moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wręczenie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej

Dziś Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie otrzymała sztandar. W ceremonii uczestniczyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym Akademii Sztuki Wojennej. Po odczytaniu aktu ufundowania sztandaru nastąpiło wbicie gwoździ honorowych w drzewiec przez ministra Mariusza Błaszczaka i zaproszonych gości. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Jadwiga Chruściel ‒ córka gen. Antoniego Chruściela „Montera", wykładowcy Wyższej Szkoły Wojennej, jednego z dowódców Powstania Warszawskiego, patrona ulicy, przy której znajduje się ASzWoj oraz Piotr Sosnkowski ‒ syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego, działacza niepodległościowego, doradcy marszałka Józefa Piłsudskiego, przewodniczącego Komitetu Wyższej Szkoły Wojennej, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

‒ Przed chwilą nadany sztandar jest symbolem najważniejszych wartości dla żołnierza polskiego, a więc jest symbolem wierności honoru i męstwa ‒ powiedział minister obrony narodowej. Nawiązując do 100-lecia utworzenia Wyższej Szkoły Wojennej, podkreślił, że wykształciła ona całe pokolenia dowódców Wojska Polskiego, którzy wyróżniali się postawą, dzielnością podczas II wojny światowej. ‒ Dziś Akademia Sztuki Wojennej kontynuuje tradycje swej poprzedniczki, jest uczelnią, która zajmuje się przede wszystkim doskonaleniem umiejętności wojskowych dowódców wojska polskiego, ale także kształtowaniem postaw w duchu patriotyzmu i gotowości do poświęcenia – dodał minister Błaszczak.

REKLAMA

Głos zabrał również rektor-komendant ASzWoj gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, który w szczególny sposób podziękował, ministrowi obrony narodowej za akt wręczenia sztandaru, Mieczysławowi Golónce – burmistrzowi dzielnicy Remebrtów, przewodniczącemu Komitetu Ufundowania Sztandaru, jak również rodzicom chrzestnym sztandaru. ‒ Sztandar wojskowy, ten najważniejszy z najważniejszych symboli, otrzymuje się tylko raz. Jego znaczenie i wartość określają słowa wypisane na jego płacie – honor i ojczyzna – powiedział rektor-komendant. Zwracając się do całej społeczności akademickiej, dodał to od nas teraz zależy, czy swoją wyobraźnią, odwagą, determinacją w pracy dla ojczyzny ‒ pracy najważniejszej, bo naukowej i edukacyjnej oraz poczuciem honoru, okryjemy ten sztandar w przyszłości nimbem potęgi, chwały i godności.

Uroczystość poprzedziła msza św. koncelebrowana w kościele garnizonowym pw. św. o. Rafała Kalinowskiego. Eucharystii przewodniczył JE ks. bp gen. bryg. Józefa Guzdek. biskup polowy WP. ‒ Dziś Akademia przeżywa przełomowe wydarzenie, a w chwilach przełomowych nie wystarczą słowa, potrzebne są znaki. Zawierają one treść znacznie większą i pojemniejszą niż słowo. Takim znakiem jest nadanie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej ‒ powiedział biskup polowy WP. Biskup Guzdek podkreślił, że w sztandarze zapisuje się historia. Zgromadzonym przedstawicielom ASzWoj życzył, by w blasku tego sztandaru zapisały się kolejne sukcesy Uczelni, by kształtowały się kolejne pokolenia śmiałych i odpowiedzialnych oficerów Wojska Polskiego.

Akademia Sztuki Wojennej (ASzWoj) powstała 1 października 2016 r. Uczelnia dziedziczy tradycje Wyższej Szkoły Wojennej. Kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów uczelni i instytucji związanych z obronnością państwa. Akademia kształci także studentów cywilnych na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, obronnością i zarządzeniem.
W strukturach uczelni znajduje się jedyne w Polsce Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych oraz specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych. Akademia pełni też funkcję wojskowego ośrodka analitycznego – działa tu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem. Na ASzWoj kształci się obecnie ok. 5 tys. studentów cywilnych i ok. 3,5 tys. słuchaczy wojskowych.

Tekst: Anita Omelczuk

red. PZ

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek/ ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Los Polski naszym losem
 
Terytorialsi za oceanem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Amunicja i miny dla armii
Kontenery dla Wisły
Unwanted Treaty
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Leopardy na Podkarpaciu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Kto zostawia ślady w sieci
The Army Enters the Frame
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowe laboratorium WAT
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Defense Without Politics
Z archiwum „Szarego”
Jak gra dowódca, grają wszyscy
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Klasy wojskowe po nowemu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Paczki dla kresowiaków
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Ostre strzelanie artylerzystów
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Polska pod kontrolą armii
Błyskawiczna reakcja
Artyleryjska interoperacyjność
Gorące obrady NATO w Londynie
Razem się szkolą, razem walczą
Wrocław czeka na Amerykanów
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trudna droga
Klucz do dobrych relacji
Gotowi na misję
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO