moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WIM otworzył zmodernizowaną Klinikę Pediatrii

Będą tu leczone na najwyższym poziomie dzieci żołnierzy, ale i wszyscy mali pacjenci – mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia zmodernizowanej Kliniki Pediatrii w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie. Gruntownie odnowiono wnętrza i kupiono nowoczesny sprzęt medyczny. Prace kosztowały niemal 13 mln zł, w 80 proc. zostały sfinansowane ze środków unijnych.

Remont Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego trwał dziewięć miesięcy. Przebudowano wszystkie pomieszczenia, wymieniono instalacje. Powstały klimatyzowane sale chorych wyposażone w łazienki. Leczonym tu dzieciom przez całą dobę mogą towarzyszyć rodzice, ponieważ dla opiekunów przygotowano miejsca do odpoczynku. Pracownie diagnostyczne wyposażono w nowoczesny sprzęt, m.in. w kardiomonitory, aparat USG, defibrylatory, pompy infuzyjne, inhalatory, rejestratory holterowskie ciśnienia krwi i EKG. Lekarze, pielęgniarki i personel pomocniczy otrzymali nowoczesny sprzęt informatyczny i audiowizualny.

Zmodernizowano także współpracujący z kliniką zakład radiologii lekarskiej. Kupiono nowoczesny sprzęt diagnostyczny: tomograf komputerowy 64 Evo oraz aparat rentgenowski pozwalający na diagnozowanie małych pacjentów z użyciem bardzo niskiej dawki promieniowania.

REKLAMA

Rozwój szpitala na Szaserów

uroczystym otwarciu odnowionej kliniki uczestniczyła para prezydencka. – Otwieramy dziś, w przededniu Dnia Dziecka, zmodernizowaną Klinikę Pediatrii, która będzie służyła zdrowiu naszych dzieci, a dzięki kupionemu nowoczesnemu sprzętowi pomoc niesiona maluchom będzie mogła być jeszcze lepsza – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia odnowionej Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że szpital, choć dostępny dla wszystkich, powstał z myślą o żołnierzach, a wyremontowana klinika będzie służyć także ich dzieciom.

Z kolei Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że WIM rozwija się pod względem infrastruktury – Instytut w ostatnim czasie otworzył zakład radioterapii i Klinikę Onkologii, a teraz zmodernizowaną Klinikę Pediatrii. – Wierzę, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi leczenie będzie jeszcze skuteczniejsze, a odnowione wnętrza pozytywnie wpłyną na kondycję psychiczną małych pacjentów – mówiła Pierwsza Dama.

Minister obrony, Mariusz Błaszczak, podkreślił, że szpital przy Szaserów to silna marka i instytucja należąca do najlepszych w Polsce. – WIM rozbudowuje się nie tylko poprzez modernizacje klinik, ale też tworząc nowe filie – mówił szef MON przypominając o powstającym w Legionowie wojskowym szpitalu, który będzie filią WIM.

Wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski, dodał, że dzięki modernizacji został podniesiony komfort pobytu w szpitalu rodziców towarzyszącym chorym dzieciom. – Inwestycja w WIM jest przykładem dobrego wykorzystania środków z Unii Europejskiej na ratowanie życia, szczególnie najmłodszych.

Natomiast gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, mówił, że odnowiona Klinika Pediatrii to nie tylko nowoczesne wnętrza i wyposażenie, ale także miejsce, gdzie personel opiekujący się chorymi dziećmi znajdzie doskonałe warunki do pracy. – Jestem przekonany, że środki finansowe oraz wysiłek włożony w zmodernizowanie kliniki pozwolił stworzyć wspaniałe warunki dla leczenia młodych pacjentów – stwierdził dyrektor.

Za ratowanie życia

Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia pracownikom WIM. Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał por. dr n. med. Jacek Siewiera, kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej, a minister obrony mianował go na stopień kapitana. Oficer został uhonorowany za uratowanie pilota wojskowego, przyjętego do szpitala w kwietniu 2018 roku z objawami ciężkiej choroby dekompresyjnej dużych wysokości. Dr Siewiera wspólnie z chorym spędził blisko 5 godzin w komorze hiperbarycznej, w której ciśnienie odpowiadało temu, jakie panuje 18 metrów pod poziomem morza. By uratować pilota, lekarz przekroczył kilkukrotnie bezpieczny czas dekompresji. Ponadto w chwili zagrożenia życia pacjenta, dr Siewiera przerwał własną dekompresję, aby podać mu leki stabilizujące układ krążenia.

Udało się, pilot po kilku dniach opuścił szpital o własnych siłach. Jak informują lekarze WIM, jest to pierwszy na świecie przypadek łącznego wykorzystania terapii hiperbarycznej oraz m.in. krążenia pozaustrojowego w leczeniu choroby dekompresyjnej dużych wysokości, który zakończył się powrotem chorego do zdrowia. – Oficer zaryzykował własne życie, aby ratować pacjenta – podkreślił prezydent.

Prezydent odznaczył też Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, dr. hab. n. med. Bolesława Kalickiego, kierownika Kliniki Pediatrii oraz prof. n. med. Adama Stępnia, kierownika Kliniki Neurologicznej WIM.

Dla małych pacjentów

Po uroczystym otwarciu kliniki goście zwiedzili odnowione pomieszczenia i spotkali się z dziećmi. – Dziś leczymy pacjentów od pierwszych tygodni życia do 18-go roku życia m.in. z chorobami infekcyjnymi, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego i zaburzeń odporności – wyliczał kierownik. Klinika dysponuje 25 łóżkami. Rocznie leczy się w niej ponad 2 tys. dzieci.
Remont kosztował niemal 13 mln zł. Prace w 80 proc. sfinansowano z funduszy UE, pozostałe środki pochodziły z Ministerstwa Zdrowia.

AD

autor zdjęć: MON, Grzegorz Jakubowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Lato z czerwonym terrorem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Kurs dla saperskich ekspertów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Not Contaminated With Routine
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Kierunek: misja
Polsko-amerykańska współpraca
Strzelnice dla terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Chwała powstańcom
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Więcej celowników z PCO dla wojska
Hekatomba na Woli
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie porty bardziej otwarte
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Galicyjskie przesilenie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Chłopiec, który przyniósł śmierć
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Ukraiński kurs na Zachód
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Cud Piłsudskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wojskowy Hot450Challenge
W MON o polsko-słowackiej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO