moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siedemnastka świętuje

5 lipca w Międzyrzeczu odbyło się Święto 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz pożegnanie V zmiany PKW w Rumunii.

To już dwudziesty trzeci raz 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana obchodzi swoje święto. Uroczystość realizowana jest rokrocznie zgodnie z Decyzją nr 27 Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 marca 1996 roku, kiedy to polecono sformowanej 17BZ dziedziczenie tradycji 17 Dywizji Piechoty oraz przyjęcie nazwy wyróżniającej Wielkopolska. Tegoż samego dnia patronem brygady został wyśmienity dowódca gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki.

Na uroczystości pojawili się znamienici goście m.in. reprezentujący dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr Dariusz Parylak, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Rumunii płk Ionel Sandu, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. broni Sławomir Wojciechowski oraz byli dowódcy 17 WBZ.

REKLAMA


Obchody święta brygady rozpoczęła msza św. odprawiona w Kościele pw. św. Wojciecha. Następnie na placu przed międzyrzeckim magistratem zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyła się uroczysta zbiórka Wielkopolskiej Brygady, połączona z przekazaniem w podporządkowanie Dowódcy Operacyjnemu kolejnej już piątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii w ramach "dostosowanej wysuniętej obecności" (ang. tailored Forward Presence).

W trakcie uroczystości dowódca 17 WBZ gen. bryg. dr Robert Kosowski podziękował wszystkim żołnierzom brygady i pracownikom wojska za kolejny rok wymagającej służby. - W każdym ćwiczeniu, treningu, zadaniu wykazujecie się zaciętością, kreatywnością i poświęceniem. Pomimo trudności i zmieniających się uwarunkowań, nieustanie podążacie do przodu potwierdzając swój kunszt bojowy i wysokie morale.

Ważnym elementem święta było uhonorowanie licznymi wyróżnieniami najbardziej zasłużonych żołnierzy Wielkopolskiej Brygady, którzy wykazali się ponadprzeciętnym zaangażowaniem i profesjonalizmem w wykonywaniu zadań w kraju i poza granicami Rzeczypospolitej. Medale i wyróżnienia prezydenckie i ministerialne wręczył były dowódca 17WBZ gen. broni Sławomir Wojciechowski.

Uroczystość była także znakomitą okolicznością do podpisania listu intencyjnego dotyczącego zacieśnienia współpracy bilateralnej pomiędzy zaprzyjaźnionymi brygadami - 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i rumuńską 15 Brygadą Zmechanizowaną. Dowódca rumuńskiej brygady płk Ionel Sandu przekazał także na ręce gen. bryg. Roberta Kossowskiego kopię sztandaru 15BZ Sił Zbrojnych Rumunii.

Warto wspomnieć, że brygada poza realizacją zadań stricte militarnych, bardzo mocno współpracuje z lokalnymi władzami, będąc nieocenionym partnerem. Na zakończenie oficjalnych obchodów Święta Cyfrowej Brygady odbyła się defilada poddziałów międzyrzeckiej brygady, sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażaniu zmotoryzowanych oraz towarzystw historycznych.


Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik patrona 17WBZ gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, gdzie delegacje zaproszonych gości złożyły wieńce. Przed samą ceremonią głos zabrał pułkownik Zbigniew Zieliński, członek Armii Krajowej, żołnierz wyklęty, członek Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz sekretarz stanu. Pan Pułkownik podkreślił jak wybitnego dowódcę mamy za patrona oraz podkreślił, iż jest to powód do dumy, ale i ogromne zobowiązanie.

Elementem święta Siedemnastki był festyn rodzinny, na którym bawili się żołnierze wraz ze swymi rodzinami. Nie zabrakło na nim licznych atrakcji dla najmłodszych i tych starszych, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki wojskowej i rozrywkowej. Jak podkreślił dowódca 17WBZ: - Za sukcesami żołnierzy zawsze stoją ich rodziny i bliscy, to właśnie oni są konieczną grupą wsparcia, powiernikami trosk i obaw. Przekażcie swoim bliskim najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności.

17 WBZ jest zaliczana do elitarnych jednostek Wojsk Lądowych. Wyposażona jest najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. Przeznaczona jest do wykonania zadań militarnych, jaki reagowania na zagrożenia niemilitarne zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Brygada jest jednostką bardzo aktywnie włączającą się w działania polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju. Żołnierze brygady wielokrotnie uczestniczyli w misjach w Iraku, Czadzie i Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Rumuni.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk, st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Niechciany traktat
 
Włochy też chcą Tempesta
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W drodze po zwycięstwo
68W Means Lifesaver
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Klasy wojskowe po nowemu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wyjątkowa operacja minerów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rapują zapraszając do WOT
Lotem przeciw bolszewikom
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Zmarł trzeci z rannych saperów
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Cienka niebieska linia
„Albatros” już na wodzie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wierny Polsce
Elektroniczna szkoła jazdy
Na strzelnicy w szczytnym celu
Kolejne Raki dla wojska
Rozmowy z diabłem
Osa na patrole
Nowa misja i nowy sprzęt
Rescue Like You Would in a War
68W znaczy ratownik
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Trening medyczny przed misją
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Gavia na Atlantyku
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Wsparcie dla saperów
Wabik z WAT-u
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Raki strzelały na Bałkanach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Iranian Chess Game
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Thin Blue Line
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Wojskowe szkolenie dla studentów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO