moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani gen. Andersa uczcili pamięć włoskich żołnierzy

Weterani kampanii włoskiej wraz z delegacją państwową złożyli kwiaty na cmentarzu w Mignano Monte Lungo. Spoczywa tam blisko tysiąc włoskich żołnierzy, którzy w 1943 roku stanęli po stronie aliantów w walce o wolność swojego kraju i polegli w starciach z niemieckimi wojskami. Kombatanci przybyli do Włoch na uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

– Oba nasze narody – polski i włoski, szczególnie ukochały słowo niepodległość, potrafiły za nią przelewać krew i poświęcać dla niej życie – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas pierwszego dnia wizyty polskiej delegacji we Włoszech z okazji 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Weterani 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa wraz z delegacją państwową oddali hołd poległym Włochom na cmentarzu wojennym w Mignano Monte Lungo, niedaleko miasteczka Cassino. To tutaj w grudniu 1943 roku doszło do pierwszego, po przyłączeniu się Włoch do aliantów, starcia między Królewską Armią Włoch, a wojskami niemieckimi. Na cmentarzu pochowano 974 włoskich żołnierzy. Spoczywa tam również, zmarły w 1952 roku, gen. Umberto Utili, dowódca Korpusu Wyzwolenia Włoch.

REKLAMA

Wolność i pokój

– Pamiętamy o włoskich bohaterach, którzy tak, jak Polacy, stanęli do dramatycznego starcia dobra ze złem – dodał Jan Józef Kasprzyk. Minister przypomniał słowa Jana Pawła II o budowaniu tożsamości narodowej na pamięci o bohaterach i wartościach, za które oddawali życie. – Symbolem łączności Polski z Włochami było życzenie generałów Andersa i Utilego, aby spocząć na cmentarzach obok swoich żołnierzy – podsumował.

Z kolei Antonio Verdone, burmistrz Mignano Monte Lungo dodał, że tutaj podczas walk 75 lat temu narodziły się nowe Włochy. – Tutaj walczyli i ginęli włoscy patrioci. Nie czekali na wolność, którą przyniosą im wojska alianckie, ale sami postanowili bić się o wyzwolenie ojczyzny – zaznaczył. Podkreślił też, że włoscy i polscy żołnierze walczyli o te same ideały: wolność i pokój.

– Pamiętamy o włoskim wkładzie w wyzwolenie kraju, o wspólnej walce włoskich oddziałów z 2 Korpusem Polskim, oddajemy hołd i cześć włoskim bohaterom – mówił ppłk Wojciech Narębski, weteran 2 KP.

Podczas uroczystości burmistrz Verdone został odznaczony przez ministra Kasprzyka medalem „Pro Patria” za zasługi w budowaniu pamięci o walkach o wolność ojczyzny. Obchody uświetniło odśpiewanie wraz z chórem św. Jana Chrzciciela z Cassino „Czerwonych maków na Monte Cassino”. W Dzwon Pamięci uderzył ppor. Alfons Mrzyk, weteran 2 Korpusu Polskiego. Członkowie polskiej i włoskiej delegacji złożyli wieńce na grobie gen. Utilego.

Wizytę we Włoszech polska delegacja rozpoczęła od porannej modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Modlitwę poprowadzili ks. kmdr rez. Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów oraz ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz kurii ordynariatu polowego.

W piątek polska delegacja weźmie udział w uroczystościach przy pomniku 6 Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano, a centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się w sobotę. Wezmą w nich udział prezydenci Polski i Włoch, Andrzej Duda oraz Sergio Mattarella. Obecny będzie też minister obrony Mariusz Błaszczak.

Po stronie aliantów

Włochy, rządzone przez faszystowską partię Benito Mussoliniego, przystąpiły do wojny po stronie III Rzeszy w czerwcu 1940 roku. Z biegiem czasu w kraju narastało jednak niezadowolenie rządami Mussoliniego, które pogłębiła inwazja aliantów na Sycylię i przygotowanie do inwazji na południe Półwyspu Apenińskiego. 25 lipca 1943 roku Wielka Rada Faszystowska zdecydowała o odsunięciu Mussoliniego od władzy i przekazanie jej królowi.

Wiktor Emanuel III zdymisjonował dyktatora i nakazał jego aresztowanie, a urząd premiera objął marszałek Pietro Badoglio. 3 września 1943 roku zawarto zawieszenie broni pomiędzy Włochami a państwami sprzymierzonymi, w którym Italia zobowiązała się do wstrzymania działań wojennych po stronie państw Osi. Dokument został ogłoszony i wszedł w życie 8 września.

13 października Włochy wypowiedziały wojnę Niemcom i zostały uznane przez aliantów za państwo sojusznicze. W odpowiedzi III Rzesza zaatakowała wojska włoskie w południowej Francji, na Bałkanach, w Grecji i we Włoszech, gdzie większość kraju znalazła się pod niemiecką okupacją. Król i rząd schronili się na terenach okupowanych przez aliantów.

We wrześniu 1943 roku, w ramach odtwarzania Królewskiej Armii Włoch, utworzono 1 Grupę Zmotoryzowaną dowodzoną przez gen. Vincenzo Dapino. Do pierwszego starcia między Włochami i Niemcami doszło w Mignano Monte Lungo. Włosi otrzymali zadanie zdobycie wzgórza bronionego przez niemiecką 15 Dywizję Grenadierów Pancernych. Pierwszy atak 8 grudnia był nieudany, wzgórze udało się zdobyć dopiero podczas drugiego natarcia 16 grudnia.

O wyzwolenie kraju biły się też włoskie oddziały partyzanckie. Jedną z takich grup była Brygada Maiella. Formacja powstała w grudniu 1943 roku w regionie Abruzji. Półtora roku później brygada liczyła 1,5 tys. osób. Po wyzwoleniu Abruzji, wiosną 1944 roku, zamiast wrócić do domów postanowili walczyć dalej. Wówczas Anglicy przydzielili ich do 2 Korpusu Polskiego. U boku żołnierzy polskich partyzanci walczyli w przełamaniu linii Gotów, a następnie w kampanii adriatyckiej i zdobywaniu Bolonii.

 

 

 

 

 

Z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino przygotowaliśmy wydanie specjalne „Polski Zbrojnej”. Mecenasem jednodniówki jest Polska Spółka Gazownictwa.

Nasze wydawnictwo jest też dostępne w angielskiej i włoskiej wersji językowej.

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Dead to the World
Defendery 2019 – część 3
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Rok Żelaznej Dywizji
Modernizacja Sokołów
Agresja sowieckiego kolosa
Historia Liberatora wyjaśniona
Pamięć o tragedii
Nowa misja i nowy sprzęt
Samochód do desantowania
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Nowy wiceminister w MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Umarły dla świata
Głos (z) płonącej Warszawy
Thin Blue Line
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Defendery 2019 – część 4
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Indiach mieli swój drugi dom
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Modernizacja starów 266
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Klasy wojskowe po nowemu
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Śląskie sceny z życia
Jedna misja, jeden zespół
Wojsko wraca do Łomży
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Sprawdzają Brutusa
Chorwacki test polskich kadetów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Z maratonu programowania do wojska
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Walka i dyplomacja
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polskie firmy na targach w Londynie
Stalin czekał i kalkulował
Oko na Europę
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Selekcja w pigułce
A Torn Subcontinent
Terytorialsi na wysokościach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polska nie pozostanie osamotniona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO