moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Weterani poszkodowani, którzy korzystają z rehabilitacji poza miejscem zamieszkania, będą mogli nocować w lokalach, którymi zarządza Agencja Mienia Wojskowego – to najważniejsza zmiana, jaką posłowie Komisji Obrony Narodowej wprowadzili do nowelizowanej ustawy o weteranach.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw. – Rozwiązania, jakie przyjęliśmy, pozwalają weteranom poczuć, że społeczeństwo docenia ich poświęcenie i służbę – ocenił poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący komisji. Podkreślił, że opieka nad weteranami jest szczególnym obowiązkiem państwa, a nowelizacja ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska weteranów.

Przewodniczący Michał Jach przedstawił poprawki zgłoszone przez PiS. Zaproponował m.in. by weterani, którzy przyjeżdżają na badania lub rehabilitację, mogli korzystać z lokali noclegowych należących do MON, którymi zarządza Agencja Mienia Wojskowego. Pozostałe poprawki doprecyzowują istniejące już zapisy ustawy o weteranach, m.in. dotyczące ekwiwalentu za urlop czy oceny stanu psychofizycznego żołnierzy powracających z misji. Poprawki te zostały przyjęte.

REKLAMA

Posłanka PO-KO Bożena Kamińska złożyła 10 poprawek. Dziewięć z nich dotyczyło zmniejszenia z 30 do 10 procent uszczerbku na zdrowiu, który gwarantuje weteranom poszkodowanym większą pomoc i wsparcie. – Nie dzielmy weteranów na tych, co mają wyższy uszczerbek i otrzymują większą pomoc oraz na tych, którzy dostają niższe świadczenia – apelowała. Jak mówiła, chodzi o grupę około 350 weteranów poszkodowanych. Zaproponowała także, aby status weterana mogli otrzymać pracownicy cywilni skierowani na misje. Te poprawki zostały odrzucone.

– Chcemy otoczyć jeszcze większą opieką najbardziej poszkodowanych weteranów, ale także wspomóc tych, którzy mają niewielki uszczerbek na zdrowiu, czyli od 1 do 9 procent. Dlatego dla tej grupy wprowadziliśmy 5-procentowy dodatek. Jestem przekonany, że po przyjęciu przez Sejm zgłoszonych poprawek ustawa o weteranach będzie kompleksowa. Będziemy mogli się nią pochwalić przed naszymi sojusznikami w ramach NATO – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jak mówił, projekt nowelizacji ustawy o weteranach popierają wszystkie kluby parlamentarne i prawdopodobnie żaden klub nie będzie głosował przeciwko.

Nowelizacja ustawy o weteranach zakłada m.in. zwiększenie dodatku dla weteranów poszkodowanych, bezpłatne turnusy rehabilitacyjne, zwiększenie pomocy finansowej na naukę, rozszerzenie systemu ulg za przejazdy komunikacją publiczną, obniżenie opłat za pobyt w Domu Weterana, wprowadzenie dodatkowego urlopu dla mających status weterana poszkodowanego.

Weterani poszkodowani, którzy mają uszczerbek na zdrowiu niższy niż 30 procent, w związku z poniesionymi urazami otrzymają darmową opiekę medyczną i darmowe leki. Natomiast ich ciężej ranni koledzy (z uszczerbkiem powyżej 30 procent) będą mieli zagwarantowane darmowe leki na wszystkie schorzenia niezwiązane z urazem odniesionym na misji. Status weterana poszkodowanego ma obecnie 857 osób, status weterana – 22 482.

Jutro projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa trafi na obrady plenarne Sejmu, na początku sierpnia zajmie się nim Senat.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


A Wave of Alliances
 
Jedna misja, jeden zespół
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Desant z transportowca-giganta
F-35 wylądowały w Powidzu
Przez krew zdobyty Śląsk
Irańskie szachy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wozy amunicyjne do Raków
Śląskie obchody wojskowego święta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Warszawa walczy, wracamy
Spełniliśmy swój obowiązek
Kolejne NUR-y do modernizacji
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Śladami Pierwszej Pancernej
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najpierw „Sonda”, później promocja
Wielofunkcyjny scyzoryk
Wojskowe awanse
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojna wywiadów
Piknik ze smakiem
Defilada w powietrzu
High Confidence Operations
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Czarny odchodzi do cywila
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Świętuj z wojskiem na piknikach!
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Następcy okrętów OHP
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozdarty subkontynent
Pokonani swoją własną bronią
Sprawdzają Brutusa
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Igrzyska dla Polonusów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Pułaski” wrócił do kraju
A Torn Subcontinent
Zielonka dla Patriotów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO