moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szlify pod żaglami

Trzy miesiące na morzu, wizyty w portach od Rouen aż po Pireus, dla młodszych studentów twarda szkoła życia pod żaglami, dla starszych – praktyka astronawigacyjna. Okręt szkolny ORP „Iskra” wyruszył właśnie w rejs z podchorążymi. Pierwszy po gruntownym remoncie, jaki przeszła jednostka.

Dowódca żaglowca, kmdr ppor. Jacek Miłowski, przyznaje, że okręt jest niemal nie do poznania. – Podczas remontu w kabinach wszystko zostało zdemontowane do gołej blachy. Pomieszczenia zyskały nowy wygląd. Komfort życia i służby na okręcie podniósł się. Myślę, że odczują to także podchorążowie – zaznacza kmdr ppor. Miłowski. A to tylko część zmian. – Remont objął także siłownię. Zyskaliśmy nowe agregaty prądotwórcze oraz mocniejszy silnik. Teraz łatwiej nam iść pod wiatr. Mamy też nową odsalarkę, dzięki której nie musimy już tak ściśle reglamentować słodkiej wody – wylicza kmdr ppor. Miłowski. „Iskra” powróciła ze stoczni jesienią ubiegłego roku. Od tamtej pory pojawiała się już na morzu. Jej załoga powitała na przykład sprowadzane z Francji do Polski szczątki admirała Józefa Unruga. Teraz jednak przed nią pierwszy od dłuższego czasu poważny sprawdzian. W poniedziałek rano okręt opuścił gdyński port, do którego powróci dopiero za trzy i pół miesiąca. Na jego pokładzie są studenci wojskowi z Akademii Marynarki Wojennej. Ich praktyki zostały podzielone na trzy części.

– Najpierw na pokład weszło 26 podchorążych z pierwszego roku. Dodatkowo towarzyszy im sześciu studentów z Ukrainy, którzy pojawili się u nas dzięki międzynarodowej współpracy prowadzonej przez AMW. Ich opiekunem jest ukraiński oficer – informuje kmdr por. Jacek Baranowski, nadzorujący praktykantów. Przez najbliższe tygodnie podchorążowie będą poznawali specyfikę służby na morzu i rytm życia na okręcie. Zostaną też włączeni w system wacht. Mają pełnić służbę jako dublerzy członków załogi. Będą obserwować ich pracę na przykład przy sterze, by się uczyć, a w razie możliwości i potrzeb – włączać się w nią. Do tego dojdą zadania związane z monitorowaniem sytuacji na morzu czy też prace porządkowe na pokładzie. Podchorążowie trochę już tego posmakowali, obowiązkowym elementem studiów jest bowiem krótki rejs kandydacki po Bałtyku. Tyle że wówczas przyszli oficerowie byli zaokrętowani na drugiej ze szkolnych jednostek polskiej marynarki – ORP „Wodnik”. – Teraz trafili na żaglowiec, więc siłą rzeczy czeka ich praca przy żaglach, na przykład wchodzenie na maszty czy alarmy w środku nocy. To twarda szkoła życia – przyznaje kmdr por. Baranowski.

REKLAMA

Za kilka tygodni, na portugalskiej Maderze, podchorążowie zejdą z pokładu i samolotem wrócą do Polski. Ich miejsce zajmą studenci drugiego roku, zaś „Iskra” skieruje się na Morze Śródziemne. Tam rozpocznie się praktyka astronawigacyjna. Studenci będą prowadzić obserwację nieba i wyznaczać pozycję okrętu za pomocą gwiazd. Oczywiście w epoce GPS-ów taka umiejętność przydaje się raczej rzadko, niemniej – jak wielokrotnie zapewniali wykładowcy AMW – jest niezbędna. Specjalistyczny sprzęt zawsze przecież może zawieść. Praktyka astronawigacyjna to obowiązkowy element drugiego roku studiów. Zwykle prowadzona jest właśnie na południu Europy, gdzie spodziewać się można dużej liczby bezchmurnych dni i dobrej widoczności gwiazd.

Po tym etapie na pokład „Iskry” wejdzie trzecia i ostatnia grupa studentów. Będą to kolejni pierwszoroczniacy. – Początkowo był plan, by podchorążych z obydwu lat wysłać na oddzielne okręty. Ostatecznie jednak będą zdobywać doświadczenie u nas, ponieważ ORP „Wodnik” trafił do stoczni – wyjaśnia kmdr ppor. Miłowski.

Po opuszczeniu Gdyni żaglowiec skierował się ku Cieśninom Duńskim. Stamtąd przez Morze Północne, kanał La Manche i Atlantyk dotrze na Morze Śródziemne. Po drodze „Iskra” odwiedzi między innymi porty w Porto, Maladze, czy Pireusie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


„Baltic Protector”
Buzdygan – nagroda, która czyni dobro
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Wywiad AK w służbie aliantów
Targi Air Fair 2019
Jihadist Mill
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Tu się zadań nie wybiera
Modernizacja bombowców
Bilans wojennych strat jeszcze w tej kadencji Sejmu
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Decyzja najwyższej wagi
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
F-16 wracają do Polski
Region Without a Key
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Być krok przed Bielikiem
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Kolejne szkoły w programie MON
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
I poszli! Jak zawsze się bić!
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Kampania wyborcza poza armią
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Medale dla uczestników walk w Karbali
Jak Polacy obronili Kamień Stołpecki
Pierwsze polskie walki na Monte Cassino
Zapomniani żołnierze Niepodległej
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Fabryka dżihadystów
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy
Noc Muzeów już w weekend!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Już ponad 20 000 żołnierzy w szeregach WOT
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Kierunek: Afganistan
Wiosenna burza z polskim udziałem
Jelcze dla Wisły
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Zmiany w przepisach mundurowych
Wsparcie MON dla weteranów
Uchylone wrota piekieł
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Szef NATO w Warszawie
Modernizacja floty powietrznej
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Zmiana warty na Mazurach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Dokumenty z Brazylii trafiły do Polski
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO