moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione

Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – powiedział minister Błaszczak w Waszyngtonie. Szczegóły umowy poznamy w środę.

Minister obrony narodowej przebywa w Stanach Zjednoczonych z czterodniową wizytą roboczą. Dzisiaj rozmawiał z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Spotkanie dotyczyło zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Jutro prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpiszą umowę dotyczącą powiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu w Polsce. Mariusz Błaszczak podziękował Boltonowi za jego zaangażowanie w negocjacje dotyczące porozumienia. – Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – poinformował minister Błaszczak. – Już jutro prezydenci Polski i USA ogłoszą porozumienie. To ważna data w historii naszego kraju i bardzo ważny dzień jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Można je porównać ze wstąpieniem Polski do NATO – dodał minister.

Podczas spotkania z dziennikarzami Błaszczak odniósł się także do wczorajszej wizyty w amerykańskiej bazie sił powietrznych Eglin na Florydzie. Właśnie tam stacjonuje 33 Skrzydło Myśliwskie amerykańskich sił lotniczych, które wyposażone jest w samoloty F-35. Jest tam także ośrodek szkoleniowy dla maszyn V generacji. Polska jest zainteresowana zakupem tych nowoczesnych maszyn. – Moja decyzja o tym, żeby zastąpić samoloty postsowieckie samolotami najnowocześniejszymi jest uzasadniona. Dziwie się, że moi poprzednicy zwlekali z jej podjęciem. Bezpieczeństwo jest bezcenne i jest priorytetem rządu – podkreślił minister obrony.

REKLAMA

Szef MON spotkał się także w Pentagonie z pełniącym obowiązki sekretarzem obrony USA Patrickiem Shanahanem. Głównym tematem rozmów była polsko-amerykańska współpraca militarna. – Nikt nie ma wątpliwości, że zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – powiedział po wizycie w Pentagonie minister Błaszczak. Podkreślił też, że dobre relacje polskiego MON z Departamentem Obrony USA są dla niego bardzo ważne. – Będziemy pracowali dalej, ale jest za wcześnie, aby mówić o kolejnych ustaleniach. Grupa robocza cały czas działa – zaznaczył.

Spotkania z amerykańskimi politykami poprzedziło sympozjum na temat bezpieczeństwa Polski i partnerstwa gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi. Podczas wystąpienia Mariusz Błaszczak podkreślił, że dwadzieścia lat członkostwa w NATO wpłynęło korzystnie na poziom bezpieczeństwa Polski. Podkreślił również, że Sojusz to nie tylko prawa, ale i obowiązki. – Czynnikiem kluczowym dla zdolności NATO jest więź transatlantycka. Zaangażowanie USA w Europie wzmacnia inicjatywy sojusznicze. Stany pozostają sojusznikiem o największym potencjale wojskowym – mówił minister. Podkreślił także, że Polska nie jest wyłącznie beneficjentem gwarancji bezpieczeństwa Sojuszu, bo zapewnia bezpieczeństwo także innym krajom. Przypomniał, że polscy żołnierze biorą udział w misjach NATO, np. na flance wschodniej Sojuszu czy w Afganistanie.

W środę 12 czerwca, Mariusz Błaszczak weźmie udział w Białym Domu w obradach pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych szef resortu ON spotka się także z polskimi i amerykańskimi weteranami.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Prezydent Duda jedzie do USA
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Żołnierze w sztafecie pomocy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Z menażką na wakacje
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Zbiegowie z innego świata
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Most do współpracy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Groty z granatnikiem
16 sekund Liberatora
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Fordy, a nie Nissany
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
„Defender” – pracowity poligon saperów
Online z mistrzami sportu
Kajmany na gąsienicach
Współzawodnictwo rozwija
Kraby w Bolesławcu
Ochotnicy na ratunek
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Testament Polski Walczącej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Brawurowe zagony motorowe
Powstaną kolejne strzelnice
Informacja Prasowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO