moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy Piknik Historyczny „Good Morning Dęblin”

W roku stulecia wojskowej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zorganizowało pierwszy w Polsce zlot grup rekonstrukcji historycznych, odtwarzających uzbrojenie i wyposażenie wojska Stanów Zjednoczonych Ameryki z lat 1775-2018.

W pierwszy weekend lipca (5-6.07.2019), na terenie cytadeli Twierdzy Dęblin odbył się Wojskowy Piknik Historyczny „Good Morning Dęblin”. Przez dwa mieliśmy okazję podziwiać historyczne dioramy, pokazy sprzętu Wojska Polskiego, prezentacje muzeów wojskowych, instytucji i stowarzyszeń regionalnych. Inscenizacjom historycznym towarzyszyły dwa pokazy lotnicze.

Piknik otworzył pokaz lotniczy Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry ze specjalnym komentarzem. Podziwialiśmy akrobacje pilotów: kpt. pil. Macieja KOPIELA, kpt. pil. Mateusza KUBIAKA, kpt. pil. Marcina KOSSAKOWSKIEGO, kpt. pil. Sylwestra SOBOTKI, mjr pil. Jacka JAWORKA, kpt. pil. Krzysztofa KLACZYŃSKIEGO.

REKLAMA

Drugiego dnia na niebie można było doświadczyć prawdziwie niecodziennego widoku. Nad Dęblińską twierdzą pojawiły się repliki samolotów wojskowych jakie można było ujrzeć na niebie bez mała 100 lat temu. Maszyny należące do grupy Pterodactyl Flight na tę okazję otrzymały polskie barwy w postaci szachownic oraz godła 7. Eskadry Myśliwskiej. Sopwith Strutter 1 1/ 2, SE 5, Fokker D VII, oraz przemalowany w bolszewickie barwy Morane 185 dały bardzo efektowny pokaz rekonstruując sposób prowadzenia walk z okresu wojny polsko- bolszewickiej. Grupa występowała w składzie: Petr Svoboda, Miroslav Spacek, Anezka Seknickova, Jaromir Bouda, Frantisek Hadrava, Bohumil Picha, Josef Novak, Jan Karas. Była to nie lada gratka dla miłośników lotnictwa: po raz pierwszy w Polsce do rekonstrukcji historycznej użyto zespołu replik samolotów z epoki, po raz pierwszy zaprezentowano samoloty historyczne w możliwie najbardziej wiernym odwzorowaniu kamuflażu i oznakowaniu. Pterodactyl Flight po raz pierwszy przemalował swoje samoloty na polskie barwy i tylko podczas tego pikniku, po raz pierwszy w swojej historii wykonał operacje lotnicze wg. scenariusza organizatora.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad 300 członków grup rekonstrukcji historycznej, którzy na samodzielnie zaaranżowanych dioramach, prezentowali uzbrojenie, sprzęt oraz umundurowanie wojsk Stanów Zjednoczonych Ameryki pochodzące z różnych okresów historycznych, od XVIII w., aż po czasy obecne i współczesne wyposażenie amerykańskich żołnierzy. Rekonstruktorzy stworzyli również dwa widowiska historyczne. Pierwsza inscenizacja pt. „Gwiaździsta Eskadra 1920”, jaka miała miejsce w piątek 5 lipca 2019- dotyczyła walk nad Dnieprem w 1920 r., gdzie z sowiecką Armią Czerwoną starły się oddziały Wojska Polskiego. Druga inscenizacja, którą widzowie obejrzeli w sobotę 6 lipca 2019 r., pt. „Przyczółek nad Renem 1945”, nawiązywała do wydarzeń z wiosny 1945 r. w rejonie mostu w Remagen, który był łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Renu, w tamtym czasie szturmowanym skutecznie przez oddziały armii amerykańskiej na drodze do serca III Rzeszy

Wydarzeniem otwierającym piknik był wernisaż wystawy pn. „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie. 100 lat polsko-amerykańskiej współpracy lotniczej 1919-2019”, 4 lipca 2019r. Na wystawie, oprócz unikatowych fotografii, prezentowana jest kolekcja naszywek wojskowych o tematyce polsko-amerykańskiej zgromadzonych przez Mirosława Czaplickiego oraz kolekcja modeli samolotów wykonanych przez Mariusza Gadzałę. Niemałą ciekawostkę stanowi również fragment kadłuba samolot Boeing B-17G Flying Fortress „Easy Going” użyczony przez Muzeum Ziemi Stężyckiej. Wystawa daje także niecodzienną okazję obejrzenia z bliska myśliwca F-16. F-16A Block 15 o numerze bocznym 561. Wystawa powstała we współpracy z Centrum Szkolenia Inżynieryjno- Lotniczego w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego. Otwarcie wystawy uświetnił mini- recital piosenek amerykańskich muzyka i kompozytora – Wojciecha Kubiaka – który specjalnie na tę okoliczność skomponował utwór poświęcony amerykańskim pilotom z 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie do 30 listopada 2019r.

Dwudniowy piknik „Good Morning Dęblin” stał się okazją do przenosin w czasie oraz doświadczenia realiów wojennych z rozmaitych okresów historycznych. Celem wydarzenia była prezentacja historii Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz współpracy wojskowej, w jubileuszowym roku 100-lecia lotniczej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz 20-lecia członkostwa Polski w sojuszu północno-atlantyckim NATO.

Opracowanie: Marcin Arbuz/ Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

red. PZ

autor zdjęć: Filip Idzikowski, Dariusz Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Kłopoty z odprawą mieszkaniową
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Ochotnik do Auschwitz
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Polsko-amerykańska współpraca
Szybsza droga do armii zawodowej
F-16 kończą misję w Estonii
Dekady za wcześnie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Październik pod znakiem Tallboya
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Polak z Medalem NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Bohaterska obrona wzgórza 385
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Trenują, aby szkolić innych
Kraken dla Kormoranów
Laserowa artyleria US Army
Zostań studentem ASzWoj
Kraby kontra okręt
Wybuchowa edukacja
Ukraiński kurs na Zachód
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
„Aviation Detachment” w Łasku
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Promocja oficerska w AWL
Kabina do zadań specjalnych
„Kaper” przeciw terrorystom
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Amerykanie odmładzają F-16
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe sanitarki dla wojska
Ku czci roku 1918 i 1920
Szybciej do wojska
16 Dywizja najlepsza!
Kaprale po Legii Akademickiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Zamek na poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Sonary dla śmigłowców ZOP
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO