moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obrady Rady Unii Europejskiej

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej spotkali się w Brukseli. Tematem obrad – sytuacja w rejonie Sahelu, projekty PESCO, a także współpraca UE z Sojuszem Północnoatlantyckim. – Nasze stanowisko jest jasne. Projekty unijne powinny stanowić uzupełnienie tych realizowanych przez NATO – mówił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dziś w Brukseli odbyło się spotkanie Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych. W obradach wzięli udział ministrowe obrony i spraw zagranicznych państw członkowskich.

Pierwsze posiedzenie, na którym stawili się także reprezentanci Grupy G-5, czyli Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii i Nigeru, było poświęcone sytuacji panującej w rejonie Sahelu, czyli pasa wzdłuż południowego krańca Sahary. Prawdopodobnie to konsekwencja zdarzeń, które miały miejsce w Burkina Faso w ubiegłym tygodniu. Wówczas podczas operacji odbijania porwanych przez organizacje terrorystyczne zakładników zginęło dwóch francuskich żołnierzy. – Rozmawialiśmy dziś o naszej współpracy. Stanowisko Polski jest takie, że lepiej niwelować przeszkody i interweniować wtedy, kiedy problemy są z dala od Unii Europejskiej niż wtedy, kiedy stanowią one realne zagrożenie w państwach członkowskich – mówił po obradach Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef MON powiedział także, że Polska już uczestniczy w dostawach amunicji dla Czadu, a także zaoferowała szkolenia związane z rozbrajaniem ładunków wybuchowych. – To jest nasz wkład w ograniczenie zagrożeń terrorystycznych płynących z Afryki – stwierdził.

Kolejnym punktem obrad było spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z Rose Gottemoeller, zastępcą sekretarza generalnego NATO, z którą rozmawiali o współpracy obu organizacji.

Film: Council of the European Union

W Brukseli poruszono także kwestie projektów PESCO, czyli międzynarodowych programów, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowych i wzmocnienie przemysłu obronnego. Dotychczas powstały 34 projekty, a Polska partycypuje w 18 – w 7 jest uczestnikiem, a w 11 obserwatorem. – Podsumowaliśmy dziś nasze doświadczenia na tym forum. Nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne. W programach PESCO powinny uczestniczyć także państwa spoza Unii, przede wszystkim te należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo to NATO jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – podkreślił. Dodał, że podobne stanowisko wyrazili inni członkowie UE.

Podczas konferencji prasowej minister poinformował, że być może Polska będzie partycypować w kolejnych programach PESCO. – Właśnie rozpoczyna się trzecia transza tej inicjatywy, analizujemy nasz udział. Niewątpliwie jesteśmy zainteresowani projektem dotyczącym czołgu nowej generacji – wyjaśnił. Przypomniał, że tego typu projekt realizują już Francja i Niemcy. – Wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z ministrami obrony obu państw. Być może ten projekt zostanie włączony do PESCO. Uważam, że jest to dobra propozycja – dodał.

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych rozmawiali dziś także o zagrożeniach związanych z cyberbezpieczeństwem i dezinformacją. A te, jak mówił Mariusz Błaszczak, nasilają się szczególnie w okresie wyborczym. – Przed nami między innymi wybory do Parlamentu Europejskiego, a Rosja posługuje się dezinformacją jako orężem – podkreślał.

Natomiast wczoraj szefowie resortów obrony Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec. Tematem rozmów była między innymi kwestia rozwoju unijnych inicjatyw obronnych oraz kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Council of the European Union

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
 
Skok na lotnisko
Thin Blue Line
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
Brawurowa ucieczka „Orła”
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Głos (z) płonącej Warszawy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Moje serce należy też do Indii
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Walka i dyplomacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy weterani i książę Harry
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Nowa misja i nowy sprzęt
Umowa na Feniksy
Z maratonu programowania do wojska
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Górale” zdobywają miasto
Stalin czekał i kalkulował
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Chorwacki test polskich kadetów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
Polscy nurkowie na Islandii
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
GROM Challenge
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Oko na Europę
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Iranian Chess Game
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W Indiach mieli swój drugi dom
Selekcja w pigułce
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi na wysokościach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja starów 266
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Irańskie szachy
Agresja sowieckiego kolosa
Samochód do desantowania
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Modernizacja Sokołów
Sprawdzają Brutusa
Groźny jak Tallboy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wojsko wraca do Łomży
Rozpoczynamy nową erę
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Dead to the World
Polska nie pozostanie osamotniona
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pamięć o tragedii
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO