
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
I poszli! Jak zawsze się bić!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Medale dla uczestników walk w Karbali
Zapomniani żołnierze Niepodległej
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Być krok przed Bielikiem
Wiosenna burza z polskim udziałem
Modernizacja floty powietrznej
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Kolejne szkoły w programie MON
Decyzja najwyższej wagi
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Wywiad AK w służbie aliantów
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Wsparcie MON dla weteranów
Targi Air Fair 2019
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Uchylone wrota piekieł
Zmiany w przepisach mundurowych
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Jihadist Mill
F-16 wracają do Polski
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Szef NATO w Warszawie
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Zmiana warty na Mazurach
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Noc Muzeów już w weekend!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
„Baltic Protector”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Jelcze dla Wisły
Fabryka dżihadystów
Region Without a Key
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Kampania wyborcza poza armią
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Modernizacja bombowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO