moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-chorwacka wizyta w Bemowie Piskim

Premier Chorwacji Andrej Plenković z wizytą w Polsce. Dziś rano spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a po południu odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim. Na Mazurach towarzyszyli mu szefowie resortów obrony narodowej obu państw – Damir Krstičevič i Mariusz Błaszczak.

Delegacja rządu Chorwacji – premier Andrej Plenković i minister obrony narodowej Damir Krstičević, a także szef polskiego MON Mariusz Błaszczak przyjechali dziś do Bemowa Piskiego. Tam na co dzień stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Tworzy ją 1300 żołnierzy z czterech armii Sojuszu Północnoatlantyckiego – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. To właśnie oni, w razie zagrożenia, mają jako pierwsi przystąpić do obrony wschodniej flanki NATO.

– Dziękuję panu premierowi za obecność chorwackich sił zbrojnych na wschodniej flance Sojuszu. To dowód wspaniałej współpracy, zrozumienia między naszymi narodami i realizacji zasadniczego celu NATO, jakim jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON przypomniał także, że polscy i chorwaccy żołnierze współdziałają nie tylko w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – 1 lipca rozpoczęła swój dyżur Grupa Bojowa Unii Europejskiej, którą tworzą pododdziały z państw Grupy Wyszehradzkiej, a także z Chorwacji. Dzięki temu nasze armie podnoszą swoje umiejętności, tym samym wzmacniają bezpieczeństwo naszych narodów – dodał.

REKLAMA

Wcześniej Andrej Plenković spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów były m.in. bezpieczeństwo, współpraca regionalna, a także Inicjatywa Trójmorza, Proces Berliński i Szczyt Bałkanów Zachodnich. – Polska i Chorwacja zawsze były bardzo zaprzyjaźnionymi krajami. W szczególności ten czas, gdy razem jesteśmy w UE pokazuje, jakie mamy wspólne interesy i jak możemy okazywać sobie solidarność – mówił szef polskiego rządu. – Szczególny związek między Chorwatami i Polakami symbolizuje papież Jan Paweł II. który odegrał ważną rolę w uznaniu niepodległej Chorwacji na arenie międzynarodowej – skomentował premier Chorwacji.

Decyzja o utworzeniu Batalionowych Grup Bojowych na wschodniej flance to jedna z najważniejszych decyzji, jaka zapadła podczas szczytu Sojuszu, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Wówczas postanowiono, że przedstawiciele armii NATO w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (ang. enhanced Forward Presence – eFP) będą stacjonować w Polsce, na Litwie i Łotwie, a w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (ang. tailored Forward Presence – tFP) w Rumunii.

Pierwsza zmiana BGB – złożona z żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii – rozpoczęła swoją misję w Polsce w kwietniu 2017 roku. Pół roku później dołączyli do nich Chorwaci. Obecnie na Mazurach stacjonuje 70 wojskowych chorwackich sił zbrojnych wyposażonych w samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
 
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Albatros” już na wodzie
Iranian Chess Game
Wabik z WAT-u
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Osa na patrole
Klasy wojskowe po nowemu
Rozmowy z diabłem
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Zmarł trzeci z rannych saperów
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Na strzelnicy w szczytnym celu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wierny Polsce
Elektroniczna szkoła jazdy
Lotem przeciw bolszewikom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rescue Like You Would in a War
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Raki strzelały na Bałkanach
Kolejne Raki dla wojska
Cienka niebieska linia
Wyjątkowa operacja minerów
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Wsparcie dla saperów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
Nowy wiceminister w MON
Wojskowe szkolenie dla studentów
68W Means Lifesaver
Gavia na Atlantyku
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Rapują zapraszając do WOT
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
68W znaczy ratownik
Nowa misja i nowy sprzęt
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
W drodze po zwycięstwo
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Rozpoczynamy nową erę
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Trening medyczny przed misją
Włochy też chcą Tempesta
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Maraton po bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO