moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tobruq Legacy-19”: Manewry przeciwlotników

Niemal 5 tysięcy żołnierzy z 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz przeszło 1200 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w „Tobruq Legacy-19” – największych natowskich manewrach przeciwlotników. Żołnierze, wykorzystując różnego rodzaju systemy i uzbrojenie, muszą udowodnić, że są gotowi do wspólnego działania zgodnie z procedurami NATO.

Międzynarodowe ćwiczenie jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotniczych „Tobruq Legacy-19” to test gotowości do wspólnego działania dla 20 krajów Sojuszu. Jednostki mają się sprawdzić w jednej operacji prowadzonej według standardów NATO. – Sprawdzimy konfigurację systemów teleinformatycznych oraz łączności, przeprowadzimy rakietowe strzelania bojowe ponad 160 rakietami przy wsparciu powietrznego systemu wczesnego ostrzegania AWACS – powiedział podczas inauguracji ćwiczenia w Ustce gen. bryg. Stefan Mordacz, zastępca inspektora rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.

Manewry rozgrywane będą na poziomie sztabowym w Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie, 22 Ośrodku Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy oraz w poznańskiej Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Polaków wspierać będą także instytucje znajdujące się poza granicami kraju, m.in. Dowództwo Sił Powietrznych NATO, Centrum Operacji Powietrznych Unii Europejskiej czy natowskie Centrum Wczesnego Wykrywania i Naprowadzania. Natomiast część taktyczna manewrów odbędzie się na czterech polskich poligonach: w Wędrzynie, Orzyszu, Ustce i Nadarzycach.

REKLAMA

Właśnie nad Bałtykiem, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, rozegra się najważniejsza część manewrów. Żołnierze jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotnicy z 10 krajów: Słowacji, Rumunii, Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Litwy, Francji, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski wykonają bojowe strzelania. Nasze siły zbrojne reprezentować będą żołnierze 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz trzech pułków przeciwlotniczych (4, 8 i 15). – Strzelania bojowe odbędą się 17 i 18 czerwca. Żołnierze wykonają je wykorzystując różne systemy przeciwlotnicze. Będą mierzyć do celów bezpilotowych – wyjaśnia mjr Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Z jakich systemów będą korzystać przeciwlotnicy? Polacy i Czesi wykonają strzelania z przeciwlotniczych zestawów rakietowych KUB, Słowacy strzelą z SA-18, Węgrzy z zestawów Kub i Mistral, a niemiecko-holenderski zespół ogniowy wykorzysta zestaw Stinger i BSTF. Amerykanie natomiast użyją systemu obrony powietrznej Avenger i Stinger.

Wojskowi szkolić się będą także w Wędrzynie, Orzyszu i Nadarzycach. Na Mazurach, gdzie rozstawiono amerykańskie baterie systemów rakietowych Patriot, nie odbędą się strzelania bojowe.

Przeciwlotników biorących udział w manewrach na terenie Polski wspierać będzie także samolot wczesnego ostrzegania i reagowania AWACS.

Natowskie ćwiczenie „Tobruq Legacy-19” zakończy się 19 czerwca. Jest to piąta edycja ćwiczeń wojsk obrony przeciwlotniczej NATO. Wcześniej „Tobruq Legacy” prowadzone były na Słowacji, Litwie, Węgrzech, w Rumunii i w Czechach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Thin Blue Line
 
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wrzesień ’39 na południu Polski
Modernizacja Sokołów
Defendery 2019 – część 4
Pamięć o tragedii
Samochód do desantowania
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Walka i dyplomacja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Rok Żelaznej Dywizji
Iranian Chess Game
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Polska nie pozostanie osamotniona
GROM Challenge
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Śląskie sceny z życia
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Z maratonu programowania do wojska
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polskie firmy na targach w Londynie
Wojsko wraca do Łomży
A Torn Subcontinent
Klasy wojskowe po nowemu
Kosmiczny gość
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Irańskie szachy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Chorwacki test polskich kadetów
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Nowy wiceminister w MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Głos (z) płonącej Warszawy
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Oko na Europę
Terytorialsi na wysokościach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Umarły dla świata
Cienka niebieska linia
Defendery 2019 – część 3
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stalin czekał i kalkulował
Sprawdzają Brutusa
Historia Liberatora wyjaśniona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO