moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wystartował Krwioobieg Edycja 2019

II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” wkroczyła w decydującą fazę. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie zorganizowano dziś pierwszą z zaplanowanych, w całym kraju zbiórek krwi. W projekt zaangażowane są wszystkie brygady obrony terytorialnej, a zbiórki odbędą się łącznie w 12 lokalizacjach. Akcja potrwa do 23 czerwca.

7 czerwca, w piątek, rozpoczął się praktyczny wymiar II edycji projektu Krwioobieg Terytorialsa. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT zorganizowano pierwszą z cyklu czerwcowych zbiórek krwi. Zbiórki zaplanowano łącznie w 12 miastach: Białystok, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Warszawa, Gdańsk, Radziejów, Łódź, Starachowice, Kraków, Poznań i Katowice. Wezmą w nich udział Terytorialsi z trzynastu brygad. Akcja potrwa do 23 czerwca, jednak największe jej natężenie przypada na 15 czerwca. Wtedy też odbędzie się m.in. wspólna zbiórka krwi w Warszawie, zorganizowana przez 5. i 6. Brygadę Obrony Terytorialnej.

Głównym celem akcji pozostaje niezmiennie propagowanie idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa, jednak w tym roku, ważnym celem organizowanego projektu jest jeszcze lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. WOT dąży do takiego przemodelowania swojego systemu HDK, by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

REKLAMA

Podczas zaplanowanych zbiórek krwi, w brygadach zostaną zorganizowane towarzyszące im minifestyny, podczas których będzie można m.in. wykonać podstawowe badania zdrowotne np. EKD, poziom cukru we krwi, badanie wzroku, pomiar ciśnienia tętniczego czy dobór diety. W trakcie ich trwania będzie można również skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy oraz spotkać się z Terytorialsami i weteranami Armii Krajowej. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych.

W akcjach zaplanowanych od 7 do 23 czerwca br., na terenie 12 polskich miast, może wziąć udział każdy komu idea donacji krwi jest bliska i chciałaby oddać tego dnia krew. Na dawców czekają pamiątkowe monety okolicznościowe i wiele innych atrakcji.

Projekt żołnierzy WOT w tym roku odbywa się pod „parasolem” międzyresortowej akcji SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ. Do wspólnego oddawani krwi zapraszamy mundurowych z innych służb oraz osoby cywilne!

O projekcie Krwioobieg Terytorialsa

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Cienka niebieska linia
Samochód do desantowania
GROM Challenge
Wrzesień ’39 na południu Polski
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Defendery 2019 – część 3
Thin Blue Line
Irańskie szachy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Umarły dla świata
Śląskie sceny z życia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Oko na Europę
Walka i dyplomacja
Modernizacja Sokołów
Wojsko wraca do Łomży
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal światło dla ofiar Katynia
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Rozpoczynamy nową erę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pamięć o tragedii
Z maratonu programowania do wojska
Polska nie pozostanie osamotniona
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Stalin czekał i kalkulował
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
A Torn Subcontinent
Iranian Chess Game
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Agresja sowieckiego kolosa
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na wysokościach
Rok Żelaznej Dywizji
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Jedna misja, jeden zespół
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polskie firmy na targach w Londynie
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Historia Liberatora wyjaśniona
Chorwacki test polskich kadetów
Kosmiczny gość
Defendery 2019 – część 4
Natowskie brygady pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO