moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wręczenie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej

Dziś Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie otrzymała sztandar. W ceremonii uczestniczyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym Akademii Sztuki Wojennej. Po odczytaniu aktu ufundowania sztandaru nastąpiło wbicie gwoździ honorowych w drzewiec przez ministra Mariusza Błaszczaka i zaproszonych gości. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Jadwiga Chruściel ‒ córka gen. Antoniego Chruściela „Montera", wykładowcy Wyższej Szkoły Wojennej, jednego z dowódców Powstania Warszawskiego, patrona ulicy, przy której znajduje się ASzWoj oraz Piotr Sosnkowski ‒ syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego, działacza niepodległościowego, doradcy marszałka Józefa Piłsudskiego, przewodniczącego Komitetu Wyższej Szkoły Wojennej, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

‒ Przed chwilą nadany sztandar jest symbolem najważniejszych wartości dla żołnierza polskiego, a więc jest symbolem wierności honoru i męstwa ‒ powiedział minister obrony narodowej. Nawiązując do 100-lecia utworzenia Wyższej Szkoły Wojennej, podkreślił, że wykształciła ona całe pokolenia dowódców Wojska Polskiego, którzy wyróżniali się postawą, dzielnością podczas II wojny światowej. ‒ Dziś Akademia Sztuki Wojennej kontynuuje tradycje swej poprzedniczki, jest uczelnią, która zajmuje się przede wszystkim doskonaleniem umiejętności wojskowych dowódców wojska polskiego, ale także kształtowaniem postaw w duchu patriotyzmu i gotowości do poświęcenia – dodał minister Błaszczak.

REKLAMA

Głos zabrał również rektor-komendant ASzWoj gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, który w szczególny sposób podziękował, ministrowi obrony narodowej za akt wręczenia sztandaru, Mieczysławowi Golónce – burmistrzowi dzielnicy Remebrtów, przewodniczącemu Komitetu Ufundowania Sztandaru, jak również rodzicom chrzestnym sztandaru. ‒ Sztandar wojskowy, ten najważniejszy z najważniejszych symboli, otrzymuje się tylko raz. Jego znaczenie i wartość określają słowa wypisane na jego płacie – honor i ojczyzna – powiedział rektor-komendant. Zwracając się do całej społeczności akademickiej, dodał to od nas teraz zależy, czy swoją wyobraźnią, odwagą, determinacją w pracy dla ojczyzny ‒ pracy najważniejszej, bo naukowej i edukacyjnej oraz poczuciem honoru, okryjemy ten sztandar w przyszłości nimbem potęgi, chwały i godności.

Uroczystość poprzedziła msza św. koncelebrowana w kościele garnizonowym pw. św. o. Rafała Kalinowskiego. Eucharystii przewodniczył JE ks. bp gen. bryg. Józefa Guzdek. biskup polowy WP. ‒ Dziś Akademia przeżywa przełomowe wydarzenie, a w chwilach przełomowych nie wystarczą słowa, potrzebne są znaki. Zawierają one treść znacznie większą i pojemniejszą niż słowo. Takim znakiem jest nadanie sztandaru Akademii Sztuki Wojennej ‒ powiedział biskup polowy WP. Biskup Guzdek podkreślił, że w sztandarze zapisuje się historia. Zgromadzonym przedstawicielom ASzWoj życzył, by w blasku tego sztandaru zapisały się kolejne sukcesy Uczelni, by kształtowały się kolejne pokolenia śmiałych i odpowiedzialnych oficerów Wojska Polskiego.

Akademia Sztuki Wojennej (ASzWoj) powstała 1 października 2016 r. Uczelnia dziedziczy tradycje Wyższej Szkoły Wojennej. Kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów uczelni i instytucji związanych z obronnością państwa. Akademia kształci także studentów cywilnych na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, obronnością i zarządzeniem.
W strukturach uczelni znajduje się jedyne w Polsce Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych oraz specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych. Akademia pełni też funkcję wojskowego ośrodka analitycznego – działa tu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem. Na ASzWoj kształci się obecnie ok. 5 tys. studentów cywilnych i ok. 3,5 tys. słuchaczy wojskowych.

Tekst: Anita Omelczuk

red. PZ

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek/ ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto wojska w rocznicę warszawskiej wiktorii
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Wolność jak świętość
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
Bon turystyczny także w wojsku
Świętuj z żołnierzami
Dla odważnych i walecznych
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Przeciwlotnicy w drodze do USA
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Biblią w bolszewików
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Amerykanie odmładzają F-16
Super Warrior w GROM-ie
Amerykanie znów w Drawsku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sprawdzony sojusznik
Kierunek: misja
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polska i USA zacieśniają współpracę obronną
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO