moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani walczyli o puchary

Była sportowa rywalizacja, koleżeńskie rozmowy i żołnierska grochówka… Na zawodach strzeleckich zorganizowanych z okazji Dnia Weterana spotkali się weterani i weterani poszkodowani. – Tego dnia ci, którzy już nie służą w armii, biorą do ręki broń i znów mogą się poczuć się żołnierzami – mówił płk Arkadiusz Stachowiak, pełnomocnik Dowódcy Generalnego RSZ ds. weteranów i poszkodowanych.

Na poligonie w Nowej Dębie na starcie stanęło 193 zawodników. Strzelali z kbs beryl do tarczy z odległości 100 metrów. W jednej z drużyn walczących o Puchar Ministra Obrony Narodowej wystąpił m.in. kpr rez. Zbyszek Kaczmarek, były żołnierz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, ranny na V zmianie PKW w Iraku. Z powodu obrażeń odniesionych na misji, 10 lat temu musiał odejść z wojska. Chętnie przyjeżdża na obchody Dnia Weterana i bierze udział w zawodach strzeleckich. – Od dwóch lat nie miałem w ręku broni. Dlatego koncentrowałem się na tym, aby osiągnąć dobry wynik i nie zawieść kolegów z drużyny – mówił.

Z płk rez. Krzysztofem Gradysem, samodzielnym referentem do spraw weteranów w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, na zawody przyjechało 23 weteranów, weteranów poszkodowanych i żołnierzy rezerwy. – Żołnierze 11 dywizji wielokrotnie wyjeżdżali na misje. Chętnie uczestniczą w obchodach swojego święta, bo to dla nich jedyna w roku okazja do spotkania kolegów, z którymi służyli poza granicami – mówił płk Gradys.

REKLAMA

Jeden z żołnierzy 11 Dywizji, sierż. Mariusz Korman, spotkał na zawodach kolegów, z którymi razem walczył w obronie Karbali. – Nie widziałem ich od 15 lat. Przybyło im kilogramów, ale błysk w oku pozostał taki sam – żartuje. Wziął udział w zawodach. Razem z trzema kolegami, weteranami z 11 Dywizji, stworzyli drużynę, którą nazwali Lima, bo na misji w Iraku stacjonowali w bazie Lima.

Tomasz Kloc prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zwraca uwagę, że zawody strzeleckie pozwalają członkom stowarzyszenia nie tylko podtrzymać koleżeńskie więzi. – Dla żołnierzy, którzy nadal służą w wojsku, strzelanie z broni długiej to codzienność, jednak dla tych, którzy z powodu odniesionych ran musieli odejść z armii, to jedyna w roku okazja, aby przypomnieć sobie zapach prochu – podkreśla.

Podczas zawodów strzeleckich nastąpił finał akcji „Rower dla weterana”. Sponsorzy przekazali Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju środki finansowe, za które zostały zakupione rowery. Jeden z napędem elektrycznym (dostał go poszkodowany żołnierz, który na misji stracił nogę) oraz 10 trekingowych, które otrzymali żołnierze po lżejszych urazach kończyn lub kręgosłupa. Jeden z rowerów odebrał sierż. rez. Szymon Mutwicki, weteran poszkodowany. – Wróciłem do uprawiania sportu, więc rower pomoże mi w utrzymaniu kondycji fizycznej – podkreślał.

W piątek w południe do Rzeszowa dotarli uczestnicy rajdu rowerowego weteranów. Kilka dni wcześniej wyruszyli z 18 jednostek wojskowych z całego kraju. Łącznie pokonali ponad 3 tysiące kilometrów. Powitał ich uroczyście dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, płk Dariusz Lewandowski. – Celem rajdu jest przypomnienie o weteranach, którzy służąc poza granicami przyczyniają się do budowania pokoju na świecie, a także uhonorowanie poległych żołnierzy – mówił dowódca 21 BSP. Rowerowa drużyna 21 BSP, która jechała z Przemyśla do Rzeszowa po drodze odwiedziła grób kolegi poległego w Afganistanie. Żołnierze zapalili znicze i złożyli kwiaty w Racławówce koło Rzeszowa na grobie st. chor. Jana Kiepury z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Drużynowo weterani i weterani poszkodowani walczyli o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Indywidualne zawody strzeleckie rannych i poszkodowanych objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a zwycięzcom indywidualnych zawodów strzeleckich weteranów puchary ufundował dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Wyniki zawodów w strzelaniu z kbs beryl

 

O  Puchar Ministra Obrony Narodowej

1. Drużyna Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami RP (344 pkt.)

2. Drużyna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (308 pkt)

3. Drużyna 3 Podkarpackiej Brygady OT (307pkt)

 

O Puchar Szefa BBN

1. Sebastian Starostka (96 pkt na 100 możliwych)

2. Dariusz Liszka (93 pkt)

3. Łukasz Adamczyk (90 pkt)

 

O Puchar Dyrektora Centrum Weterana

1. Marcin Piętnik (96 pkt na 100 możliwych)

2. Marek Budzicz (94 pkt)

3. Daniel Kłobus (93 pkt)

 

 

 

 

 

 

Z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa do majowego wydania miesięcznika „Polska Zbrojna” dołączony jest dodatek specjalny – „Kurier Weterana”. Możecie go pobrać z naszej strony. Zapraszamy do lektury! 

 

 

 

 

 

 

 

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
 
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Stulecie wojskowej Akademii
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Rydwany dżihadu
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Rusza cyberkomponent WOT-u
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Likwidacja komendanta Junka
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Działalność firm na rzecz obronności
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
F-16 wracają do Polski
Następcy Herculesów
Jak zginął „Ponury”
Medale dla uczestników walk w Karbali
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Logistyka dla Leopardów
Kierunek: Afganistan
Tu się zadań nie wybiera
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Polski wkład w operację „Overlord”
Terytorialsi oddają krew
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Zmiany w przepisach mundurowych
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nowe plecaki dla żołnierzy
Jihadist Mill
Logistycy na poligonie w Drawsku
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Dragon” na Wiśle
Poprady w Gołdapi
Trudny sojusz partyzantów
A Half-Open Gate to Hell
Trałowanie pod osłoną
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Flota przyszłości
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Fleet of the Future
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Miroslawiec Up
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO