moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatni dzwonek na „Wakacje z WOT”

Już niebawem rusza projekt "Wakacje z WOT” skierowany przede wszystkim do uczniów, którzy ukończyli 18 lat, a także studentów i nauczycieli. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w wakacje. To ostatni dzwonek, aby zgłosić się do swojego macierzystego WKU i złożyć dokumenty.

Projekt "Wakacje z WOT” skierowany jest przede wszystkim do uczniów i studentów, którzy się uczą i studiują, ale także do osób w wieku od 18 do 55 roku życia w przypadku szeregowych oraz w wieku od 18 do 63 roku w przypadku oficerów i podoficerów. Ochotnicy w wakacje, odbędą szkolenie podstawowe 16-dniowe, złożą przysięgę wojskową i wstąpią w szeregi 6 MBOT bez konieczności rezygnowania z zajęć.

Terytorialsi będą mogli nabyć praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania się na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie pętla taktyczna, podczas której Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

REKLAMA

Pierwsze szkolenie 6 MBOT „Wakacje z WOT” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. Wniosek o przyjęcie do WOT można już składać w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP.

Szkolenia w ramach „Wakacje z WOT” będą realizowane w trzynastu brygadach OT. Pierwsze z nich rozpoczną się w drugiej połowie czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Projekt będzie kontynuowany do końca sierpnia, a ostatnie przysięgi odbędą się 1 września.

16-dniowe szkolenie podstawowe to początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: w pierwszym roku szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne i w trzecim zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 20 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Ty także możesz zdobyć Buzdygana
 
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Kierunek: Afganistan
Kolejna szabla AFN zdobyta
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Ekonowinki na poligonie
Kontroler na bojowo
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Zmiany w przepisach mundurowych
Medale dla uczestników walk w Karbali
Rusza cyberkomponent WOT-u
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pierwszy krok do „Mewy”
Miroslawiec Up
Polski wkład w operację „Overlord”
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Mapa z głębin morza
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Obrady Rady Unii Europejskiej
Memory Gives Us Wings
A Half-Open Gate to Hell
Trudny sojusz partyzantów
The Chariots of Jihad
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Puma” naciera
Curious about Poland
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Flota przyszłości
Działalność firm na rzecz obronności
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
F-16 wracają do Polski
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Jak zginął „Ponury”
Marynarze pomogli prokuraturze
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rydwany dżihadu
Logistyka dla Leopardów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
SEAD pierwszy raz z Polakami
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Likwidacja komendanta Junka
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
„Dragon” na Bałtyku
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Air Force One” na Cytadeli
Tu się zadań nie wybiera
Fleet of the Future
Chemicy w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO