moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W trosce o dobra kultury

Porozumienie o współpracy, podpisane w czwartek 11 lipca przez Wojciecha Skurkiewicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, oraz Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewiduje m.in. utworzenie Międzynarodowego Ośrodka Szkoleń i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. Wyspecjalizowana wojskowa placówka zostanie powołana w drugim kwartale 2020 r. w Garnizonie Wrocław.

Stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Szkoleń i Badań nad Dziedzictwem Kultury to efekt wieloletniego zaangażowania Polski w ratowanie zabytków, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Działalność ośrodka zapewni skuteczniejsze wypełnienie zobowiązań Sił Zbrojnych RP dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego w razie konfliktów zbrojnych. Ich eskalacja w różnych częściach świata czy terroryzm prowadzą do częściowego zniszczenia bądź bezpowrotnej utraty m.in. zabytków i miejsc historycznych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz zasobów muzealnych.

Ośrodek będzie zajmował się prowadzeniem szkoleń dla osób cywilnych i wojskowych, a także dla partnerów zagranicznych. Pozwoli również na tworzenie rozwiązań systemowych i bazy wiedzy dla Sił Zbrojnych RP, upowszechnianie dobrych praktyk, prowadzenie badań naukowych, organizację warsztatów i konferencji oraz publikację materiałów na temat ochrony zabytków.

REKLAMA

Programem szkolenia w resorcie obrony narodowej będą objęci m. in. dowódcy różnych szczebli dowodzenia, specjaliści i doradcy do spraw ochrony dóbr kulturalnych czy żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej zajmujący się tą tematyką. Po uzyskaniu certyfikatu NATO, oferta szkoleniowa skierowana zostanie do armii państw sojuszniczych.

Kadrę tej jednostki organizacyjnej będą tworzyć m.in. specjaliści biorący udział w misjach międzynarodowych w Iraku i Afganistanie, narodowi eksperci ochrony dziedzictwa kultury oraz eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa, placówek muzealnych, naukowych czy organizacji pozarządowych.

***
Idea utworzenia międzynarodowego, specjalistycznego wojskowego ośrodka wpisuje się w realizację szeregu umów międzynarodowych dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza II Protokołu do Konwencji haskiej z 14 maja 1954 roku o ochronie dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego.

To także kontynuacja tradycji zaangażowania Polski w wielonarodowe misje, realizowane pod patronatem organizacji międzynarodowych na rzecz zagrożonego dziedzictwa kulturowego. Placówka będzie się odwoływać do dorobku polskich ekspertów zaangażowanych w projekt ochrony dziedzictwa kultury w konfliktach zbrojnych, który był prowadzony w ramach misji w Iraku i Afganistanie w latach 2003-2008 z udziałem cywilnych specjalistów. Będzie ona służyć realizacji zadań w ramach współpracy z NATO oraz UE oraz organizacjami międzynarodowymi UNESCO i ONZ.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Danuta Matloch/ MKiDN

dodaj komentarz

komentarze


Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
 
Rozmowy z diabłem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wyjątkowa operacja minerów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wsparcie dla saperów
Rapują zapraszając do WOT
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wierny Polsce
Lotem przeciw bolszewikom
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Albatros” już na wodzie
Klasy wojskowe po nowemu
Kolejne Raki dla wojska
Osa na patrole
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Thin Blue Line
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gavia na Atlantyku
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Cienka niebieska linia
Nowy wiceminister w MON
W drodze po zwycięstwo
Zmarł trzeci z rannych saperów
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
68W znaczy ratownik
Rescue Like You Would in a War
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
68W Means Lifesaver
Nowa misja i nowy sprzęt
Raki strzelały na Bałkanach
Niechciany traktat
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Trening medyczny przed misją
Na strzelnicy w szczytnym celu
Wabik z WAT-u
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Wojskowe szkolenie dla studentów
Włochy też chcą Tempesta
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Elektroniczna szkoła jazdy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Iranian Chess Game
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO