moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Do 30 września została przedłużona misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU „Sophia” nad Morzem Śródziemnym. Decyzję w tej sprawie podjął zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Andrzej Duda. Obecnie na Sycylii stacjonuje niemal 100 żołnierzy, głównie z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dla gdyńskiej brygady to pierwsza zagraniczna misja w historii. Jej żołnierze wsparci kolegami z innych jednostek pojawili się na Sycylii w lutym ubiegłego roku. Obecnie we włosko-amerykańskiej bazie Sigonella na Sycylii służbę pełni już III zmiana PKW EU „Sophia”. Według początkowych uzgodnień, jej mandat miał potrwać trzy miesiące. Jednak prezydent Andrzej Duda zdecydował się przedłużyć misję. Decyzja zwierzchnika sił zbrojnych ukazała się pod koniec ubiegłego tygodnia.

– Nasze podstawowe zadania nie różnią się od tych, które realizowali poprzednicy – przyznaje kmdr por. Mirosław Domański, zastępca dowódcy III zmiany PKW EU „Sophia”. Polski samolot Bryza regularnie patroluje szlaki żeglugowe pomiędzy Sycylią a Libią. Załogi wypatrują łodzi z nielegalnymi migrantami, a także jednostek, które mogłyby przemycać broń czy ropę naftową. – Od lutego 2018 roku polscy żołnierze spędzili w powietrzu ponad 890 godzin, wykonując 204 loty operacyjne. Załogi z naszej zmiany podczas 31 misji wylatały 150 godzin – informuje mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik kontyngentu.

REKLAMA

W marcu decyzją Unii Europejskiej z udziału w misji zostały wycofane okręty. Unijne instytucje nie porozumiały się z rządem Włoch, gdzie wysadzać rozbitków uratowanych na morzu. Włosi nie chcieli ponosić ciężaru przyjmowania wszystkich na swoim terytorium. W efekcie w III zmianie PKW nie bierze udziału pododdział wojsk specjalnych. Wcześniej komandosi tworzyli grupę abordażową na jednym z okrętów. Niewykluczone jednak, że sytuacja się zmieni. Dlatego też w obwieszczeniu prezydenta RP mowa o możliwości wzmocnienia misji 20 żołnierzami i pracownikami wojska, którzy pozostają w odwodzie na terytorium Polski.

Unijna misja „Sophia” rozpoczęła się w 2015 roku. Początkowo celem jej uczestników było zwalczanie przemytników. Dwa lata później mandat został jednak rozszerzony o gromadzenie informacji na temat nielegalnego handlu ropą z Libii, a także szkolenie tamtejszej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej. W efekcie łodzie z nielegalnymi migrantami coraz częściej zatrzymywane są w pobliżu afrykańskiego wybrzeża i kierowane z powrotem. Według danych, które opublikowało dowództwo operacji w „Sophię” zaangażowało się 25 państw, zaś szkolenia przeszło 355 Libijczyków. Z morza podjętych zostało około 45 tysięcy migrantów. Często było to równoznaczne z uratowaniem im życia. Wielu z nich próbowało się bowiem przedostać do Europy na jednostkach nieprzystosowanych do morskiej żeglugi.

Tymczasem pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Duda rozstrzygnął nie tylko o przyszłości PKW EU „Sophia”. Do końca roku został przedłużony również mandat polskich kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Kosowie, na Łotwie, a także Rumunii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
 
„Mieszko” po wodowaniu
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Stawiamy na rozwój
Gen. Joks na czele JFTC
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Raki dla zawiszaków
Nowi szturmani w JW Agat
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowe nakolanniki
Polscy żołnierze wracają do Libanu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Karabiny od dęblińskich saperów
Początek dowódczej drogi
Fleet of the Future
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sport nie dzieli, sport łączy
Tak umierał Wołyń
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Sojusze na fali
Działalność firm na rzecz obronności
Obława pełna białych plam
Gotowi na F-35?
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Dragon’19” od kuchni
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Wielkie święto kawalerii!!!
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Desant na czeskich spadochronach
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polsko-francuska szkoła uczuć
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Pułaski” wrócił do kraju
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Moja „bazówka”
Miroslawiec Up
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rozdarty subkontynent
The Chariots of Jihad
Nowy pułk artylerii
Kierunek: Afganistan
Brytyjska „pamiątka”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany w przepisach mundurowych
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rywalizacja na zamkniętym morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO