moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe zasady rekrutacji na studia wojskowe

Dłuższy termin składania wniosków przez osoby zainteresowane wojskowymi studiami czy zmiany w zasadach rekrutacji kandydatów na pilotów w Lotniczej Akademii Wojskowej – to propozycje nad jakimi pracuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Być może wejdą one w życie jeszcze w tym roku akademickim.

Projektowane regulacje dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie na uczelnię wojskową jako kandydata na żołnierza zawodowego oraz ochotników do korpusu szeregowych w wojskach specjalnych.

Zmian jest kilka. Jedna z nich zakłada, że termin składania wniosków o powołanie do służby kandydackiej (czyli na studia w uczelni) będzie mógł zostać wydłużony. Obecnie takie dokumenty kandydaci na studia wojskowe muszą składać do 31 marca. Termin ten, zdaniem przedstawicieli wojskowego szkolnictwa, jest dla niektórych zbyt wczesny, bo wiele osób podejmuje decyzje o studiach wojskowych na krótko przed maturą.

– Absolwenci szkół średnich po zdaniu matury stoją przed wyborem dalszej drogi życiowej, która jest ściśle związana z wyborem konkretnego kierunku studiów. Chcemy, aby wybór kierunku nie był przypadkowy, czego konsekwencją może być niezadowolenie ze studiowania, mniejsze zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i w konsekwencji niższe kwalifikacje – tłumaczy płk Jarosław Grabowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. Dlatego propozycje zakładają, że zainteresowani będą mieli nieco więcej czasu na złożenie wniosku. O ewentualnym wydłużeniu terminu będzie każdorazowo decydował rektor-komendant danej uczelni wojskowej, po uzgodnieniu z dyrektorami departamentów: Nauki i Szkolnictwa Wojskowego oraz Kadr MON.

Ale to nie jedyna zmiana, która dotyczy kandydatów na podchorążych. Zmianie ma ulec także termin wniesienia przez kandydata opłaty rekrutacyjnej na studia. Obecnie trzeba to zrobić w nieprzekraczalnym terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w jednej z czterech Akademii. – W praktyce osoby, które tego nie dokonały, nie mają możliwości przystąpienia do egzaminów. Z przyczyn formalnych tracimy więc kandydatów, którzy spełniają pozostałe warunki i posiadają predyspozycje do służby wojskowej – dodaje płk Grabowski. Dlatego w projekcie rozporządzenia pojawiła się propozycja, by terminem wniesienia opłaty rekrutacyjnej był najpóźniej dzień rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

Zmiany w rekrutacji pilotów

Jedna ze zmian zaproponowanych w projekcie dotyczy kandydatów na pilotów, chcących studiować w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Obecnie jednym z warunków przyjęcia ich do uczelni jest pozytywne ukończenie szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby w powietrzu. To loty selekcyjne, które kandydaci odbywają pod okiem instruktorów z Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego LAW jeszcze przed faktycznymi egzaminami. Takie rozwiązanie, zdaniem władz uczelni, nie do końca się jednak sprawdza.

– Prowadzenie szkolenia sprawdzającego ze wszystkimi kandydatami, którzy złożyli dokumenty na kierunki lotne i wcześniej przeszły niezbędne badania, jest dla nas ogromnym wysiłkiem – mówi płk dr inż. Adam Wetoszka, prorektor ds. kształcenia i studenckich LAW. Ale to nie jedyny powód zmian w przepisach. – W szkoleniu sprawdzającym nierzadko biorą udział osoby, które – jak się później okazuje na egzaminach wstępnych – nie mają zbyt dobrych ocen z matur, co przekłada się na zbyt małą liczbę punktów rankingowych. Ale bywają i tacy, którzy po prostu korzystają z okazji, by móc za darmo sobie polatać, traktując to jako przygodę – mówi płk Wetoszka.

MON planuje zmienić przepisy tak, by szkolenie sprawdzające kandydaci przechodzili już po zaliczeniu egzaminów wstępnych. – Dzięki temu do szkolenia sprawdzającego w powietrzu będą mogli przystąpić kandydaci już wyselekcjonowani, którzy pomyślnie przeszli badania i pozytywnie zaliczyli egzaminy wstępne. Takie rozwiązanie będzie też dużo tańsze. Mniejszy będzie nalot selekcyjny i zaangażowanie naszych instruktorów – dodaje pułkownik.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Ochotnicy na ratunek
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Żołnierze w sztafecie pomocy
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
F-16 kończą misję w Estonii
Groty z granatnikiem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Most do współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zbiegowie z innego świata
Ofensywa Tuchaczewskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Fordy, a nie Nissany
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
16 sekund Liberatora
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Testament Polski Walczącej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Minister Błaszczak dziękuje medykom
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Brawurowe zagony motorowe
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Z menażką na wakacje
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Duda jedzie do USA
Informacja Prasowa
Kraby w Bolesławcu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaną kolejne strzelnice
Kajmany na gąsienicach
Współzawodnictwo rozwija
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO