moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy Piknik Historyczny „Good Morning Dęblin”

W roku stulecia wojskowej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zorganizowało pierwszy w Polsce zlot grup rekonstrukcji historycznych, odtwarzających uzbrojenie i wyposażenie wojska Stanów Zjednoczonych Ameryki z lat 1775-2018.

W pierwszy weekend lipca (5-6.07.2019), na terenie cytadeli Twierdzy Dęblin odbył się Wojskowy Piknik Historyczny „Good Morning Dęblin”. Przez dwa mieliśmy okazję podziwiać historyczne dioramy, pokazy sprzętu Wojska Polskiego, prezentacje muzeów wojskowych, instytucji i stowarzyszeń regionalnych. Inscenizacjom historycznym towarzyszyły dwa pokazy lotnicze.

Piknik otworzył pokaz lotniczy Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry ze specjalnym komentarzem. Podziwialiśmy akrobacje pilotów: kpt. pil. Macieja KOPIELA, kpt. pil. Mateusza KUBIAKA, kpt. pil. Marcina KOSSAKOWSKIEGO, kpt. pil. Sylwestra SOBOTKI, mjr pil. Jacka JAWORKA, kpt. pil. Krzysztofa KLACZYŃSKIEGO.

REKLAMA

Drugiego dnia na niebie można było doświadczyć prawdziwie niecodziennego widoku. Nad Dęblińską twierdzą pojawiły się repliki samolotów wojskowych jakie można było ujrzeć na niebie bez mała 100 lat temu. Maszyny należące do grupy Pterodactyl Flight na tę okazję otrzymały polskie barwy w postaci szachownic oraz godła 7. Eskadry Myśliwskiej. Sopwith Strutter 1 1/ 2, SE 5, Fokker D VII, oraz przemalowany w bolszewickie barwy Morane 185 dały bardzo efektowny pokaz rekonstruując sposób prowadzenia walk z okresu wojny polsko- bolszewickiej. Grupa występowała w składzie: Petr Svoboda, Miroslav Spacek, Anezka Seknickova, Jaromir Bouda, Frantisek Hadrava, Bohumil Picha, Josef Novak, Jan Karas. Była to nie lada gratka dla miłośników lotnictwa: po raz pierwszy w Polsce do rekonstrukcji historycznej użyto zespołu replik samolotów z epoki, po raz pierwszy zaprezentowano samoloty historyczne w możliwie najbardziej wiernym odwzorowaniu kamuflażu i oznakowaniu. Pterodactyl Flight po raz pierwszy przemalował swoje samoloty na polskie barwy i tylko podczas tego pikniku, po raz pierwszy w swojej historii wykonał operacje lotnicze wg. scenariusza organizatora.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad 300 członków grup rekonstrukcji historycznej, którzy na samodzielnie zaaranżowanych dioramach, prezentowali uzbrojenie, sprzęt oraz umundurowanie wojsk Stanów Zjednoczonych Ameryki pochodzące z różnych okresów historycznych, od XVIII w., aż po czasy obecne i współczesne wyposażenie amerykańskich żołnierzy. Rekonstruktorzy stworzyli również dwa widowiska historyczne. Pierwsza inscenizacja pt. „Gwiaździsta Eskadra 1920”, jaka miała miejsce w piątek 5 lipca 2019- dotyczyła walk nad Dnieprem w 1920 r., gdzie z sowiecką Armią Czerwoną starły się oddziały Wojska Polskiego. Druga inscenizacja, którą widzowie obejrzeli w sobotę 6 lipca 2019 r., pt. „Przyczółek nad Renem 1945”, nawiązywała do wydarzeń z wiosny 1945 r. w rejonie mostu w Remagen, który był łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Renu, w tamtym czasie szturmowanym skutecznie przez oddziały armii amerykańskiej na drodze do serca III Rzeszy

Wydarzeniem otwierającym piknik był wernisaż wystawy pn. „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie. 100 lat polsko-amerykańskiej współpracy lotniczej 1919-2019”, 4 lipca 2019r. Na wystawie, oprócz unikatowych fotografii, prezentowana jest kolekcja naszywek wojskowych o tematyce polsko-amerykańskiej zgromadzonych przez Mirosława Czaplickiego oraz kolekcja modeli samolotów wykonanych przez Mariusza Gadzałę. Niemałą ciekawostkę stanowi również fragment kadłuba samolot Boeing B-17G Flying Fortress „Easy Going” użyczony przez Muzeum Ziemi Stężyckiej. Wystawa daje także niecodzienną okazję obejrzenia z bliska myśliwca F-16. F-16A Block 15 o numerze bocznym 561. Wystawa powstała we współpracy z Centrum Szkolenia Inżynieryjno- Lotniczego w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego. Otwarcie wystawy uświetnił mini- recital piosenek amerykańskich muzyka i kompozytora – Wojciecha Kubiaka – który specjalnie na tę okoliczność skomponował utwór poświęcony amerykańskim pilotom z 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie do 30 listopada 2019r.

Dwudniowy piknik „Good Morning Dęblin” stał się okazją do przenosin w czasie oraz doświadczenia realiów wojennych z rozmaitych okresów historycznych. Celem wydarzenia była prezentacja historii Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz współpracy wojskowej, w jubileuszowym roku 100-lecia lotniczej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz 20-lecia członkostwa Polski w sojuszu północno-atlantyckim NATO.

Opracowanie: Marcin Arbuz/ Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

red. PZ

autor zdjęć: Filip Idzikowski, Dariusz Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Defilada w powietrzu
 
A Torn Subcontinent
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Pułaski” wrócił do kraju
Igrzyska dla Polonusów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Śladami Pierwszej Pancernej
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Rivalry on Closed Sea
Rozdarty subkontynent
Pokonani swoją własną bronią
Sprawdzają Brutusa
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Warszawa walczy, wracamy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Następcy okrętów OHP
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
F-35 wylądowały w Powidzu
Wojna wywiadów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
Desant z transportowca-giganta
Obrady Rady Unii Europejskiej
Spełniliśmy swój obowiązek
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Piknik ze smakiem
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Irańskie szachy
Czarny odchodzi do cywila
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Śląskie obchody wojskowego święta
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wojskowe awanse
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Cienka niebieska linia
Kolejne NUR-y do modernizacji
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Wave of Alliances
Wozy amunicyjne do Raków
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO