moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi oddają krew

Akcja „Krwioobieg Terytorialsa” idealnie wpisuje się w misję WOT, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas pikniku w Warszawie terytorialsi z mazowieckich brygad WOT-u zebrali 21 litrów krwi. W kolejce do punktu pobrań ustawili się nie tylko żołnierze, ale też mieszkańcy stolicy.

Zorganizowany w sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie festyn był częścią ogólnopolskiej akcji „Krwioobieg Terytorialsa”. – Naszym celem jest zebranie jak najwięcej ratującej życie krwi, której najbardziej brakuje w czasie wakacji – mówił płk Andrzej Wasielewski, dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, która razem z 6 Brygadą OT zorganizowała piknik.

Podczas spotkania żołnierze i mieszkańcy stolicy mogli oddać krew w mobilnym ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Od wielu lat jestem honorowym krwiodawcą, bo wiem, że krew jest niezastąpiona w ratowaniu życia – mówił kpr. Przemysław Łuszczki z 5 BOT, czekając w kolejce do krwiobusu. Oficer podkreśla, że wziął udział w akcji, ponieważ jako żołnierz WOT-u chce pomagać społeczeństwu nie tylko w sytuacjach kryzysowych np. podczas powodzi, ale też na co dzień. Na pikniku krew oddało 48 osób, udało się zebrać 21,6 litrów.

REKLAMA

Mieszkańcy i turyści, którzy w sobotę odwiedzili pl. Piłsudskiego, mogli także wziąć udział w e-learningu poświęconym honorowemu dawstwu krwi. – Podczas krótkiego kursu można było dowiedzieć się najważniejszych informacji dotyczących honorowego krwiodawstwa oraz zasad oddawania krwi – tłumaczył sierż. Robert Kowalewski z 6 BOT, prezes stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion, które przygotowało e-learning. Czterdzieści pięć osób, które w czasie pikniku ukończyły kurs i zdały test, uzyskało certyfikat Legionu.

Piknik był też okazją, by skorzystać z badań i porad zdrowotnych. Specjaliści służby zdrowia mierzyli poziom cukru i cholesterolu, badali ciśnienie tętnicze, robili EKG, mammografię i test na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, sprawdzali słuch i mierzyli pojemność płuc. Natomiast Wojskowy Instytut Medyczny prowadził rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. – To świetna okazja, także dla dzieci, aby nauczyć się szybko reagować, gdy np. ktoś straci przytomność – uważa pani Agnieszka, która na festyn przyszła z synem Jankiem. Z nauki pierwszej pomocy skorzystało 250 osób, w tym 75 dzieci.

Na najmłodszych przygotowano także cykl zabaw i szkoleń pod hasłem „Spacer z Kropelką”. Dzieci odwiedzały kolejne stoiska ucząc się o zasadach ratowania życia, honorowym krwiodawstwie czy wojsku.

Na pl. Piłsudskiego nie zabrakło również stoisk ze wojskowym sprzętem, m.in. JW GROM, żołnierze z wojskowych komend uzupełnień informowali o możliwościach podjęcia służby w siłach zbrojnych, a WOT zachęcały, by wstąpić w szeregi tej formacji.

W ubiegłym roku w akcji „Krwioobieg Terytorialsa” wzięło udział 2 tys. żołnierzy WOT-u, zebrano wówczas 1300 litrów krwi. Tegoroczna edycja trwa od 7 do 23 czerwca, biorą w niej udział terytorialsi ze wszystkich 13 brygad WOT, a pikniki odbywają się w 12 miastach m.in. Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie, Olsztynie i Gdańsku. „Krwioobieg Terytorialsa” to część projektu resortu obrony „Spokrewnieni służbą”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze wracają do Libanu
 
Formowanie 19 Brygady
Moja „bazówka”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowe nakolanniki
Nowi szturmani w JW Agat
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Tak umierał Wołyń
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
F-35 wylądowały w Powidzu
Polsko-francuska szkoła uczuć
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Zmiany w przepisach mundurowych
Kierunek: Afganistan
Ankona – samodzielna polska operacja
Rivalry on Closed Sea
NATO silniejsze z rezerwistami
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wkręceni w skoki
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Kolejne drony dla WOT-u
Sport nie dzieli, sport łączy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Gotowi na F-35?
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
The Chariots of Jihad
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Działalność firm na rzecz obronności
Rozpoczynamy nową erę
Desant na czeskich spadochronach
Sojusze na fali
Obława pełna białych plam
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Kolejna szabla AFN zdobyta
Stawiamy na rozwój
Brytyjska „pamiątka”
„Pułaski” wrócił do kraju
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Dragon’19” od kuchni
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozdarty subkontynent
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Od konfliktu do zgody
Raki dla zawiszaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
ORP „Mewa” – historia bliska końca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO