moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Posłowie rozpoczną prace nad nowelizacją ustawy o weteranach. Dziś Rada Ministrów zdecydowała o skierowaniu projektu do prac w parlamencie. Propozycje zakładają wyższe dodatki i kompleksową opiekę medyczną dla najciężej poszkodowanych weteranów, a także bezpłatne turnusy rehabilitacyjne.

Projekt nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa przygotował rząd w konsultacji ze środowiskiem żołnierzy poszkodowanych. Prace trwały kilka miesięcy. – Weterani to nasze dobro narodowe, jesteśmy winni im wdzięczność za służbę na misjach, bo była to służba dla Polski i za Polskę. Państwo powinno ich wspierać i o nich pamiętać – mówił minister Mariusz Błaszczak trzy tygodnie temu, kiedy przedstawiał założenia dokumentu.

Na nowelizacji przepisów najbardziej skorzystają najciężej ranni. Gdy zmieniona ustawa wejdzie w życie, weterani poszkodowani, którzy pobierają emeryturę i rentę oraz mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu powyżej 30 proc., dostaną wyższy dodatek (w wysokości 10-50 proc. najniższej emerytury). Będą mieli także zagwarantowaną kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone przez NFZ (finansowanie ma się odbywać z budżetu MON). Przepisy umożliwią im również bezpłatne korzystanie z turnusów readaptacyjno-kondycyjnych wraz z najbliższym członkiem rodziny. To oferta dla tych rannych, którzy nie wymagają specjalistycznego leczenia w szpitalu. Żołnierze biorą udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, warsztatach psychologicznych oraz zabiegach rehabilitacyjnych.

REKLAMA

Na wniosek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju resort zgodził się objąć wsparciem finansowym wszystkich poszkodowanych weteranów. Dodatek otrzymają także ci dotychczas wykluczeni, których uszczerbek na zdrowiu nie przekracza 10 procent.

W projekcie zapisano również rozszerzenie dofinansowania nauki. Obecnie każdy weteran poszkodowany ma do wyboru: szkołę ponadpodstawową, studia pierwszego lub drugiego stopnia, studia magisterskie lub podyplomowe. Po zmianach weterani poszkodowani z 30-procentowym i wyższym uszczerbkiem na zdrowiu będą mogli otrzymać dofinansowanie na dwie z wymienionych form kształcenia.

Gdy nowelizacja zostanie uchwalona, żołnierze zawodowi posiadający status weterana poszkodowanego otrzymają prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu wypoczynkowego. Nowelizacja przewiduje także możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeów państwowych i korzystania z obiektów sportowych, którymi zarządzają samorządy. Wszyscy weterani poszkodowani zyskają też ulgi na przejazdy komunikacją miejską oraz transportem zbiorowym (dotychczas takie prawo mieli tylko pobierający rentę inwalidzką).

Projekt zrównuje uprawnienia żołnierzy i pracowników wojska do bezpłatnego korzystania z turnusów leczniczo-profilaktycznych, z kolei członek rodziny, który będzie im towarzyszył podczas turnusu, otrzyma 50-procentową zniżkę. Zmniejszy się również opłata za pobyt w Domu Weterana. Żołnierz, który ma status weterana poszkodowanego będzie musiał przeznaczyć na ten cel maksymalnie połowę swojego miesięcznego dochodu.

Dzięki nowym przepisom poszerzy się także grupa żołnierzy, którzy będą mogli starać się o status weterana. Uprawnienia zyskają uczestnicy międzynarodowych komisji kontroli i nadzoru w Korei, Wietnamie, Kambodży i Laosie oraz osoby, które brały udział w akcjach ratowniczych, poszukiwawczych i humanitarnych.

Według danych z 8 maja 2019 r. status weterana posiadały 22 482 osoby, a status weterana poszkodowanego – 857 osób.

Po skierowaniu projektu do parlamentu, prace nad nim rozpoczną posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Po uchwaleniu przez Sejm, nową ustawę musi jeszcze przyjąć Senat i podpisać prezydent.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Ricco
1559131800
A co z pracowimami serwisu Rosomaka ?
10-50-51-A8

„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
 
Arsenał Iranu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Chciałem walczyć z Niemcami
Defense Without Politics
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Darłowo czeka na śmigłowce
Nowy wiceminister w MON
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Krwawe walki o Monte Cassino
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iran uderza w USA
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Podziemna potęga
Rozpoznają skażenie Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Obradowała Rada Gabinetowa
Szturmani na Lipie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Symulatory strzelań Rosomaków
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
We Are All Darfur
Rywalizacja strzelców wyborowych
Ważka bliżej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Double Eagle po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Stulatka hydrografia
They Train Together, They Fight Together
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żyj zdrowiej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
O Patriotach na WAT
Czerwoni w odwrocie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO