moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W kierunku bezpiecznej cyberprzestrzeni

- Podpisana dziś umowa tworzy ramy prawne do ściślejszej współpracy, powstaną także całodobowe punkty kontaktowe. Porozumienie tworzy również podstawy prawne do wspólnego reagowania na incydenty. Będziemy mogli liczyć na wsparcie sojuszników, sami będziemy też go udzielali. Nasze kompetencje do sprawnej cyberobrony rosną wraz z realizacją programu Cyber.mil.pl. - powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej po podpisaniu umowy dotyczącej współpracy w obszarze obrony cyberprzestrzeni pomiędzy MON a Sojuszem Północnoatlantyckim.

Porozumienie, które podpisali wiceminister Zdzikot oraz Antonio Missiroli, Asystent Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Zagrożeń Bezpieczeństwa jest pierwszą umową międzynarodową między Polską i NATO dotyczącą współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

- Solidarni także w cyberprzestrzeni! Podpisaliśmy porozumienie z NATO, tworzące ramy prawne do reakcji Sojuszu w razie cyberataku na Polskę. Rozwijamy zdolności Wojska we wszystkich domenach operacyjnych. Proces formowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni rozwija się zgodnie z planem - odniósł się do podpisanej umowy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

REKLAMA

Dzięki umowie nawiązana zostanie stała współpraca pomiędzy Polską i NATO w obszarze cyberobrony. Utworzone zostaną całodobowe punkty kontaktowe, które będą odpowiedzialne za prowadzenie bieżącej współpracy w kwestiach dotyczących zarówno polityki w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jak i technicznych aspektów zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni.

Zawarte porozumienie stanowi także podstawę prawną do ewentualnego wykorzystania przez Sojusz Zespołów Szybkiego Reagowania (ang. Rapid Reaction Teams) w razie wystąpienia zagrożenia w cyberprzestrzeni. Dokument określa obszary współpracy, w których Sojusz może udzielić Polsce wsparcia. Dzięki zawartej umowie, Polska będzie współuczestniczyła w rozwijaniu systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz będzie mogła liczyć na doradztwo ekspertów NATO i współpracę z przemysłem zbrojeniowym w tym zakresie.

To już kolejna umowa zawarta przez polski rząd, która wzmocni potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni. 26 czerwca br. w Warszawie, gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i gen. bryg. Maria A. Biank, dyrektor Połączonego Centrum Operacji w Cyberprzestrzeni podpisali porozumienie o współpracy w piątej domenie operacyjnej.

- Do zagrożeń w cyberprzestrzeni musimy być przygotowani, dlatego tworzymy program cyber.mil.pl. Program związany jest z budową Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, komponentu cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej, ale także z rozwojem programów edukacyjnych i dydaktycznych - zaznaczył wiceminister Zdzikot.

Sekretarz Stanu w MON poinformował także, że pełnomocnik ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, gen. Karol Molenda, kilka dni temu przedstawił koncepcję formowania nowych wojsk, a w tej chwili dokument podlega analizie.

***

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kompleksowy program CYBER.MIL.PL dotyczący rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa, w którym zawarto także kwestie dotyczące edukacji. Głównymi zadaniami programu są kompleksowe wsparcie dla procesu formowania wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz zintegrowanie środowiska cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej. Ministerstwo rozpoczęło proces formowania wojsk obrony cyberprzestrzeni. W nowej jednostce liczba etatów zostanie zwiększona aż trzykrotnie. Zadanie sformowania wojsk zostało powierzone Pełnomocnikowi ds. tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Zgodnie z założeniami resort obrony narodowej wzbogaca już w tym roku ofertę edukacyjną na uczelniach wyższych.

Na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej już w 2019 r. zostanie utworzony komponent cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Będzie to oferta skierowana do osób, które chcą kontynuować karierę zawodową na rynku cywilnym i jednocześnie są gotowe do podjęcia służby na rzecz bezpieczeństwa Polaków w cyberprzestrzeni.

1 września br., przy Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), rozpocznie działalność Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. Zwiększone zostały także limity przyjęć na studia wojskowe. W tym roku w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów sformowana zostanie Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu. Wojskowa Akademia Techniczna wraz z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa. W bieżącym roku moduł szkoleniowy Legii Akademickiej został rozszerzony o komponent cyberbezpieczeństwa.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć bohatera
 
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
Double Eagle po nowemu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Security Game
Iran uderza w USA
Symulatory strzelań Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Stulatka hydrografia
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Arsenał Iranu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Własne interesy Europy
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Krwawe walki o Monte Cassino
USA nie zacznie wojny z Iranem
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
JWK z odznaką pamiątkową
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Nauka zimowego pływania
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
For the Right Cause
Pretorianie na Mazurach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Militaria na Zamku Królewskim
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ważka bliżej
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO