moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy pułk artylerii

Jeszcze więcej wojska na wschodniej flance NATO. Stacjonujący w Suwałkach 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej zostanie przeformowany w pułk. Decyzję ogłosił dziś minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie musi być sprawne, wyposażone w nowoczesny sprzęt, musi być gotowe do tego, aby stanąć na straży naszego bezpieczeństwa – mówił podczas wizyty w jednostce.

14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej stacjonuje w Suwałkach od 2010 roku. Jednostka powstała po rozformowaniu pułku artylerii, który funkcjonował w tam wcześniej. Dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał decyzję o odbudowie zlikwidowanego oddziału Wojska Polskiego. – Moja misja jako ministra obrony narodowej koncentruje się na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aby było silnie osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił. – Stąd dzisiejsza decyzja o rozpoczęciu formowania pułku przeciwpancernego w Suwałkach. Przesmyk suwalski to miejsce szczególne, bo żołnierze, którzy tu stacjonują, będą stanowili pierwszą zaporę w przypadku agresji – podkreślił.

Utworzenie nowej jednostki wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem liczby żołnierzy, którzy stacjonują w Suwałkach. Obecnie jest to 150 wojskowych, w pułku ma ich służyć nawet sześć razy więcej. Minister podkreślił, że trwa kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do wstępowania w szeregi armii. – Bardzo dziękuję wszystkim kandydatom za tak duże zainteresowanie służbą w wojskach operacyjnych, a także wojskach obrony terytorialnej – powiedział.

REKLAMA

Szef MON poinformował także, że suwalska jednostka będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt. Obecnie artylerzyści z Suwałk podczas służby korzystają z samobieżnych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka, które wkrótce zamienią na wyrzutnie pocisków kierowanych Spike. Żołnierze już rozpoczęli szkolenie, które przygotuje ich do korzystania z nowego uzbrojenia. – Bardzo dziękuję za waszą codzienną służbę. Cieszę się, że wspólnie wzmacniamy zdolności obronne naszej ojczyzny – mówił. Szef MON przypomniał także, że uroczystość rozpoczynająca formowanie jednostki odbywa się w symbolicznym momencie – kiedy obchodzimy 74. rocznicę obławy augustowskiej. – Wspominamy ofiary tego wydarzenia, tych wszystkich, którzy zostali zamęczeni, zamordowani, dlatego że byli Polakami. Oby nigdy więcej ta historia się nie powtórzyła. A nie powtórzy się tylko wtedy, kiedy Polska będzie bezpieczna – podkreślił.

14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej to jednostka, która odpowiada za obronę przeciwpancerną pododdziałów wojskowych, a także za niszczenie środków pancernych i opancerzonych przeciwnika. Obecnie podlega 11 Mazurskiemu Pułkowi Artylerii, a jej dowódcą jest ppłk Krzysztof Świderski. Przeformowanie pododdziału w pułk może potrwać nawet kilka lat. Szczegółowy plan budowy pułku nie jest jeszcze znany – o szczegółach resort ma poinformować w ciągu kilku dni.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / COMON

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
 
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Sprawdzają Brutusa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Cienka niebieska linia
A Wave of Alliances
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Przez krew zdobyty Śląsk
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przysięga śląskich terytorialsów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Torn Subcontinent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Spełniliśmy swój obowiązek
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Desant z transportowca-giganta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Amerykańska przyszłość WZL
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozpoczynamy nową erę
Rivalry on Closed Sea
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Śladami Pierwszej Pancernej
Od sojusznika do kata
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Preselekcja u komandosów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw „Sonda”, później promocja
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Piknik ze smakiem
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Warszawa walczy, wracamy
Irańskie szachy
Wojna wywiadów
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Jedna misja, jeden zespół
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO