moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani walczyli o puchary

Była sportowa rywalizacja, koleżeńskie rozmowy i żołnierska grochówka… Na zawodach strzeleckich zorganizowanych z okazji Dnia Weterana spotkali się weterani i weterani poszkodowani. – Tego dnia ci, którzy już nie służą w armii, biorą do ręki broń i znów mogą się poczuć się żołnierzami – mówił płk Arkadiusz Stachowiak, pełnomocnik Dowódcy Generalnego RSZ ds. weteranów i poszkodowanych.

Na poligonie w Nowej Dębie na starcie stanęło 193 zawodników. Strzelali z kbs beryl do tarczy z odległości 100 metrów. W jednej z drużyn walczących o Puchar Ministra Obrony Narodowej wystąpił m.in. kpr rez. Zbyszek Kaczmarek, były żołnierz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, ranny na V zmianie PKW w Iraku. Z powodu obrażeń odniesionych na misji, 10 lat temu musiał odejść z wojska. Chętnie przyjeżdża na obchody Dnia Weterana i bierze udział w zawodach strzeleckich. – Od dwóch lat nie miałem w ręku broni. Dlatego koncentrowałem się na tym, aby osiągnąć dobry wynik i nie zawieść kolegów z drużyny – mówił.

Z płk rez. Krzysztofem Gradysem, samodzielnym referentem do spraw weteranów w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, na zawody przyjechało 23 weteranów, weteranów poszkodowanych i żołnierzy rezerwy. – Żołnierze 11 dywizji wielokrotnie wyjeżdżali na misje. Chętnie uczestniczą w obchodach swojego święta, bo to dla nich jedyna w roku okazja do spotkania kolegów, z którymi służyli poza granicami – mówił płk Gradys.

REKLAMA

Jeden z żołnierzy 11 Dywizji, sierż. Mariusz Korman, spotkał na zawodach kolegów, z którymi razem walczył w obronie Karbali. – Nie widziałem ich od 15 lat. Przybyło im kilogramów, ale błysk w oku pozostał taki sam – żartuje. Wziął udział w zawodach. Razem z trzema kolegami, weteranami z 11 Dywizji, stworzyli drużynę, którą nazwali Lima, bo na misji w Iraku stacjonowali w bazie Lima.

Tomasz Kloc prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zwraca uwagę, że zawody strzeleckie pozwalają członkom stowarzyszenia nie tylko podtrzymać koleżeńskie więzi. – Dla żołnierzy, którzy nadal służą w wojsku, strzelanie z broni długiej to codzienność, jednak dla tych, którzy z powodu odniesionych ran musieli odejść z armii, to jedyna w roku okazja, aby przypomnieć sobie zapach prochu – podkreśla.

Podczas zawodów strzeleckich nastąpił finał akcji „Rower dla weterana”. Sponsorzy przekazali Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju środki finansowe, za które zostały zakupione rowery. Jeden z napędem elektrycznym (dostał go poszkodowany żołnierz, który na misji stracił nogę) oraz 10 trekingowych, które otrzymali żołnierze po lżejszych urazach kończyn lub kręgosłupa. Jeden z rowerów odebrał sierż. rez. Szymon Mutwicki, weteran poszkodowany. – Wróciłem do uprawiania sportu, więc rower pomoże mi w utrzymaniu kondycji fizycznej – podkreślał.

W piątek w południe do Rzeszowa dotarli uczestnicy rajdu rowerowego weteranów. Kilka dni wcześniej wyruszyli z 18 jednostek wojskowych z całego kraju. Łącznie pokonali ponad 3 tysiące kilometrów. Powitał ich uroczyście dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, płk Dariusz Lewandowski. – Celem rajdu jest przypomnienie o weteranach, którzy służąc poza granicami przyczyniają się do budowania pokoju na świecie, a także uhonorowanie poległych żołnierzy – mówił dowódca 21 BSP. Rowerowa drużyna 21 BSP, która jechała z Przemyśla do Rzeszowa po drodze odwiedziła grób kolegi poległego w Afganistanie. Żołnierze zapalili znicze i złożyli kwiaty w Racławówce koło Rzeszowa na grobie st. chor. Jana Kiepury z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Drużynowo weterani i weterani poszkodowani walczyli o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Indywidualne zawody strzeleckie rannych i poszkodowanych objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a zwycięzcom indywidualnych zawodów strzeleckich weteranów puchary ufundował dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Wyniki zawodów w strzelaniu z kbs beryl

 

O  Puchar Ministra Obrony Narodowej

1. Drużyna Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami RP (344 pkt.)

2. Drużyna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (308 pkt)

3. Drużyna 3 Podkarpackiej Brygady OT (307pkt)

 

O Puchar Szefa BBN

1. Sebastian Starostka (96 pkt na 100 możliwych)

2. Dariusz Liszka (93 pkt)

3. Łukasz Adamczyk (90 pkt)

 

O Puchar Dyrektora Centrum Weterana

1. Marcin Piętnik (96 pkt na 100 możliwych)

2. Marek Budzicz (94 pkt)

3. Daniel Kłobus (93 pkt)

 

 

 

 

 

 

Z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa do majowego wydania miesięcznika „Polska Zbrojna” dołączony jest dodatek specjalny – „Kurier Weterana”. Możecie go pobrać z naszej strony. Zapraszamy do lektury! 

 

 

 

 

 

 

 

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi na wysokościach
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Śląskie sceny z życia
Polskie firmy na targach w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowa misja i nowy sprzęt
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów
A Torn Subcontinent
Historia Liberatora wyjaśniona
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rok Żelaznej Dywizji
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Stalin czekał i kalkulował
Pamięć o tragedii
Jedna misja, jeden zespół
GROM Challenge
Defendery 2019 – część 4
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Umarły dla świata
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Iranian Chess Game
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Agresja sowieckiego kolosa
Walka i dyplomacja
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowy wiceminister w MON
Defendery 2019 – część 3
Polska nie pozostanie osamotniona
Dead to the World
Rozpoczynamy nową erę
Samochód do desantowania
Oko na Europę
Thin Blue Line
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja starów 266
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Z maratonu programowania do wojska
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sprawdzają Brutusa
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Modernizacja Sokołów
Selekcja w pigułce
Wojsko wraca do Łomży
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO