moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zawody przewodników psów służbowych ŻW

Psy służbowe pełnią niezwykle ważną rolę w Żandarmerii Wojskowej. Są wykorzystywane m.in. do działań profilaktycznych oraz prewencyjnych. Już po raz szósty przewodnicy psów mogli wymienić się doświadczeniami oraz sprawdzić umiejętności swoje oraz swoich czworonożnych partnerów podczas zawodów przewodników psów służbowych Żandarmerii Wojskowej zorganizowanych przez Zarząd Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

W zawodach wystartowało 28 przewodników z psami. Oprócz przewodników z Żandarmerii Wojskowej do udziału w zawodach zostały zaproszone reprezentacje Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.

- Bardzo lubię brać udział w zawodach organizowanych przez wszystkie służby, a zawody Żandarmerii są zawsze na wysokim poziomie. Można podejrzeć, jak pracują przewodnicy z innych służb oraz wyciągać wnioski dla siebie i dla swoich kolegów przewodników - mówi mł. asp. Marek Balcerkiewicz z Policji.

REKLAMA

Sędziowie z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie oraz Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie oceniali posłuszeństwo psów, czyli marsz i bieg przy nodze przewodnika oraz reagowanie na komendy: „stój”, „siad”, „waruj”, a także pracę węchową podczas przeszukania pomieszczeń, bagażu, środków transportu i terenu. Jak podkreślają sędziowie i przewodnicy, nie wystarczy wyszkolić psa, trzeba jeszcze nauczyć się odczytywać zachowania partnera, współpracy z nim. – Na sukces, na wykonanie zadania pracuje zespół – pies i jego przewodnik. Zwracamy uwagę na pracę zespołu – zaznacza st. sierż. Sławomir Nieżurawski, sędzia zawodów i przewodnik psa.

Po dwóch dniach zmagań nagrodzono przewodników, którzy zdobyli największą liczbę punktów. W kategorii wykrywanie materiałów wybuchowych I miejsce zajął przewodnik psa z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie, II wywalczył st. sierż. Piotr Buratyński z Oddziału ŻW w Żaganiu, zaś III miejsce st. kpr. Rafał Chołodowski z Wydziału ŻW w Bemowie Piskim.

- Psy o specjalności materiały wybuchowe są niezastąpione. Są miejsca, do których człowiek nie ma dostępu, a pies może je sprawdzić. Nasi czworonożni partnerzy niejednokrotnie ratują życie nasze – przewodników – oraz osób, którym Żandarmeria Wojskowa ma zapewnić bezpieczeństwo – mówi przewodnik z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie, zdobywca I miejsca w wykrywaniu materiałów wybuchowych.

W kategorii wykrywanie narkotyków najwyższą lokatę zajął plut. Michał Rybak z Oddziału ŻW w Bydgoszczy, II miejsce plut. Łukasz Zaskórski z Wydziału ŻW we Wrocławiu, III st. kpr. Krzysztof Cudo z Oddziału ŻW w Żaganiu. Wśród zaproszonych gości najlepszy okazał się mł. asp. Marek Balcerkiewicz z Policji, srebro zdobył mł. asp. Sebastian Adamczyk z Policji, zaś brąz sierż. Kamil Zajączkowski ze Straży Granicznej.

Szef Zarządu Dochodzeniowo-Śledczego płk Tomasz Kajzer pogratulował zwycięzcom wysokich wyników oraz wręczył im puchary, a także medale i pamiątkowe uczestnikom. Zwieńczeniem zawodów było pamiątkowe zdjęcie wszystkich przewodników psów.

Tekst: Natalia Trzeciak

red. PZ

autor zdjęć: Natalia Trzeciak

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
 
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Desant z transportowca-giganta
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Obława pełna białych plam
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wkręceni w skoki
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Desant na czeskich spadochronach
Stawiamy na rozwój
Obrady Rady Unii Europejskiej
Od konfliktu do zgody
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rywalizacja na zamkniętym morzu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozdarty subkontynent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
F-35 wylądowały w Powidzu
Gotowi na F-35?
NATO silniejsze z rezerwistami
Kierunek: Afganistan
Kolejne drony dla WOT-u
Działalność firm na rzecz obronności
Sojusze na fali
Tak umierał Wołyń
Brytyjska „pamiątka”
Polska historia w Norwegii
The Chariots of Jihad
Formowanie 19 Brygady
Rozpoczynamy nową erę
Będzie modernizacja T-72
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Dragon’19” od kuchni
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rivalry on Closed Sea
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Nowi szturmani w JW Agat
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowe nakolanniki
ORP „Mewa” – historia bliska końca
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Ankona – samodzielna polska operacja
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO