moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Projekt, który ratuje życie

Realizując systematyczną donację krwi, możemy pełnić rolę stabilizatora systemu niwelującego wahania w poziomie stanów krwi – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła Dowódca WOT podczas ubiegłotygodniowej konferencji inaugurującej II edycję projektu Krwioobieg Terytorialsa.

W dn. 22 maja br. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało konferencję, która stanowi rozpoczęcie drugiej już edycji projektu Krwioobieg Terytorialsa. Jak zaznaczył gen. dyw. Wiesław Kukuła – Pierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie, podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi. Co oznacza, że co 10 żołnierz naszej Formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy – dodał Dowódca WOT.

1500 zebranych litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców – to cel II edycji projektu, jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. Jako zdyscyplinowana formacja, realizująca systematyczną donację krwi, możemy pełnić rolę stabilizatora systemu niwelując wahania w poziomie stanów krwi czy to regionalnych czy miesięcznych – poinformował Dowódca Formacji. Dlatego też WOT chce przemodelować swój system HDK, w taki sposób by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

REKLAMA

Mimo, że konferencja stanowi inaugurację II edycji projektu, żołnierze OT cały czas realizują zadania związane z krwiodawstwem. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym, już w czerwcu, na ternie wszystkich brygad OT zorganizowane zostaną akcje zbiórki krwi.

W najbliższy weekend tj. 15 czerwca, akcja zbiórki krwi w ramach projektu „KRWIOoBIEG Terytorialsa” zorganizowana zostanie na pl. Piłsudskiego w Warszawie przez 5 i 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej. Podczas minifestynu zorganizowanego w Warszawie, oprócz pamiątkowych monet okolicznościowych za donacje krwi otrzymać będzie można również symboliczne kropelki.

W tym roku wszystkie zbiórki krwi organizowane w Wojskach Obrony Terytorialnej, odbywają się w ramach projektu ministerialnego „Spokrewnieni służbą”. Do projektu przyłączyły się również bataliony lekkiej piechoty 5MBOT i regularnie organizują zbiórki krwi w Siedlcach, Ciechanowie i Ostrowi Mazowieckiej, gdzie stacjonują Terytorialsi.

O projekcie KRWIOOBIEG TERYTORIALSA

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

Tekst: Aneta Szczepaniak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon” na Bałtyku
 
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
F-16 wracają do Polski
Zmiany w przepisach mundurowych
Tu się zadań nie wybiera
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Trudny sojusz partyzantów
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rydwany dżihadu
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Memory Gives Us Wings
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Marynarze pomogli prokuraturze
Polski wkład w operację „Overlord”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Fleet of the Future
Flota przyszłości
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
The Chariots of Jihad
Logistyka dla Leopardów
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Likwidacja komendanta Junka
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kierunek: Afganistan
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Rusza cyberkomponent WOT-u
Pierwszy krok do „Mewy”
Obrady Rady Unii Europejskiej
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Chemicy w akcji
SEAD pierwszy raz z Polakami
Miroslawiec Up
A Half-Open Gate to Hell
„Puma” naciera
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ekonowinki na poligonie
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Medale dla uczestników walk w Karbali
Jak zginął „Ponury”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Mapa z głębin morza
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Działalność firm na rzecz obronności
„Air Force One” na Cytadeli
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kontroler na bojowo
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Curious about Poland

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO