moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje centrum serwisowe rakiet NSM

Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały umowę na budowę centrum produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM. Powstanie kompleksu umożliwi polskiej firmie montaż, modernizację i certyfikację rakiet, które są głównym uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej. Obiekt ma być gotowy na przełomie roku. Wartość inwestycji to około 30 mln zł.

Umowa między Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. w Zielonce a firmą budowlaną UNIBEP S.A. została zawarta dziś, w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dokument zakłada budowę w Zielonce centrum produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM (Naval Strike Missile – precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji) będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.

Centrum w Zielonce

REKLAMA

– Cieszę się, że umowa właśnie wchodzi w życie. Życzyłbym sobie, aby inne inwestycje były realizowane równie szybko i sprawnie. Ta umowa jest dobra dla PGZ, dla zakładów w Zielonce, ale przede wszystkim jest dobra dla bezpieczeństwa Polski – mówił Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej.

Zgodnie z planem w skład centrum wejdą m.in. budynek techniczny, w którym prowadzony będzie montaż i demontaż, wymiana paliwa oraz wszystkie testy, a także magazyny (kontenerów startowych, silników rakietowych oraz głowic bojowych). – Demontaż i montaż końcowy rakiet, ich serwisowanie i modernizacja, ale też procedury związane z aktualizacją oprogramowania oraz certyfikacją pocisków znacząco podniosą nasze zdolności. Ale do tego dochodzi też możliwość prowadzenia przez nas testów środowiskowych i wytrzymałościowych pocisków. To wszystko będzie w naszych kompetencjach – mówił dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes Zarządu WZE S.A.

Wartość inwestycji to ponad 30 mln zł

Prezes zakładów w Zielonce przyznał, że inwestycja jest związana z planami rozwijania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności rakietowych. – Dokonujemy przełomu technologicznego, odchodząc od postsowieckich systemów. To zmiany w infrastrukturze, szkolenia zespołów specjalistów i pozyskiwanie nowych technologii – wymieniał Kowalczuk.

Sebastian Chwałek, wiceprezes Zarządu PGZ S.A. podkreślał, że stworzenie centrum wyeliminuje konieczność zlecania serwisu rakiet za granicą. – Powstałe centrum da nam również możliwości wykorzystania jego potencjału przy innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy – powiedział Chwałek.

– Cieszę, że nasza firma ze 100% polskim kapitałem może podjąć współpracę z PGZ. Zrobimy wszystko, żeby w terminie zakończyć prace i przekazać pozwolenie na użytkowanie – mówił Leszek Marek Gołąbiecki, prezes Zarządu Unibep SA.

Nowe zdolności rakietowe

Pierwsza umowa na zakup pocisków NSM została zawarta pod koniec grudnia 2008 roku z norweską firmą Kongsberg. Zgodnie z kontraktem kupiono 12 pocisków, które zostały przekazane na uzbrojenie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (obecnie Morskiej Jednostki Rakietowej). W 2010 roku podpisano aneks do umowy na dostawę kolejnych 38 egzemplarzy NSM. Kontrakt dotyczący drugiego NDR (24 pociski) zawarto w grudniu 2014 roku.

Kontrakt z Norwegami dotyczył także umów offsetowych. W wyniku pierwszej z nich w 2017 roku w Zielonce zostało uruchomione Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie centrum produkcyjno-serwisowego, w tym infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU), czyli możliwej modernizacji, serwisowania oraz ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia 58 spółek oraz posiada udziały w 32 innych, osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty dla nowoczesnych sił zbrojnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dla odważnych i walecznych
Bon turystyczny także w wojsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Trwała odporność terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Super Warrior w GROM-ie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Szarża „Hallerczyka”
Kierunek: misja
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie znów w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie porty bardziej otwarte
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Laserowa artyleria US Army
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Skok na głęboką wodę
Druga kadencja prezydenta Dudy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Wojsko przeciw wirusowi
Świętuj z żołnierzami
Chemicy do zadań specjalnych
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Sprawdzony sojusznik
Tak się zostaje prymusem
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO