moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli

Dwa dni rywalizowali w Bydgoszczy lekkoatleci o miejsca na podium w I Memoriale Ireny Szewińskiej. Na stadionie, na którym siedmiokrotna medalistka olimpijska w 1976 roku ustanowiła rekord świata w biegu na 100 metrów, bardzo dobrze spisali się żołnierze. W jedynej konkurencji rozegranej na Wyspie Młyńskiej – skoku o tyczce – wygrał st. szer. Paweł Wojciechowski, który był bliski pobicia rekordu kraju.

Zawody zorganizowane dla upamiętnienia zmarłej przed rokiem wybitnej lekkoatletki rozpoczęły się od konkursu skoku o tyczce. Tyczkarze rywalizowali w centrum miasta – na Wyspie Młyńskiej. Pierwsza konkurencja dostarczyła kibicom wielu emocji, a w głównej roli wystąpił bydgoszczanin st. szer. Paweł Wojciechowski. Reprezentant Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy triumfował z wynikiem 5,81 m. Po pokonaniu w drugiej próbie poprzeczki zawieszonej na tej wysokości były mistrz świata trzykrotnie starał się pobić rekord Polski. Niestety, nie udało mu się skoczyć 6,01 m. Najbliżej dokonania tej sztuki był podczas pierwszej próby.

– Z 5,81 jestem bardzo zadowolony. Sześć metrów czeka! – powiedział szczęśliwy zwycięzca, który swoją postawą zaskoczył nawet swojego trenera mjr. rez. Wiesława Czapiewskiego. – Myślałem, że Paweł będzie tutaj skakał nieco niżej. Ale publiczność i dobre warunki do rywalizacji pozwoliły mu dobrze skakać – stwierdził szkoleniowiec. Podkreślił też, że jego podopieczny miał mocnych rywali – Brazylijczyka Augusto Dutra czy Piotra Liska. – Najważniejsze, że Pawłowi udało się wygrać i przekonał się, że stać go na pokonanie bariery sześciu metrów – dodał.

Paweł Wojciechowski o 10 cm pokonał Augusta Dutrę i Piotra Liska. Brazylijczyk ostatecznie zajął drugą lokatę, gdyż 5,71 skoczył za pierwszym razem, zaś jego rywal z Polski za trzecim. Czwarte miejsce z wynikiem 5,51 m, lepszym o 15 cm od rekordu swojego kraju, zajął Ekwadorczyk Jose Pacho. Tę samą wysokość pokonał piąty w klasyfikacji Lev Skorich z Izraela i szósty – Ernest John Obiena z Filipin.

Pozostałe konkurencje memoriałowe odbyły się na Stadionie im. ppłk. Zdzisława Krzyszkowiaka. Czołowe role odegrali w nich żołnierze. Zwycięstwa odnieśli: szer. rez. Wojciech Nowicki – w rzucie młotem, szer. rez. Michał Haratyk – w pchnięciu kulą i st. szer. Adrian Świderski – w trójskoku. Nowicki wynikiem 80,26 m został liderem światowych tabel, a o zwycięstwo w konkursie stoczył pasjonującą walkę z Pawłem Fajdkiem, który w najlepszej próbie uzyskał wynik 80,09 m. Z kolei Haratyk wygrał konkurs kulomiotów ze świetnym rezultatem 21,90 m. Natomiast trójskoczek Świderski wygrał rywalizację z wynikiem 16,42 m.


Film: Jacek Szustakowski

Sporo emocji dostarczył kibicom bieg na 400 m kobiet. Na dystansie, na którym przed 43 laty Irena Szewińska, czasem 49,75 s, ustanowiła rekord świata, triumfowała Amina Seyni z Nigru. Wygrała z wynikiem 51,11 s. Druga była szer. Justyna Święty-Ersetic, a trzecia szer. Iga Baumgart-Witan. Obie wypełniły minima Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na wrześniowe mistrzostwa świata.

Irena Szewińska wywalczyła siedem medali na igrzyskach olimpijskich: trzy złote i po dwa srebrne i brązowe. Była dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy (w czasach, w których startowała nie rozgrywano jeszcze mistrzostw świata). Tę wybitną zawodniczkę doskonale znał major Czapiewski. – Pani Irena była naszą ikoną. Pomagała nam w Bydgoszczy przy organizacji mistrzostw świata juniorów i juniorów młodszych. Wspierała nas, była dobrym duchem, służyła dobrymi radami – przyznaje trener Pawła Wojciechowskiego. Wspomniał też, że gdy zaczynał swoją trenerską przygodę na pierwsze wyjazdy zagraniczne wyjeżdżał z panią Ireną. – Była kierownikiem ekipy na tych wyjazdach i zawsze mile je wspominam. Zawsze ją szanowałem, to była dla mnie fantastyczna zawodniczka i kobieta – dodaje major.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
 
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Hekatomba na Woli
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojskowy Hot450Challenge
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Kierunek: misja
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na misjach święta inne niż zwykle
Strzelnice dla terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Not Contaminated With Routine
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chwała powstańcom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Skok na głęboką wodę
Lato z czerwonym terrorem
Cud Piłsudskiego
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Druga kadencja prezydenta Dudy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kurs dla saperskich ekspertów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Laserowa artyleria US Army
Szarża „Hallerczyka”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Galicyjskie przesilenie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Ukraiński kurs na Zachód
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej celowników z PCO dla wojska
Tak się zostaje prymusem
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO