moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
XV Wielobój Morski w ramach projektu Miasta – Okręty

W sobotę, 8 czerwca na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu, jak co roku odbył się turniej szkół podstawowych o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej oraz konkurs wiedzy marynistycznej. Wielobój Morski realizowany jest w ramach projektu "Miasta - Okręty".

To już XV edycja turnieju, w którym biorą udział reprezentacje z miast patronackich: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania, Torunia oraz Świnoujścia.

W przeddzień zawodów gospodarz turnieju - 2. Dywizjon Okrętów Transportowo - Minowych zorganizował dla uczestników atrakcję w postaci rejsu po Zatoce Pomorskiej na pokładzie ORP Kraków. W trakcie 3-godzinnej podróży uczniowie mieli okazję podziwiać nadmorskie klimaty, tym razem od strony morza. Dodatkowo uczniowie klas podstawowych oraz liceum z Gniezna uczestniczyli w zajęciach z ratownictwa morskiego, historii dywizjonu, a także zostali zapoznani z budową okrętu oraz specyfiką służby na okrętach Marynarki Wojennej RP.

REKLAMA

Po uroczystym rozpoczęciu turnieju uczestnicy z wielkim zapałem przystąpili do rywalizacji w pierwszej konkurencji jaką był bieg na czas z odbijaczem. Po zaciętej walce najlepsza okazała się drużyna z Lublina, wyprzedzając o zaledwie sekundę drużynę z Krakowa, na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny ze Świnoujścia, Gniezna oraz Poznania.

Drugą konkurencją była walka na bomie. Reprezentanci szkół, uzbrojeni w poduszki mieli za zadanie wyprowadzić z równowagi przeciwnika i zrzucić go z bomu. W tym najlepsza okazała się szkoła z Gniezna.

Przedostatnim sprawdzianem był rzut kołem ratunkowym do pływającej bojki. W tej konkurencji największą precyzję zaprezentowali ponownie uczniowie z Lublina dzięki czemu wrócili do walki o końcowy triumf w całych zawodach. Walka była bardzo wyrównana oraz zacięta. Przed ostatnią konkurencją prowadziła szkoła z Krakowa z 12 punktami, za nią reprezentacja Lublina z 11 punktami, a na 3 miejscu z 10 punktami plasowała się szkoła z Gniezna. Taki układ w tabeli gwarantował dalsze, wielkie emocje oraz walkę do ostatniej kropli potu.

Nareszcie przyszedł czas na ostatnią konkurencję, której zawsze towarzyszą wielkie emocje. Przeciąganie liny zdominowała szkoła ze Świnoujścia, pewnie pokonując kolejnych rywali. Drugie miejsce w tej konkurencji należało do Gniezna. Po serii pojedynków 3 drużyny miały taką samą ilość zwycięstw. Rywalizacja była bardzo zacięta. Konieczna okazała się dogrywka pomiędzy Lublinem, Krakowem oraz Poznaniem. W serii pojedynków "każdy z każdym" nie udało się wyłonić zwycięzcy, ponieważ każda z drużyn zaliczyła jedną porażkę oraz jedną wygraną. Z uwagi na wycieńczenie zawodników organizatorzy podjęli decyzję o zmianie konkurencji, która miała zdecydować o kolejności miejsc w przeciąganiu liny. Zawodnicy dostali zadanie trafić rzutką bosmańską w koło ratunkowe. W tym najlepsza była szkoła z Lublina, za nią Kraków i Poznań.

Podczas gdy zawodnicy walczyli w konkurencjach Wieloboju Morskiego równolegle przeprowadzono test z wiedzy marynistycznej oraz historii 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Zawodnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat Marynarki Wojennej oraz służby na okrętach, co potwierdziło, że bardzo poważnie przygotowywali się do zawodów. Ten konkurs wygrała szkoła z Gniezna ex-aequo ze szkołą z Poznania. Wielkie gratulacje dla zwycięzców.

Po podsumowaniu poszczególnych wyników w końcowej klasyfikacji turnieju 3 drużyny zgromadziły taką samą liczbę punktów, więc o kolejności musiała zadecydować liczba zwycięstw w poszczególnych konkurencjach. Wyniki przedstawiają się następująco:

1. Lublin - 14 pkt. (dwa zwycięstwa w konkurencjach)
2. Gniezno - 14 pkt. (jedno zwycięstwo w konkurencji)
3. Kraków - 14 pkt.
4. Świnoujście - 12 pkt.
5. Poznań - 6 pkt.

Źródło: Sekcja Prasowa 8.FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8.FOW / 2.dOTrM

dodaj komentarz

komentarze


Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
 
Terytorialsi na wysokościach
Śląskie sceny z życia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Modernizacja Sokołów
Agresja sowieckiego kolosa
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Historia Liberatora wyjaśniona
Stalin czekał i kalkulował
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Irańskie szachy
Nowy wiceminister w MON
Defendery 2019 – część 4
GROM Challenge
Iranian Chess Game
Z maratonu programowania do wojska
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Umarły dla świata
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zapal światło dla ofiar Katynia
Nowa misja i nowy sprzęt
Oko na Europę
Defendery 2019 – część 3
Wrzesień ’39 na południu Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie firmy na targach w Londynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pamięć o tragedii
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Walka i dyplomacja
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Thin Blue Line
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Cienka niebieska linia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polska nie pozostanie osamotniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Jedna misja, jeden zespół
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Wojsko wraca do Łomży
Samochód do desantowania
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Kosmiczny gość
Rozpoczynamy nową erę
Rok Żelaznej Dywizji
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO