moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z Mazowsza rozpoczynają szkolenie specjalistyczne

Szkolenie specjalistyczne jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia, w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Dzięki niemu podnosić oni będą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym.

Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego oraz odbyciu czternastodniowego ćwiczenia zintegrowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze 65 batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka, wchodzący w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od sierpnia rozpoczynają kolejny etap szkolenia jakim jest nauka i kształtowanie umiejętności specjalistycznych. Jest to drugi rok szkolenia, który wchodzi w skład trzyletniego cyklu. Nasi terytorialsi w czasie trwania drugiego okresu szkolenia będą ćwiczyć w swoich rejonach odpowiedzialności oraz na najbliżej położonych garnizonowych ośrodkach szkolenia. Dowódcy pododdziałów w swojej działalności szkoleniowej mają możliwość wykorzystania mobilnych zespołów szkoleniowych, w skład których wchodzą byli żołnierze wojsk specjalnych. Dodatkowo żołnierze 6 MBOT, którzy zajmują specjalistyczne stanowiska służbowe, kierowani będą do centrów szkolenia, w których nabywać będą właściwych umiejętności potrzebnych na polu walki.

Pełny cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej składa się z trzech etapów. Każdy z nich trwa jeden rok. Pierwszy etap to szkolenie indywidualne. Stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej, znajomości zasad działania żołnierza na polu walki i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia wykorzystuje się także platformę e-learningową. Kolejny etap szkolenia skupia się na przydziale żołnierza do konkretnej specjalności wojskowej pełnionej w pododdziale np. saper, medyk czy radiotelefonista. Ten rok w nomenklaturze wojskowej nazywa się etapem szkolenia specjalistycznego. Podczas tego szkolenia żołnierze przygotowywani są do zadań w konkretnej funkcji pełnionej w sekcji, plutonie czy kompanii. To właśnie na tym etapie żołnierze zdobywają liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając społeczność lokalną. Ostatnią częścią cyklu jest szkolenie zgrywające pododdziału, gdzie dominuje przede wszystkim nauka pracy w zespole. W tym czasie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali terytorialsi, np. miejskiego, górskiego czy wodnego.

REKLAMA

Po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia żołnierze WOT osiągną tzw. status combat ready, czyli pełną gotowość bojową.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będą wspierały wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będą stanowić siłę główną.
Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3100 żołnierzy zawodowych.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Ubiory ochronne z Maskpolu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaną kolejne strzelnice
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Testament Polski Walczącej
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Z menażką na wakacje
Laserowa artyleria US Army
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Weterani w pasiece
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Kajmany na gąsienicach
Wyjątkowy CWIX
Amerykanie odmładzają F-16
Wyzwania polskiej prezydencji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poprady dla zawiszaków
Nowe karabinki dla specjalsów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Kim przekracza granice
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Prezydent z wizytą w Drawsku
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Response to Emergency
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Duda jedzie do USA
Groty z granatnikiem
Wojsko przeciw wirusowi
16 sekund Liberatora
Informacja Prasowa
Most do współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Fordy, a nie Nissany
„Defender” – pracowity poligon saperów
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO