moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
KRWIOoBIEG Terytorialsa wystartował w Poznaniu

W ubiegły piętek na Placu Wolności w Poznaniu rozpoczął się „KRWIOoBIEG Terytorialsa”. Ta szlachetna inicjatywa ma na celu promowanie idei krwiodawstwa, oraz zwiększenia liczebności żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Drugą edycję projektu zainaugurowała 12 Wielopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest bardzo ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej co wynika oczywiście z misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Celem akcji jest pomoc realizowana przez zwiększenie zasobów krwi w systemie krwiolecznictwa oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych a także promowania idei krwiodawstwa i transplantologii.

W piątek, 7 czerwca, na Placu Wolności, pojawił się autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym żołnierze 12 Brygady WOT oraz mieszkańcy Poznania przez cały dzień licznie oddawali krew. I choć krwiodawstwo było głównym punktem programu, przygotowano także szereg innych atrakcji.

REKLAMA

Realizacja projektu miała również na celu promowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin oraz postaw prospołecznych zgodnych z misją nowego rodzaju sił zbrojnych. Można było wykonać bezpłatnie podstawowe badania zdrowotne: pomiar ciśnienia, badanie wzroku, a także skorzystać z porad dietetyków w zakresie indywidualnej diety. Spotkanie z żołnierzami i ratownikami medycznymi było także doskonałą okazją do przypomnienia zasad udzielania pierwszej pomocy.

Inaugurująca inicjatywę, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała także atrakcje sportowe. W centrum miasta odbyły się nie tylko pokazy samoobrony, ale także zajęcia ruchowe z trenerami personalnymi, zmagania strongmenów oraz zawody sportowe dla najmłodszych z upominkami i nagrodami.

„12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma zaszczyt zainicjować ogólnopolską inicjatywę oddawania krwi w ramach projektu KRWIOoBIEG Terytorialsa. Termin rozpoczęcia akcji jest nieprzypadkowy ponieważ w okresie przedwakacyjnym bardzo często w naszym kraju brakuje krwi. Żołnierzy nie trzeba zachęcać do oddawanie krwi, ponieważ doskonale rozumieją istotę i ważność tego typu działań. Nie jest to jednak jednorazowy zryw ale cykliczna i stała akcja.” - tak o całej projekcie wypowiedział się płk Rafał Miernik – gospodarz wydarzenia oraz dowódca wielkopolskich „terytorialsów”

KRWIOoBIEG Terytorialsa jest częścią większej akcji promującej oddawanie najcenniejszego daru życia pod nazwa „SpoKREWnieni Służbą” dlatego na placu Wolności pojawili się także przedstawiciele innych formacji mundurowych. W centrum Poznania zaprezentowała się również Straż Pożarna, Policja, Żandarmeria Wojskowa oraz Straży Granicznej. Oprócz „terytrorialsów” można było także zobaczyć i porozmawiać z żołnierzami z 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, którzy również opowiedzieli o swoich jednostkach i zaprezentowali posiadany sprzęt. Swoje stoiska promocyjne na placu rozmieściły także Agencja Mienia Wojskowego oraz Narodowy Bank Polski.

W akcji udział wzięli również uczniowie klas mundurowych zaprzyjaźnionych z wielkopolską brygadą OT, którzy przygotowali m.in. pokaz musztry paradnej. Piątkowy piknik militarny swoją obecnością zaszczycił także gen. bryg. Jan „ZYGZAK” Podhorski, którego wojenne opowieści były „żywą lekcją historii” dla zgromadzonej na placu młodzieży.
Każdy kto oddał krew w dniu 7 czerwca otrzymał pamiątkowa monetę upamiętniającą tą szlachetną akcję.

Źródło: kpt Marcin Misiak/12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Rusza cyberkomponent WOT-u
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Poprady w Gołdapi
Zmiany w przepisach mundurowych
Logistyka dla Leopardów
Nowe plecaki dla żołnierzy
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Flota przyszłości
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Następcy Herculesów
Polski wkład w operację „Overlord”
Likwidacja komendanta Junka
Jak zginął „Ponury”
Trudny sojusz partyzantów
Stulecie wojskowej Akademii
Terytorialsi oddają krew
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Rydwany dżihadu
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Fleet of the Future
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
Jihadist Mill
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Obrady Rady Unii Europejskiej
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Działalność firm na rzecz obronności
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Tu się zadań nie wybiera
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
F-16 wracają do Polski
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Kierunek: Afganistan
Trałowanie pod osłoną
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
A Half-Open Gate to Hell
„Dragon” na Wiśle
Miroslawiec Up
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Logistycy na poligonie w Drawsku
Medale dla uczestników walk w Karbali

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO